Čo je Bitcoin – vysvetlenie, budúcnosť

V skratke: Bitcoin (s veľkým B) je protokol, open source software, decentralizovaná sieť a digitálna mena (tzv. kryptomena), zatiaľ čo Bitcoin (s malým b) je označenie pre ekonomickú účtovnú jednotku v tejto sieti.

Môžeme ho nazvať i „internetom peňazí“ (IoM = Internet of Money), pretože umožňuje každému online byť svojou vlastnou bankou, mať svoje prostriedky skutočne pod kontrolou a platiť bez nutnosti založiť si účet u banky.

Hlavnou devízou Bitcoinu je decentralizovaná štruktúra, vďaka ktorej nemôže dochádzať k jeho cenzúre centrálnymi autoritami = Bitcoin narozdiel od štátnych peňazí nie je závislý na štátoch, centrálnych bankách ani firmách.

Každý človek môže poslať Bitcoiny inému človeku bez toho, aby mu v tom tretia strana zabránila, alebo transakciu nejak vrátila či zastavila, prípadne aby znížila hodnotu Bitcoinu pomocou inflačnej peňažnej politiky.

Monetárna politika Bitcoinu je vopred známa, nemenná a transparentná – daná protokolom a nezávislá na autoritách.

Celkové množstvo Bitcoinov v obehu i spôsob akým sa ťažia sú pevne zakódované v algoritme, vopred známe a konečné – Bitcoinov bude 21 miliónov (aj keď zmena tohoto čísla je teoreticky možná, ak by s ňou súhlasila drvivá väčšina užívateľov, ťažiarov, uzlov a programátorov, ale šanca že sa to stane je mizivá).

Bitcoiny sa dajú deliť až na stomilióntiny, tzv. satoshi. Teda 1 Bitcoin (BTC) = 100 miliónov satoshi. Bitcoiny sa uvoľňujú do obehu postupne, tzv. ťažbou (operácie vykonávané počítačmi). V dobe písania tohto článku (2018) je v obehu cca 17 miliónov Bitcoinov, ale uvoľňovanie nových Bitcoinov sa každé 4 roky spomalí o polovicu (tzv. halving).

Všetkých 21 miliónov Bitcoinov bude vyťažených cca v roku 2145. Ťažiari, ktorí Bitcoiny ťažia a tým zabezpečujú sieť, budú ale naďalej získavať odmeny za ťaženie v podobe poplatkov za Bitcoinové transakcie – poslať platbu cez Bitcoinovú sieť je síce lacné, ale nie je zadarmo.

Poplatky v Bitcoine sa tiež časom môžu meniť, s tým ako sieť rastie, prípadne sa technologicky vyvíja.

Pôvodným tvorcom Bitcoinu je neznáma osoba (alebo skupina osôb) s pseudonymom Satoshi Nakamoto. Satoshi Nakamoto v roku 2008 (nie náhodou v dobe začatia finančnej krízy zverejnil v kryptografickej komunite technický článok o novej navrhovanej digitálnej mene Bitcoin (whitepaper) a následne spustil i open source Bitcoinový kód.

Na vývoji sa začali postupne podieľať i ďalší vývojári a prví nadšenci (hlavne z radov libertariánov) začali Bitcoin propagovať.

Sám autor Satoshi, spočiatku na diskusných fórach i v programovaní aktívny, sa postupne stiahol a zmizol zo scény – prenechal štafetu komunite. Toto rozhodnutie sa ukázalo byť veľmi múdre. Bitcoin je aj vďaka tomu decentralizovaný – nemá žiadneho lídra v podobe zakladateľa (ako je tomu u väčšiny iných projektov).

Bitcoin je budovaný komunitou – angažujú sa v ňom nezávislí programátori, vedci, nadšenci a spoločnosti po celom svete. Celý systém funguje bez centrálnej autority ktorá by o ňom jednostranne rozhodovala. Popularitu tejto kryptomeny si ľudia každoročne pripomínajú v rámci Bitcoin Pizza Day, ktorý sa koná 22. mája.

Bitcoin je dnes najväčšou a najznámejšou kryptomenou. Pred Bitcoinom už existovali desiatky iných pokusov o čisto digitálnu menu (napríklad BitGold). Všetky ale zlyhali (hlavne preto, že boli vždy závislé na nejakej centralizovanej autorite).

Až Bitcoinu sa podarilo presadiť – vďaka geniálnej kombinácii kryptografického zabezpečenia (privátne kľúče a verejné adresy), spoločnej účtovnej knihy (Blockchain) a decentralizovanej ťažby (Proof of Work).

Snažiť sa ho škatuľkovať do škatuľky „software“ alebo „digitálne peniaze“, či „platobný systém internetu“ je nepresné. Bitcoinová technológia totiž umožňuje i iné využitia než len platobné. Napríklad časový zápis (tzv. timestamp) dokumentov v sieti, čím dosiahneme dôkaz o tom, že daný dokument v danom čase existoval.

Túto službu ponúka napríklad projekt opentimestamps, ktorý chce pomocou Bitcoinu nahradiť verifikáciu pravosti dokumentov, dnes bežne vykonávanú centrálnou autoritou v podobe notára.

Bitcoin teda nie je len technologický a finančný počin, ale taktiež spoločenský – núti nás uvažovať o tom, čo sú to peniaze, akým spôsobom môžeme obmedziť riziká, ktoré vyplývajú z dôvery v autority a ponúka dobrovoľnú alternatívu k peňažnému systému, ktorého vlastnosti nám zhora diktujú štáty a banky. 

Bitcoin má za sebou veľmi turbulentnú históriu, a je ešte stále nejasné, či sa nakoniec stane široko využívaným, už dnes ale môžeme povedať že sa jedná o revolučný počin a veľmi zaujímavý experiment.

Bitcoin vďaka svojim vlastnostiam ponúka:

  • kolektívne overovanie transakcií uzlami a ťažiarmi vo verejnej účtovnej knihe
  • systém založený na dobrovoľnosti a otvorenosti
  • transparetnú monetárnu politiku, nemennú a vopred známu
  • platobný systém dostupný 24/7/365
  • svetovú komunitu, ktorá nepozná hranice štátov
  • systém, ktorý nediskriminuje a nevyžaduje aby jeho užívateľ zverejnil svoje osobné údaje
  • stabilitu a robustnosť najbezpečnejšieho blockchainového protokolu na svete
  • slobodu, kontrolu a zodpovednosť nad kapitálom do rúk užívateľa (be your own bank)
  • odolnosť voči cenzúre, nepriaznivým reguláciam
  • rýchlosť a nízke poplatky (hlavne pri medzinárodnom obchode)
  • možnosť nezmazateľného časového zápisu dát do siete
  • likvidné a ľahko prenositeľné úložisko hodnoty
  • deflačnú alternatívu k inflačným menám

Kde obchodovať s kryptomenami?

Obchodovanie s kryptomenami je dnes dostupné na mnohých platformách a burzách, ktoré poskytujú rôzne možnosti investovania do digitálnych aktív. Jednou z obľúbených možností je využiť služby brokerov, medzi ktorých patrí aj eToro.

Táto platforma sa stala jedným z najväčších brokerov v oblasti kryptomien, o čom svedčí aj fakt, že si ju obľúbilo už viac ako 30 miliónov používateľov po celom svete.

Na eToro môžu klienti investovať a obchodovať s viac ako 100 rôznymi digitálnymi aktívami. Portfólio zahŕňa známe kryptomeny ako Bitcoin, Cardano, Ethereum, ale aj menej známe projekty ako Polkadot, Osmosis či Sandbox.

Platforma je navrhnutá tak, aby bola užívateľsky prívetivá aj pre začiatočníkov, pričom ponúka širokú škálu nástrojov na sledovanie a analýzu trhu.

Jednou z unikátnych funkcií eToro je možnosť sociálneho obchodovania, ktorá umožňuje používateľom kopírovať obchody skúsených odborníkov. Táto funkcia je skvelým spôsobom, ako sa učiť od tých najlepších a zároveň maximalizovať svoje investičné príležitosti.

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Investovanie do kryptoaktív je vysoko volatilné a v niektorých krajinách EÚ neregulované. Neexistuje tu žiadna ochrana spotrebiteľa. Na zisky sa môže vzťahovať daň.

Budúcnosť Bitcoinu

Budúcnosť investovania do Bitcoinu je veľmi neistá a závisí od rôznych faktorov, ako je prijatie, regulácia, technologický pokrok a dopyt na trhu. Jedným z možných scenárov je, že Bitcoin sa môže stať široko akceptovanou a hlavnou formou platby, pričom ho bude používať viac obchodníkov a jednotlivcov na každodenné transakcie.

To by si však vyžadovalo výrazné zlepšenie škálovateľnosti, bezpečnosti a použiteľnosti. Ďalšou možnosťou je, že Bitcoin môže čeliť zvýšenej regulačnej kontrole a konkurencii zo strany iných kryptomien, čo povedie k poklesu jeho popularity a hodnoty.

Okrem toho existuje riziko výraznej volatility a nestability trhu v dôsledku vysoko špekulatívnej povahy obchodovania s Bitcoinom. Celkovo je budúcnosť Bitcoinu ťažké predpovedať a jeho úspech bude závisieť od rôznych faktorov, ktoré sa ešte len prejavia.

Chcete sa dozvedieť viac? Prečítajte siako Bitcoin funguje pod kapotou.

TOP brokeri a investičné platformy

xtb

Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

etoro

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.