Bitcoinové bankomaty – ako používať, návod 2024

V tomto článku si vysvetlíme spôsob nákupu a predaja Bitcoinov cez BTC bankomaty (ATM). Tento druh nákupu môže byť do istej čiastky anonymný a je v obľube u ľudí, ktorí nemajú záujem registrovať sa na burzách alebo v zmenárňach a tým pádom poskytovať svoje osobné údaje tretím stranám. Od vyšších čiastok je ale nutné sa vo väčšine automatov registrovať. Ako na túto formu nákupu si povieme nižšie.

Bitcoin bankomat je stroj, ktorý umožňuje ľuďom nakupovať Bitcoiny za eurá alebo inú fiat menu. Prvý Bitcoinový automat otvorila 29. októbra 2013 spoločnosť WavesCoffeeShop vo Vancouveri. Tento spôsob nákupu Bitcoinov si obľúbilo veľké množstvo užívateľov po celom svete a počet automatov presiahol hranicu 3 000 aktívnych strojov.

Použitie tohoto názvu je ale trochu nesprávne, pretože v skutočnosti sa nejedná o bankomat či ATM, ale skôr o stroj pripojený k internetu. Tento automat v podstate spája zákazníka s burzou, kde sa môžu uskutočňovať transakcie s BTC či inou kryptomenou.

Aj keď je na svete cez 30 výrobcov týchto strojov a každý má určitú odlišnosť, zariadenie sa obvykle skladá zo skenera, prijímača hotovosti a počítača na správu transakcií.

Ako používať Bitcoinový bankomat?

Aj keď v dnešnej dobe existuje veľa výrobcov Bitcoin ATM, ich stroje sa spravidla riadia rovnakým operačným procesom. Nájdite si automat vo vašom okolí na mape Bitcoinových automatov.

  • Krok 0: Ešte predtým než začnete, stiahnite a založte si nejakú Bitcoinovú peňaženku
  • Krok 1: Otvorte QR kód pre vašu Bitcoin peňaženku. Ak ešte nemáte vytvorenú Bitcoin peňaženku, odporúčame prečítať si náš článok o peňaženkách
  • Krok 2: Priložte QR kód vašej peňaženky k čítačke (niečo ako skener)
  • Krok 3: Zadajte množstvo peňazí, ktoré chcete vymeniť za Bitcoin a vložte financie
  • Krok 4: Potvrďte transakciu a čakajte na spracovanie transakcie
  • Krok 5: Skontrolujte si, či je Vaša Bitcoin transakcia spracovaná. Počet potvrdení sa vám objaví vo vašej peňaženke, na nezávislé potvrdenie môžete použiť aj náš prehliadač (Bitcoin Explorer)

Popularita Bitcoinových automatov stále rastie – sú veľmi intuitívne na použitie a poplatky (spready) sa pohybujú zväčša medzi 2 % a 5 %. Zatiaľ ešte nie sú tak rozšírené ako bežné bankomaty, no každým dňom pribúdajú nové. Výnimkou nie sú ani Slovenské či České mestá – Bitcoinové automaty sa u nás tešia veľkej obľube.

Veľkými výrobcami a prevádzkovateľmi BTC automatov sú napríklad české spoločnosti General Bytes a WBTCB. Ak by ste chceli nainštalovať automat vo vlastnom obchode či kaviarni, prečítajte si náš návod ako prevádzkovať Bitcoin bankomat.

Ako kúpiť Bitcoin v Bitcoinových bankomatoch

Bitcoinové bankomaty sa stávajú čoraz populárnejším spôsobom, ako ľudia môžu kúpiť a predať Bitcoin. Ak chcete kúpiť Bitcoin prostredníctvom Bitcoin bankomatu, musíte najprv nájsť Bitcoin bankomat vo vašom okolí.

Existuje mnoho webových stránok a aplikácií, ktoré vám umožnia vyhľadať Bitcoinové bankomaty vo vašom okolí. Po nájdení bankomatu Bitcoin budete musieť mať pripravenú peňaženku Bitcoin na prijatie zakúpených Bitcoinov.

Do telefónu si môžete stiahnuť aplikáciu Bitcoinová peňaženka alebo použiť peňaženku na počítači.

Ak chcete kúpiť Bitcoin prostredníctvom bankomatu Bitcoin, musíte postupovať podľa pokynov zobrazených na obrazovke bankomatu. Väčšina Bitcoinových bankomatov vás požiada o overenie vašej totožnosti naskenovaním občianskeho preukazu alebo zadaním telefónneho čísla.

Potom budete musieť zadať sumu Bitcoinu, ktorú chcete kúpiť a vložiť hotovosť. Po potvrdení transakcie sa Bitcoiny odošlú do vašej Bitcoinovej peňaženky. Majte na pamäti, že Bitcoinové bankomaty si zvyčajne účtujú vyššie poplatky v porovnaní s nákupom Bitcoinov online, preto je dôležité to pred nákupom zvážiť.

Po zakúpení Bitcoinu prostredníctvom Bitcoinového bankomatu ho môžete použiť na rôzne účely, napríklad na online nákupy, posielanie iným osobám alebo jeho držanie ako investície. Je dôležité mať na pamäti, že Bitcoin je veľmi nestále aktívum a jeho hodnota môže rýchlo kolísať.

Preto je veľmi dôležité, aby ste si pred investovaním do Bitcoinu alebo inej kryptomeny urobili prieskum a pochopili riziká.

Ako predať Bitcoin v Bitcoinových bankomatoch

Predaj Bitcoinov prostredníctvom Bitcoinového bankomatu je tiež možný, ale postup sa môže líšiť v závislosti od výrobcu zariadenia a konkrétneho miesta. Prvým krokom je nájsť bankomat na Bitcoiny, ktorý podporuje predaj.

Nie všetky Bitcoinové bankomaty umožňujú predaj Bitcoinov, preto je dôležité si to vopred overiť. Po nájdení bankomatu Bitcoin, ktorý umožňuje predaj, si musíte pripraviť peňaženku Bitcoin a uistiť sa, že obsahuje Bitcoin, ktorý chcete predať.

Ak chcete predať Bitcoin prostredníctvom bankomatu Bitcoin, musíte postupovať podľa pokynov zobrazených na obrazovke. Väčšina Bitcoinových bankomatov vás požiada o naskenovanie QR kódu, ktorý predstavuje adresu vašej Bitcoinovej peňaženky.

Následne budete musieť zadať sumu Bitcoinu, ktorú chcete predať, a potvrdiť transakciu. Bitcoinový bankomat vám potom prevedie príslušnú sumu hotovosti. Majte na pamäti, že poplatky za predaj Bitcoinu prostredníctvom Bitcoinového bankomatu môžu byť vyššie ako za predaj prostredníctvom burzy alebo peer-to-peer platformy.

Pred predajom Bitcoinu prostredníctvom Bitcoinového bankomatu je dôležité zvážiť podmienky na trhu a aktuálnu hodnotu Bitcoinu. Bitcoin je veľmi nestále aktívum a jeho hodnota môže rýchlo kolísať. Preto je veľmi dôležité, aby ste si pred uskutočnením akejkoľvek transakcie urobili prieskum a pochopili riziká.

Je tiež dôležité uistiť sa, že bankomat na Bitcoiny, ktorý používate, je spoľahlivý a dôveryhodný. Niektoré Bitcoinové bankomaty môžu mať skryté poplatky alebo ich môžu prevádzkovať podvodníci, preto je dôležité byť opatrný a na vyhľadanie spoľahlivých Bitcoinových bankomatov používať renomované zdroje.

Výhody a nevýhody nákupu Bitcoinu v Bitcoinových bankomatoch

Nákup Bitcoinov prostredníctvom Bitcoinového bankomatu môže byť pohodlnou voľbou pre tých, ktorí uprednostňujú súkromnejší a decentralizovanejší spôsob nákupu Bitcoinov. Jednou z výhod nákupu Bitcoinu prostredníctvom Bitcoinového bankomatu je, že transakcia je zvyčajne rýchla a jednoduchá, bez potreby zložitých registračných procesov alebo overovacích postupov.

Okrem toho sú Bitcoinové bankomaty často k dispozícii 24 hodín denne, 7 dní v týždni, čo používateľom poskytuje flexibilitu pri nákupe Bitcoinov kedykoľvek. Niektoré Bitcoinové bankomaty navyše umožňujú používateľom nakupovať Bitcoin za hotovosť, čo môže byť užitočné pre tých, ktorí nemajú prístup k tradičným bankovým metódam.

Na druhej strane existuje aj niekoľko nevýhod nákupu Bitcoinov prostredníctvom bankomatu Bitcoin. Jednou z najväčších nevýhod sú vysoké poplatky spojené s Bitcoin bankomatmi. Bitcoinové bankomaty si zvyčajne účtujú poplatok vo výške 5 až 10 % oproti trhovej cene, čo sa môže rýchlo zrátať, najmä pri veľkých nákupoch.

Okrem toho nedostatočný regulačný dohľad nad Bitcoinovými bankomatmi môže spôsobiť, že je náročné zaistiť bezpečnosť a spoľahlivosť transakcie. To znamená, že pri používaní Bitcoinových bankomatov môže byť v porovnaní so zavedenejšími burzami vyššie riziko podvodu alebo sprenevery.

Ak to zhrnieme, nákup Bitcoinov prostredníctvom Bitcoin bankomatu môže byť pohodlnou a jednoduchou možnosťou pre tých, ktorí si cenia súkromie a decentralizáciu. Je však dôležité zvážiť vysoké poplatky a potenciálne riziká spojené s používaním Bitcoinových bankomatov a pred uskutočnením akejkoľvek transakcie si urobiť prieskum.

V konečnom dôsledku rozhodnutie, či používať alebo nepoužívať Bitcoinový bankomat, závisí od vašich individuálnych preferencií a okolností a pred rozhodnutím je dôležité dôkladne zvážiť všetky pre a proti.