Fond maximalizovaných výnosov – akcie Apple, Google, Facebook

fond maximalizovaných výnosov

Fond maximalizovaných výnosov je investičné portfólio, ktorého cieľom je dosiahnuť čo najvyšší výnos pri stanovenej minimálnej úrovni rizika. Tento fond sa zvyčajne skladá zo všetkých druhov aktív – akcií, dlhopisov a iných aktív – ktoré sú alokované podľa rizika, ktoré investor očakáva. Investori niekedy využívajú aj vopred pripravené fondy, v ktorých sa používajú komplexnejšie stratégie.

Investori očakávajú, že im elektronický výnosový fond poskytne významné výhody – vysoké výnosy pri minimálnom riziku. Fond maximalizovaných výnosov je investičný produkt, ktorý úspešne kombinuje vysokú úroveň diverzifikácie portfólia s očakávanými vysokými výnosmi.

Porovnanie brokerov a investičných platforiem

Broker

Demo účet

Slovenská podpora

xtb

XTB

Demo účet

Slovenská podpora

Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

portu

Portu

Demo účet

Slovenská podpora

fondee

Fondee

Demo účet

Slovenská podpora

etoro

eToro

Demo účet

Slovenská podpora

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Akcie Apple

Apple je jednou z najvplyvnejších a najpopulárnejších technologických spoločností na svete. Je to obrovská sieť produktov, služieb, softvéru a podnikového softvéru, ktorá má milióny nadšených používateľov a investorov na celom svete.

Preto sú akcie Apple medzi obchodníkmi stále obľúbené. Investovanie do akcií spoločnosti Apple je jedným z najbezpečnejších spôsobov investovania do technologického sektora. Dôvodom je skutočnosť, že Apple je jednou z najstabilnejšie rastúcich spoločností v tomto sektore so silnou finančnou stabilitou.

Okrem toho je dobre známe, že spoločnosť Apple zvyčajne dodáva inovatívne produkty, ktoré sa vyznačujú stabilitou. Popularita týchto produktov umožňuje spoločnosti ľahko dosahovať jednu z najvyšších marží vo svojom sektore.

Existuje niekoľko vecí, ktoré musia obchodníci pred nákupom akcií spoločnosti Apple zvážiť.

Prvou vecou je, že technologický trh je nespoľahlivým miestom na investovanie. Spoločnosti často prichádzajú a odchádzajú z trhu a aj tie najlepšie môžu byť náchylné na zmeny.

Druhou vecou je konkurenčná príťažlivosť spoločnosti Apple. Spoločnosť Apple má silnú povesť, avšak to neznamená, že nemá konkurenciu. Najväčšími konkurentmi spoločnosti Apple sú spoločnosti Samsung, Microsoft a Amazon. Každá z týchto spoločností má svoju vlastnú príležitosť odtiahnuť trh od spoločnosti Apple a investori by mali mať na pamäti, že konkurencia môže ovplyvniť hodnotu akcií spoločnosti Apple.

Spoločnosť Apple sa stále považuje za bezpečnú investíciu a väčšina obchodníkov sa zhoduje, že jej akcie budú dlhodobo prinášať zisk. Najdôležitejšie je však sledovať trh a analyzovať trhové trendy s cieľom maximalizovať zisky z investície do akcií spoločnosti Apple.

Akcie Google

Google je americká spoločnosť, ktorá je jednou z najmocnejších, najsilnejších a najlikvidnejších spoločností na svete. Ako jeden z technologických gigantov mal v roku 2020 trhovú kapitalizáciu približne 972 miliárd USD. Akcie spoločnosti Google dosiahli za posledné desaťročie rekordné hodnoty, čo pomohlo rastu jej trhovej kapitalizácie.

Spoločnosť Google obchoduje so svojimi akciami na burze Nasdaq pod symbolom GOOG. Akcie spoločnosti Google boli prvýkrát vydané v septembri 2004 pod symbolom GOOG a do októbra 2014 sa s nimi obchodovalo pod obchodným symbolom GOOGL. V júli 2020 už boli akcie spoločnosti Google opätovne vydané v zjednodušenej verzii GOOG.

Investori, ktorí kupujú akcie spoločnosti Google, si kupujú malý kúsok spoločnosti a vsádzajú na rast jej trhového podielu a výkonnosť. Akcie spoločnosti Google je možné kúpiť v bežnej aj akciovej forme. Ak chceme získať akcie spoločnosti Google, musíme sa obrátiť na makléra alebo finančného poradcu, ktorý nám odporučí, aký typ akcií by bol pre nás najvhodnejší.

Okrem toho, že je možné získať konvenčné akcie Google, spoločnosť ponúka investorom aj iné typy akcií. V roku 2019 sa spoločnosť Google rozhodla rozdeliť svoje akcie a vytvoriť akcie triedy C, triedy A a triedy A-1. Akcie triedy A sú všeobecne dostupné verejnosti, a to v celej šírke.

Spoločnosť Google ponúka v rámci svojich akcií investičné možnosti, ktoré poskytujú príležitosť zarobiť. Investori môžu očakávať, že keď nazbierajú dostatočný počet akcií spoločnosti Google, budú mať možnosť zúčastniť sa na určitých špeciálnych dividendách organizovaných spoločnosťou Google. Akcie spoločnosti Google sa vo všeobecnosti považujú za veľmi sľubnú investičnú možnosť.

Akcie Facebook

Facebook je nadnárodná spoločnosť založená Markom Zuckerbergom v roku 2004. Spoločnosť mala obrovský úspech počas nasledujúcich rokov a stala sa svetovo známou. Facebook vlastní cenné papiere, čo znamená, že akcionári môžu nakupovať a predávať cenné papiere spoločnosti. Akcie Facebooku sú obchodované na burzách USA a Európy s označením štandardného kódu cenného papiera FB.

Cenné papiere sa predávajú a nakupujú prostredníctvom licencovaných brokerov, ktorí pracujú pre akciové trhy. Akcie Facebooku rástli na trhu, keď sa spoločnosť začala predávať v roku 2012. Cena akcií vzrástla o viac ako 70 % počas niekoľkých mesiacov.

Aj keď boli akcie Facebooku veľmi populárne, existujú prípadné riziká k nákupu akcií Facebooku.

Hlavným rizikom je neistota a trh s akciami je pravdepodobne najneprehľadnejším trhom na svete.

Ďalším rizikom je prípadný pokles ceny akcií.

Akcie Facebooku sú správnym prostriedkom pre investorov, ktorí hľadajú zhodnotenie svojich prostriedkov. Podnikatelia a investori by však mali prijať opatrný prístup pri nákupe akcií Facebooku.

Nemali by vkladať veľa peňazí do akcií Facebooku a mali by vždy sledovať krátkodobé a dlhodobé ciele pri investovaní. Investor by mal tiež poznať burzovný rast, predchádzajúce výsledky Facebooku a trhové trendy.

Brokeri – ako kúpiť akcie a ETF

Na nákup akcií a ETF sú dostupné rôzne investičné možnosti. Jedným zo správnych riešení je dlhodobé a pasívne investovanie, ktoré je najlacnejšie. Možno tak urobiť prostredníctvom brokerov alebo roboadvisorov dostupných na slovenskom trhu.

XTB

Broker XTB ponúka široké možnosti investovania pre rôzne typy investorov. Celá platforma je dostupná aj v slovenskom jazyku pre tých, ktorým robí problém angličtina.

Na investovanie je na platforme XTB možné využiť široké spektrum investičných nástrojov od akcií a komodít až po ETF. Na výber je viac než 6 000 finančných inštrumentov.

Spoločnosť má veľmi nízke poplatky. V prípade platby kartou má poplatok 0,70 %. Vklad prevodom či PayPal je zadarmo. U XTB sa dá vytvoriť investičná ETF stratégia. Investor si sám rozloží portfólio a posielaná mesačná čiastka peňazí sa zainvestuje sama podľa vlastného rozloženia portfólia.

Na vyskúšanie si platformy je dostupný aj demo účet, kde si každý investor môže s virtuálnymi peniazmi vyskúšať obchodovanie s čímkoľvek bez rizika straty peňazí.

Okrem iného XTB aktívne spravuje úroky z hotovostných zostatkov na obchodných účtoch svojich klientov. Tieto úroky predstavujú príjmy, ktoré automaticky podliehajú daňovým povinnostiam.

Jedinečnou novinkou je automatické investovanie na XTB, ktoré predstavuje jedinečnú funkciu dostupnú v rámci investičných plánov spoločnosti XTB, ktorá investorom umožňuje efektívne spravovať svoje portfólio a zabezpečiť jeho dlhodobý rast bez potreby častého manuálneho zasahovania.

Obchodovanie a investovanie na platforme XTB je vhodné ako pre začínajúcich, tak aj pre skúsených investorov. So širokou paletou investičných možností si každý vyberie tie najlepšie pre vybudovanie svojho diverzifikovaného portfólia. Ďalšie informácie sú dostupné v recenzii XTB.

Začať investovať s XTB >

Na 77 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

Portu

Portu je česká investičná platforma, ktorá ponúka svoje služby aj slovenským klientom. Nejde o klasického brokera, ide o tzv. roboadvisora (robo-poradcu). Tento pojem v skratke znamená, že investor nemusí investovať sám. Platforma čiastočne alebo úplne investuje za neho.

Portu poskytuje pre svojich klientov aj pomoc pri daňovom priznaní aj v prípade dividend, čo nie je úplne bežnou praxou. Výhody Portu sú dobré výnosytransparentné poplatky a iné. Investičná spoločnosť ponúka ročný poplatok len 1 %, pričom sa dá znížiť na 0,6 % pri fixácii na 15 rokov. Iné poplatky účtované nie sú, ani za vklad, konverziu mien či výber.

Pri investovaní cez Portu môžu investori získať aj zľavu, ktorá závisí od fixácie investícií. Investovaním cez robo-poradcu Portu môže každý získať prístup k kvalitným investičným službám s mnohými výhodami. O rôznych produktoch ponúkaných touto platformou je možné si prečítať článok o Portu.

Začať investovať s Portu >

eToro

Na investovanie sa dá použiť aj platforma eToro. Táto platforma funguje od roku 2007, pričom sa dostala takmer na úplný vrchol medzi brokermi.

Aj eToro ponúka možnosť obchodovať s akciami, ETF či komoditami. Okrem toho je táto platforma zaujímavá pre investorov uvažujúcich nad obchodovaním s kryptomenami.

Najmä pre začínajúcich investorov je dobrá možnosť demo účtu, na ktorom si možno vyskúšať obchodovanie s ktorýmikoľvek finančnými nástrojmi a tým spoznať platformu. Platforma eToro má nízke a transparentné poplatky. Výšky poplatkov vždy závisia od konkrétneho aktíva. Užívatelia sa najčastejšie budú stretávať s fixným poplatkom za výber peňazí.

Či už investor preferuje akcie, kryptomeny či ETF fondy, eToro uspokojí mnohé investičné túžby. Pri ceste za výhodným investovaním je eToro vhodným nástrojom a pomocníkom. Viac informácií sa dá nájsť v recenzii eToro.

Začať investovať s eToro >

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Fondee

Fondee je online platforma, ktorá spája investorov s rôznymi investičnými príležitosťami. Cieľom platformy je poskytnúť jednoduchý a transparentný spôsob investovania do širokej škály tried aktív. Okrem klasických portfólií Fondee ponúka aj ESG fondy a Detské účty.

Fondee ponúka širokú škálu investičných možností vrátane akcií, ETF, podielových fondov a investovanie do dlhopisov. Tento rozmanitý výber umožňuje investorom vybudovať dobre diverzifikované portfólio prispôsobené ich tolerancii voči riziku a investičným cieľom.

Začať investovať s Fondee je možné už od 40 €, čo je minimálny vklad. Fondee si za služby účtuje jeden hlavný poplatok. Predstavuje 0,9 % ročne a zahŕňa kompletnú správu investícií. Platí sa mesačne.

Samotné ETF účtuje drobný poplatok, ktorý predstavuje 0,15 % ročne. Je dôležité spomenúť, že tento poplatok sa nestrháva zo samotného portfólia, ale je súčasťou ceny ETF. Spolu s hlavným poplatkom je to teda 1,05 % ročne, pričom Fondee garantuje, že iný poplatok investor neplatí.

Začať investovať s Fondee >

Brokerov a investičných platforiem pôsobí na Slovensku viacero, takže investori si majú z čoho vyberať. Každá platforma je niečím výnimočná, a tak si môže každý zvoliť tú, ktorá mu bude najviac vyhovovať.

Ako nakupovať akcie v aplikácii George od Slovenskej sporiteľne?

Aplikácia George od Slovenskej sporiteľne je jednou z najobľúbenejších platforiem pre nakupovanie akcií na Slovensku. Umožňuje obchodovanie s akciami a ETF fondmi rôzneho druhu (napríklad dividendové ETF či Smart Beta ETF) jednoduchým a bezproblémovým spôsobom.

Ak chceme začať nakupovať akcie, musíme si najprv založiť účet v Slovenskej sporiteľni. Majú veľa možností, vďaka ktorým je možné začať obchodovať a akcie nakupovať.

Potom, čo máme založený účet v Slovenskej sporiteľni, musíme sa zaregistrovať do aplikácie George. Je to veľmi jednoduché a stačí vyplniť niekoľko informácií, ako sú meno a priezvisko, adresa a platobné údaje. Keď sme prihlásení, môžeme začať nakupovať akcie. Medzi následujúce kroky nákupu patria:

  • vybrať si, ktoré akcie sa budú nakupovať
  • zadať počet akcií
  • vybrať platobnú metódu pre nákup akcií
  • potvrdiť nákup

Vďaka nákupu cez aplikáciu George od Slovenskej sporiteľne môžeme mať prístup ku všetkým druhom akcií a CFD obchodom. Umožňuje obchodníkom vykonávať obchody cez intuitívne rozhranie. Má tiež špičkovú bezpečnosť, čo znamená, že naše dáta sú plne chránené.

Aplikácia George od Slovenskej sporiteľne je teda skvelou platformou pre obchodovanie akcií. Je to jedna z najpoužívanejších platforiem pre tento účel. Tento softvér umožňuje obchodníkom začať nakupovať akcie intuitívnym spôsobom. Robí to tak, že cielene zobrazuje burzy a miesta nákupu, aby obchodníci mohli obchodovať s užitočnými informáciami.

Podielové fondy a ponuka od SLSP

Podielové fondy sú majetky viacerých osôb. Funkčne sú podielové fondy veľmi podobné investičným fondom, okrem toho, že podielové fondy sú zamerané výlučne na akcie a obligácie. Slovenská sporiteľňa (SLSP) ponúka svojim klientom možnosti, ako využiť príležitosti trhu s akciami prostredníctvom podielových fondov.

Môžu si vybrať medzi rôznymi investujúcimi fondmi, ktoré by im vyhovovali, vrátane nákupu dlhopisov alebo akciových investícií. Podielové fondy SLSP sú zamerané na ziskové a dynamické investičné portfólia založené na trhu s akciami a dlhopismi. Fondy sú zložené z rôznych druhov akcií, dlhopisov a iných investícií s cieľom dosiahnuť stabilné a dlhodobé zhodnotenie investovanej sumy.

SLSP tiež ponúka špeciálne podielové fondy pre malé a stredné podnikateľské subjekty. Obsahujú tie isté prvky ako iné fondy, rozdiel spočíva iba v tom, že sa investovanie uskutočňuje iba v malých a stredných podnikateľských subjektoch.

Okrem toho Slovenská sporiteľňa ponúka aj špeciálne podielové fondy vytvorené pre podnikateľov, ktorí investujú do podielových fondov viac ako stanovené limity s cieľom získať zvýšenú ochranu pred potenciálnou stratou a prístup ku kvalitným burzovým štúdiám.

V Slovenskej sporiteľni môžu klienti využívať všetky výhody, ktoré prináša investovanie do podielových fondov a využiť odborníkov na finančné poradenstvo pre všetky ich investičné potreby.

TOP brokeri a investičné platformy

xtb

Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

etoro

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.