Pôžičky s ručením nehnuteľnosťou – porovnania 2024

pozicky-s-rucenim-nehnutelnostou

Keď v živote nastane situácia, že človek potrebuje peniaze rýchlo, zväčša sa snaží hľadať rôzne úvery či pôžičky. Tieto úvery a pôžičky je jednoduchšie dostať, dokonca s lepšími podmienkami, ak sú pôžičky s ručením nehnuteľnosťou. Aké sú pôžičky s ručením nehnuteľnosťou?

Nájdite si tú najlepšiu pôžičku na trhu cez online kalkulačku. Vďaka kalkulačke si môžete porovnať tie najvýhodnejšie pôžičky za pár minút.

Vybaviť najvýhodnejšiu pôžičku >

Na začiatok je potrebné povedať, že pôžičky nie je potrebné ručiť nehnuteľnosťou. Pôžičky sú v podstate druh úveru, spravidla na nižšiu sumu a na kratšie obdobie. Ide teda o terminologickú chybu. Pôžičky nerovná sa úver. Pôžičky sú druh alebo forma úveru.

Pôžičky

Ako už bolo povedané, pôžičky sú určitá forma úveru na kratšiu dobu. To teda znamená, že finančné prostriedky je možné si veľmi rýchlo požičať, no taktiež rýchlo splatiť a s vyšším úrokom. Pôžičky sú vo všeobecnosti jednoduché na vybavenie a samotný proces zaberie pár minút. Dôvodom je najmä minimálna potreba dokladovania rôznych dokumentov.

To, že sa dajú rýchlo vybaviť a nie je potrebné toľko dokumentov má za následok vyšší úrok. Ak si chce niekto vybaviť pôžičku, je možné tak urobiť odkiaľkoľvek s pripojením na internet online. Každá banková a nebanková spoločnosť ponúka pôžičky online a tie, čo majú kamenné pobočky, ponúkajú možnosť vybavenia pôžičky aj na mieste.

To znamená, že zobrať si pôžičku na Slovensku je veľmi jednoduché a výber poskytovateľov je široký. Avšak je potrebné zvážiť pri pôžičkách finančnú situáciu daného žiadateľa. Každý má iné preferencie, očakávané príjmy, požiadavky na pôžičku a podobne. Okrem toho treba na základe preferencií porovnávať podobné ponuky pôžičiek, aby si každý vybral tú najvýhodnejšiu.

Hypotekárny úver

Ak si niekto práve rieši bývanie a potrebuje na to financie, prípadne si požičať vyššiu sumu peňazí, najbežnejší spôsob pokrytia takýchto finančných nákladov je hypotekárny úver.

Hypotekárny úver, tzn. hypotéka, je druh dlhodobého úveru, zabezpečený záložným právom na nehnuteľnosť. Táto založená nehnuteľnosť nemusí byť vo vlastníctve žiadateľa o hypotéku. Založiť je možné akúkoľvek nehnuteľnosť vo svojom vlastníctve alebo vlastníctve inej osoby.

Úvery vo forme hypoték majú spravidla lehotu splatnosti od 5 do 30 rokov, prípadne až 40 rokov, vo výnimočných prípadoch. Výška hypotekárneho úveru závisí od príjmu, teda toho, ako schopný bude klient splácať hypotekárny úver a tiež od ceny nehnuteľností, ktorá bude založená.

Túto cenu nehnuteľností určujú znalci. Banky majú vlastných znalcov, od ktorých akceptujú znalecký posudok, prípadne spolupracujú s vybranými znalcami. Z toho dôvodu je dôležitá komunikácia s bankou ohľadom ocenenia nehnuteľností pred vybavením hypotekárneho úveru.

V prípade, že si niekto bude chcieť vybaviť hypotekárny úver, banka ponúkne možnosť tzn. fixácie úrokovej sadzby. Toto fixované obdobie znamená, že počas obdobia, na ktoré je hypotéka zafixovaná, sa nezmení úroková sadzba. Banka teda túto sadzbu nemôže zmeniť.

Banka po uplynutí obdobia fixovanej úrokovej sadzby môže sadzbu zmeniť, avšak musí klienta informovať minimálne 2 mesiace pred zmenou a to listom na adresu klienta. Fixácia je možná spravidla na 1 až 10 rokov.

Hypotéka sa chvaľuje na základe bonity klienta, ktorú každá banka určuje svojim spôsobom. Od výpočtu bonity klienta banka žiadateľovi určí, či mu hypotéku poskytne alebo neposkytne. Ak banka hypotéku žiadateľovi poskytne, úverové podmienky ako napríklad úrok, budú závisieť od výšky bonity klienta.

Vo všeobecnosti sa hypotekárne úvery poskytujú na kúpu,rekonštrukciu alebo údržbu domu či bytu – nehnuteľností. Pri hypotékach ide teda o určitý druh pôžičky s ručením nehnuteľnosťou, ktoré sú účelové. Je vodné mať taktiež poistenie bytu či domu, aby bola nehnuteľnosť finančne chránená.

Ak niekto hľadá úver či pôžičku, pričom nechce dokladovať účel využitia peňazí, vhodnou možnosťou je tzn. americká hypotéka.

Odporúča sa uzavrieť aj poistenie hypotéky, ktoré ochráni dlžníka v prípade, že z rôznych dôvodov nie je schopný dočasne splácať hypotéku.

Americká hypotéka

Ak má niekto záujem o pôžičku, respektíve úver bez toho, aby dokladoval účel využitia peňazí, banky ponúkaju americké hypotéky. Tieto hypotéky sú forma úveru, pôžičky s ručením nehnuteľnosťou, avšak oproti klasickým hypotékam sú bezúčelové.

V prípade nehnuteľnosti je odporúčané je mať poistenú. Poistenie bytu, prípadne domu, je nesmierne dôležité, aby bola nehnuteľnosť finančne krytá v prípade neočakávaných udalostí.

Takýto druh hypotéky má výhodnejšiu úrokovú sadzbu v porovnaní s klasickým spotrebným úverom a taktiež je možné získať vyššiu sumu ako pri spotrebných úveroch. Pri výbere najvýhodnejšej americkej hypotéky je dôležitý výber banky, ktoré takého americké hypotéky poskytujú.

Následne medzi týmito bankami je potrebné porovnať úroky a dĺžku garantovanej doby. Nevýhodou pri amerických hypotékach sú najmä vyššie poplatky ako pri spotrebnom úveru či pôžičke. Poplatky sú na katastri, ohodnotenie nehnuteľnosti, poplatok za poskytnutie úveru a mesačný poplatok za správu účtu.

Spravidla je poplatok za poskutnutie úveru vyčíslený ako určité percento z hodnoty poskytnutého úveru. Niektoré banky majú avšak tento poplatok fixný, no taktiež sa tabuľkovo pohybuje podľa výšky úveru.

1. Tatra banka

Ponuka pôžičiek od Tatra Banky zahŕňa tiež americkú hypotéku. Tú je možné vybaviť si pomocou úverovej kalkulačky a formulára na stránke Tatra banky.

Do kalkulačky je potrebné zadať údaje o výške požadovaného úveru a požadovanú splatnosť v rokoch. Táto kalkulačka následne vypočíta, aká bude výška mesačnej splátky. K tomu sa pod kalkulačkou prepočítajú aj úroky a splátky pre konkrétne doby fixácie.

Tatra banka ponúka zľavy na americké hypotéky pre svojich klientov. Ak niekto využíva jeden produkt od Tatra banky, dostane zľavu vo výške 0,1 % p.a. Keď má niekto už minimálne 2 produkty, poskytnutá zľava je 0,2 % p.a.

2. Fio banka

Americkú hypotéku, teda pôžičku s ručením nehnuteľnosťou, ponúka aj Fio banka. Výška ponúkanej americkej hypotéky je od 10 000 do 250 000 eur. Tieto hypotéky sú poskytované do výšky 80 % ceny nehnuteľností a nad hypotéku vyššiu ako 40 000 je poskytovaná zľava 0,1 % p.a.

Zľava je poskytovaná taktiež pri refinancovaní hypotéky, a to až do výšky 0,4 % p.a. V tomto prípade ide teda o akúsi pôžičku na splatenie úverov. Splatnosť takejto hypotéky je 5 až 20 rokov s možnosťou fixácie na 1, 3 alebo 5 rokov.

Fio banka ponúka 3 druhy americkej hypotéky a to ako neúčelovú, konsolidačnú a pre podnikateľov.

3. mBank

Americkú hypotéku je možno vybaviť aj v mBank, kde tento produkt je pod názvom Americká mHypotéka. Je ponúkaná možnosť zobrať si americkú hypotéku vo výške od 7 000 do 160 000 eur, respektíve 75 % založenej nehnuteľnosti.

Splatnosť tejto hypotéky je od 1 do 25 rokov. Oproti iným bankám ponúka mBank možnosť mimoriadnej splátky a to až do výšky 20 % istiny úveru zadarmo. Taktiež od podpisu zmluvy je na 30 dní garantovaná úroková sadzba.

Túto pôžičku s ručením nehnuteľnosťou je možno vybaviť na kamennej pobočke. Avšak každý si môže vopred zistiť úroky či výšku splátky v online kalkulačke na webovej stránke banky.

4. VÚB

Poslednou spomenutou bankou je VÚB banka, ktorá taktiež poskytuje úver, respektíve pôžičku s ručením nehnuteľnosťou na čokoľvek.

Výška takejto hypotéky je od 10 000 do 500 000 eur s možnosťou splácania od 1 do 30 rokov. Fixácie, ktoré VÚB ponúka sú na 1, 3, 4, 5 a 10 rokov.

Ako aj ostatné banky, tak aj VÚB banka má na svojej stránke online kalkulačku, kde je možné si vypočítať na základe výšky hypotéky a dobe splatnosti výšku mesačnej splátky. Následne, ak má niekto o túto hypotéku záujem, musí prísť do kamennej pobočky a vybaviť si ju na mieste.

Porovnajte si tie najvýhodnejšie úvery na trhu cez online kalkulačku, vďaka ktorej môžete ušetriť desiatky eur ročne. Kalkulačka ukáže tie najlepšie úvery.
Vybaviť najvýhodnejší úver >

Možnosti pôžičky s ručením nehnuteľnosťou

Ako už bolo povedané, pôžičky s ručením nehnuteľnosťou v podstate neexistujú. Existujú len úvery, hypotéky, ktoré je možné získať len s tým, že bude založená nehnuteľnosť. Môže ísť o nehnuteľnosť žiadateľa, prípadne kohokoľvek iného, kto bude so založením svojej nehnuteľnosti súhlasiť.

Ak chce teda niekto účelový úver s ručením nehnuteľnosťou, ponúka sa možnosť hypotekárneho úveru, ktorý je oproti účelovému spotrebnému úveru lacnejší, nakoľko založená nehnuteľnosť hrá v prospech klienta.

V prípade, že niekto nechce dokladovať účel použitia a hľadá bezúčelový úver s ručením nehnuteľnosťou, môže využiť americkú hypotéku, ktorá je tiež lacnejšia oproti bezúčelovému spotrebnému úveru.