Americká hypotéka

americka-hypoteka-2

Americká hypotéka je úver, ktorý poskytujú banky aj nebankové spoločnosti a je to vlastne bezúčelová hypotéka, ktorá sa dá použiť na čokoľvek.

Znamená to, že nie je potrebné poskytovateľovi dokladovať, ako ste úver použili a na čo ste finančné peniaze minuli. Prevažne ide o bankové hypotéky, ale niekedy aj o nebankové hypotéky, ktoré poskytujú niektoré väčšie nebankové spoločnosti.

1098684_54118263-230x230-6975424

Takáto hypotéka sa dá získať so založením nehnuteľnosti. Niekedy môže ísť aj o hypotekárny úver bez dokladovania príjmu v určitých situáciách, ale v tejto podobe ho ponúka len niekoľko poskytovateľov.

V niektorých nebankových spoločnostiach je v ponuke aj americká hypotéka bez registra alebo dostupná napríklad aj pre živnostníkov s nízkou bonitou. Táto americká pôžička je však primárne v ponuke bánk ako súčasť portfólia hypoúverov so založením nehnuteľnosti.

Hypotéka pre nezamestnaných

Americká hypotéka je v niektorých nebankových spoločnostiach dostupná aj pre nezamestnaných, čiže pre ľudí, ktorí nemajú trvalý pracovný pomer. Môžu však mať iné druhy príjmu a v prípade, že majú možnosť založiť nehnuteľnosť, môžu dostať tiež tento druh úveru.

Úrok je ale v tomto prípade vyšší a tak je aj vyššie preplatenie. Obvykle sa takýto úver poskytuje do 50% hodnoty zakladanej nehnuteľnosti, čo je akási forma poistenia pre prípad neschopnosti splácať dlh.

Pozor ale na neznáme nebankové subjekty, ktoré ponúkajú dlhodobé úvery s ručením nehnuteľnosťou, pretože tu hrozí pomerne vysoké riziko nevýhodných podmienok pre budúceho dlžníka.

Treba si teda vopred prepočítať, koľko nebankovke vrátite a či budete schopní úver splácať. Banky spravidla americký hypoúver pre nezamestnaných neposkytnú a vždy vyžadujú, aby mal klient trvalý príjem.

Riešiť sa to niekedy dá cez spoludlžníka, ale ide o individuálne prípady.

americka-hypoteka-600x400-9337884

Americká hypotéka bez dokladovania príjmu

Bez dokladovania príjmu je možné si požičať v niektorých bankách za určitých podmienok.

Prvou je obvykle to, že žiadateľ má trvalý príjem z trvalého pracovného pomeru a tento príjem mu chodí na účet v danej banke.

Druhou podmienkou môže byť, že sa požičiava len do určitej hodnoty nehnuteľnosti, obvykle do 50 až 60% hodnoty podľa znaleckého posudku.

Treťou podmienkou môže byť nutnosť viacerých žiadateľov o úver alebo spoludlžníkov.

Nie všetky banky ale majú v ponuke takýto úverový produkt. Niektoré síce nemusia vyžadovať priamo dokladovanie výšky príjmu, ale ten si overujú napríklad u zamestnávateľa, cez Sociálnu poisťovňu alebo prostredníctvom Daňového úradu.

Čo sa týka nebankových hypoték, väčšina veľkých nebankoviek si tiež podobne príjem klienta overuje. Dlhodobé úvery bez overovania príjmu ponúkajú len niektoré menšie nebankovky a v tomto prípade je úver značne predražený s vysokým úročením.

Nebanková hypotéka a možnosti na získanie

Bezúčelová americká hypotéka je dostupná aj v niektorých nebankových spoločnostiach. Online kalkulačka s možnosťou výpočtu však predbežne ukazuje, že podmienky na získanie ako aj parametre sú iné oproti klasickým bankovým hypotékam.

Výhodou ale môže byť jednoduchšie získanie oproti banke, napríklad z hľadiska prísnosti poskytovateľa úveru na bonitu klienta a výšku jeho príjmu. Na vybavenie však aj v tomto prípade stačí len založenie nehnuteľnosti a peniaze môžete použiť na čokoľvek.

Úver4you

Rýchly nebankový úver zaistený nehnuteľnosťou ponúka pre zamestnancov, dôchodcov aj podnikateľov napríklad Úver4you. Finančné prostriedky môžete použiť na hocičo, požičať sa dá od 2.000 € do 40.000 € a s dobou splácania na 36 až 96 mesiacov.

Na vybavenie je potrebný občiansky preukaz a list vlastníctva, treba dokladovať aj výšku príjmu, ale naopak poskytnutie je bez preverenia bankového registra. Vyriešiť sa dajú aj záložné práva alebo exekúcie a za vybavenie sa neplatí žiaden poplatok vopred.

Slovenská požičovňa

Hypopôžička na čokoľvek je špeciálny produkt konkurujúci priamo americkým hypotékam v banke a vo svojej ponuke ho má Slovenská požičovňa. V tomto prípade je možné získať od 2.000 € až do 100.000 €, podľa hodnoty založenej nehnuteľnosti.

Tú stačí len založiť a môžete peniaze použiť na čokoľvek bez nutnosti dokladovať to nebankovke. Splácať je možné od 5 až do 30 rokov, čo je podobné bežným hypotékam a správa úveru ako aj podanie a spracovanie žiadosti sú bez poplatku.

Bankový hypotekárny úver – porovnanie a podmienky

Americká hypotéka je produkt, ktorý ponúkajú všetky veľké banky u nás. Porovnanie je dôležité najmä pre mierne odlišné podmienky v každej banke, hoci princíp založenia nehnuteľnosti a možnosti požičať si na čokoľvek aj väčšie sumy s dlhodobou splatnosťou je všade rovnaký.

Online kalkulačka sa tiež nachádza na väčšine webstránok bánk, kde je možné získať orientačný výpočet splátky, avšak najlepšie je požiadať o hypoúver už konkrétne po porovnaní produktov a výbere tých najvhodnejších.

VÚB

Hypotekárny úver bez nutnosti dokladovať použitie finančných prostriedkov ponúka VÚB banka ako bezúčelovú hypotéku. Ide o klasický hypoúver zabezpečený nehnuteľnosťou, ktorým sa môže prefinancovať čokoľvek.

Čerpanie je jednorazové, požičať sa dá od 6.600 € až do 500.000 €, ale samozrejme aj v závislosti od výšky príjmu a bonity klienta ako aj od hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. Splácanie môže byť od 1 do 20 rokov a fixácia úroku na 1, 3, 5 alebo aj 10 rokov.

OTP

Hypotéka bez dokladovania účelu je dostupná aj v OTP banke. Americký hypotekárny úver je možné získať už od 700 € až do 169.999 €, ale najviac len do výšky 80% hodnoty zakladanej nehnuteľnosti.

Splatnosť je oproti klasickej účelovej hypotéke nižšia a to na 1 až 20 rokov, avšak čo sa týka fixácie úroku, je možné si zafixovať jeho výšku na 1, 3, 5 alebo aj 10 rokov a získať tak istotu rovnakej splátky.

Hypotéku je možné získať pre ľudí od 18 do 65 rokov s trvalým bydliskom v SR a s trvalým príjmom.

ČSOB

Pôžička s možnosťou získať väčšiu sumu peňazí na čokoľvek je dostupná aj v ČSOB a ide o hypotekárny úver zvaný Bezúčelová americká hypotéka.

Kedysi banka ponúkala tento úver aj špeciálne bez dokladovania príjmu, dnes už takýto produkt ale nemá.

Skúsenosti však ukazujú, že je aj tak veľmi populárny, pretože požičať sa dá už od 4.500 € až do 165.000 € a s možnosťou splácania aj na 30 rokov. Bez poplatku je možné navyše raz ročne realizovať mimoriadne splátky do 20% zostávajúcej istiny.

mBank

Americká hypotéka v mBank slúži na financovanie čohokoľvek bez zbytočnej administratívy a dokladovania príjmu. Požičať sa dá od 7.000 € do 160.000 € a najviac do 75% hodnoty založenej nehnuteľnosti.

Ide to aj bez dokladovania príjmu ak sú dvaja žiadatelia o úver a požičiava sa do 50% hodnoty nehnuteľnosti a do 75.000 €. Splatnosť je v prípade americkej hypotéky od 121 mesiacov do 20 rokov a skúsenosti klientov ukazujú, že veľa z nich splatí úver aj oveľa skôr alebo cez mimoriadne splátky.

SLSP – Slovenská sporiteľňa

Slovenská sporiteľňa síce neponúka priamo produkt zvaný americká hypotéka, ale jej hypotekárny úver na bývanie je univerzálny a ak si požičiate len do 70% hodnoty zakladanej nehnuteľnosti, nemusíte banke preukazovať, ako ste finančné prostriedky použili.

Minimálne sa dá získať hypotéka na 7.000 €, najviac na 20.000 € a splatnosť je od 10 do 30 rokov nastaviteľná flexibilne. Ak budete používať aj iné služby banky, môžete získať výhodnejší úrok. Banka navyše vybaví aj znalecký posudok.

Tatra banka

Americká hypotéka TB je špeciálny úverový produkt Tatra banky, ktorý je priamo zameraný na klientov so záujmom o úver na čokoľvek, ktorý je zabezpečený nehnuteľnosťou.

Požičať sa v tomto prípade dá od 10.000 € do 80% hodnoty zakladanej nehnuteľnosti a so splatnosťou 1 do 20 rokov. Fixácia úveru môže byť napríklad na 1 rok ale aj na 7 rokov alebo na celú dĺžu splatnosti hypotéky.

Vybavenie je možné pre klientov vo veku nad 18 rokov, ktorý majú čistý príjem nad 350 € a nehnuteľnosť na založenie.

UniCredit Bank

Americká hypotéka v UniCredit Bank sa dá získať ako Free hypoúver a poskytuje sa od 3.300 € až do 70% hodnoty zakladanej nehnuteľnosti.

Splatnosť hypotekárneho úveru je na 1 až 20 rokov, požičať si môže fyzický osoba s trvalým pobytom na území SR, ktorej čistý mesačný príjem je nad 280 € a vek nad 18 rokov.

Zabezpečenie úveru je zriadením záložného práva k skolaudovanej tuzemskej nehnuteľnosti a čerpanie finančných prostriedkov je samozrejme možné bezúčelovo a na čokoľvek bez nutnosti dokladovania banke.

Sberbank

Bezúčelová americká hypotéka je dostupná aj v Sberbank a aj bez potvrdenia o príjme s čerpaním priamo na bežný účet. Požičať sa dá minimálne už od 3.500 €, pričom výška úveru závisí aj od finančnej bonity klienta a aj od hodnoty založenej nehnuteľnosti.

Bezúčelovo požičiava Sberbank na obdobie 4 až 25 rokov s možnosťou fixovania úrokovej sadzby na 1, 3 alebo na 5 rokov. Predčasne je možné úver mimoriadnymi splátkami splácať bez poplatku až do výšky 20% zo zostatku každý rok.

Prima banka

Prima banka podobne ako Slovenská sporiteľňa nemá vo svojom portfóliu síce priamo produkt zameraný na bezúčelové hypotéky, ale až do výšky 60% poskytnutého úveru je možné čerpať financie bezúčelovo. Hypotéka sa poskytuje od 5.000 € do 300.000 €, čo ale závisí aj od hodnoty nehnuteľnosti a príjmu klienta.

Splatnosť je možná na 11 až 30 rokov a zafixovanie úroku na 3 alebo na 5 rokov. Ak budete splácať hypotéku priamo z osobného účtu v banke, neplatíte poplatok za poskytnutie úveru.

PoskytovateľSuma odSuma doSplatnosť od (rokov)Splatnosť do (rokov)
SLSP7 000200 0001030
mBank7 000160 0001020
ČSOB4 500165 000430
VÚB6 600500 000120
Tatra banka10 000120
UniCredit Bank3 300120
OTP banka700169 999120
Sberbank3 500425
Prima banka5 000300 0001130
Slovenská požičovňa2 000100 000530
Úver4you2 00040 00038

Výhody pôžičiek tohoto druhu

  • Na rozdiel oproti účelovým hypotékam je možné americké hypoúvery použiť naozaj na čokoľvek a bez nutnosti dokladovať, ako ste financie minuli a na čo konkrétne
  • Pri bankových úveroch sa dá získať vo väčšine prípadov až do 80 % hodnoty zakladanej nehnuteľnosti
  • Pokiaľ Vás banka odmietne, je tu ešte stále možnosť požičať si so založením nehnuteľnosti aj od niektorých nebankoviek s podobnými typmi dlhodobého úveru

Nevýhody pôžičiek tohoto druhu

  • Americká hypotéka znamená úver bez nutnosti preukazovať účel, avšak nevýhodou v toto prípade býva aj vyšší úrok a to najmä pri nebankových hypoúveroch
  • Ak si požičiavate z nebankovky, musíte rátať, že obvykle získate len do 50% hodnoty nehnuteľnosti a na dobu kratšiu ako v prípade bánk
  • Aj pri bankovej americkej bezúčelovej hypotéke sú však finančné a nefinančné limity nižšie ako pri bežnom účelovom hypoúvere, čo môže byť nevýhoda