Čo je to bonita

Pojem bonita zostáva pre väčšinu ľudí opradený pavučinkou tajomstvo, pretože nemajú potuchy, čo si pod týmto slovkom vlastne predstaviť. V normálnom živote s týmto pojmom neprídete do styku, o jeho existencii sa dozviete až vo chvíli, keď sa rozhodnete požiadať v banke o úver.

Tam sa stretnete s celou radou preverovanie, kde si banka okrem iného zistí, či nie ste vedení v registri dlžníkov a takisto aj onú bonitu, ktorá predstavuje jedno z najdôležitejších kritérií.

Bonita? Čo to je?

Bonita čiže schopnosť konkrétneho žiadateľa plniť svoje záväzky, by sa dala inými slovami vysvetliť ako uistenie, či budete schopní splácať svoje dlhy. U banky sa pri žiadosti o úver stretnete s nutnosťou predložiť niekoľkomesačné stály príjem a na základe toho bude bankou posúdená vaša bonita. Inak tiež sa banka podľa vašich príjmov rozhodne, či ste alebo nie ste problémový klient a či vám môže poskytnúť požadované peniaze.

Nielen príjmy ovplyvňujú bonitu!

Ale nenechajte sa zmiasť! Príjmy nie sú to jediné, čím je bonita ovplyvňovaná. Okrem príjmov, ktoré sú najdôležitejšie, sa tiež posudzuje aj vek žiadateľa, jeho pohlavie, vzdelanie, rodinný stav, profesie a dokonca aj počet detí. Prihliadané je aj k výdavkovej stránke a k histórii z úverových registrov.

Ako spoznať, či ste alebo nie ste bonitný?

Pre banku skrátka ste alebo nie ste bonitní. Zaujíma vás, kedy sa v očiach bankové inštitúcie stávate bonitnými? Je to jednoduché: odčítajte si mesačné splátky vašej pôžičky, sumu životného minima a ďalšie potrebné výdavky od vášho čistého mesačného príjmu, a ak vám aj napriek tomu zostane nejaká finančná rezerva, potom ste bonitní. Ak sa stretnete s odmietnutím, nezúfajte. Bonitu môžete zvýšiť! Ako? Prizvite si úverového spolužiadateľa alebo ručiteľa, ktorý bude za splatenie úveru rovnako zodpovedný ako vy.