Oplatia sa termínované vklady?

Hneď na úvod je dobré si ujasniť čo termínovaný vklad je. Jednoducho povedané je to obyčajný jednorazový vklad na bankový účet, na ktorom sa po určitý čas vaše peniaze úročia úrokovou sadzbou. V ďalších riadkoch sa pozrieme na to, či sa takáto investícia oplatí.

Mizivé zhodnotenie

Zhodnotenie termínovaných vkladov, vkladných knižiek je veľmi mizivé a je dôležité dodať, že úspory skôr znehodnocuje. No napriek neustálym varovaniam stále leží nemalý objem rodinných úspor Slovákov na týchto depozitných produktoch.

Ani sporiace účty nie sú alternatívou

Pokiaľ máte peniaze a hľadáte spôsob ako ich bezpečne uložiť, aby sa navyše zhodnocovali, na finančnom trhu taký produkt asi nenájdete. Ani štátne dlhopisy už nie sú to čo niekedy a odborníci ich ani neodporúčajú.

Taktiež to nie je ani sporiaci účet, pretože pri ňom musí mať banka peniaze v likvidnej forme, nakoľko nikdy nevie, kedy budete chcieť vybrať peniaze. A keďže nemôže peniaze točiť, nemôže dať ani„lepší“ úrok.

Konkurenciou sú podielové fondy

Pri sporení v dlhodobejšom horizonte konkurujú termínovaným vkladom investície do podielových fondov. Najbližšou alternatívou sú konzervatívne podielové fondy, ktoré poskytujú možnosť prekonať výnos na sporiacom účte. Navyše termínované vklady aj sporiace účty sú zdaňované.

Ako sa vraví, ten kto neriskuje nemá, platí vo svete bankovníctva na 100 %. Ak nemienite čo i len aspoň trocha riskovať, tak peniaze si môžete radšej nechať doma vo vankúši.