Degiro – recenzie, poplatky, zdanenie a návod 2023

Investori, ktorí chcú zobrať investovanie do vlastných rúk hľadajú investičné platformy, teda brokerov, cez ktorých by mohli obchodovať. Jednou z možností je aj broker Degiro. Ponúka obchodovanie ako pre skúsených, tak aj začínajúcich investorov. Čo je Degiro? Aké má Degiro poplatky? Aké sú výhody a nevýhody platformy Degiro?

Doba, kedy je investovanie veľmi populárne, je vhodné porovnávať brokerov, cez ktorých je možno investovať (napríklad XTB, eToro alebo Plus 500). Investori porovnávajú platformy na základne niekoľkých faktorov. Porovnávajú sa poplatky, druhy finančných aktív, zákaznícka podpora alebo výška minimálneho vkladu či výberu.

Každému môže vyhovovať iný broker, avšak je vhodné dôkladne porovnať minimálne tie najväčšie spoločnosti, cez ktoré je možno obchodovať. Vedú sa diskusie o Degiro, či je to ten správny broker.Tento článok sa pozrie na možnosti obchodovania na platforme Degiro.

Čo je to Degiro

Degiro je online obchodný maklér pôsobiaci v Európe a poskytujúci služby súkromným a profesionálnym investorom. Ponúka prístup na svetové burzy, viac ako 50 trhov a širokú škálu finančných produktov, ako sú akcie, opcie, ETF, futures, CFD, dlhopisy a podielové fondy. Zlato na Degiro nie je možné obchodovať.

Degiro ponúka používateľsky prívetivú webovú platformu a mobilnú aplikáciu, ako aj nízke poplatky a nízke rozpätia.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo investovať do Degiro. Po prvé, platforma ponúka prístup k veľkému počtu trhov a tried aktív, čo investorom umožňuje diverzifikovať svoje portfóliá. Po druhé, má konkurencieschopné poplatky a nízke náklady na sprostredkovanie, čo z nej robí atraktívnu voľbu pre investorov, ktorí si uvedomujú svoj rozpočet.

Po tretie, jej používateľské rozhranie je intuitívne a ľahko sa používa. A napokon, Degiro poskytuje širokú škálu výskumných a analytických nástrojov, ktoré investorom pomáhajú prijímať informované rozhodnutia.

Degiro platforma

Broker Degiro poskytuje na obchodovanie pre investorov plaftormu WebTrader. Táto platforma je dostupná na webe, avšak aj na smartfóne či tablete. Do smartfónu je platformu možné stiahnuť ako aplikáciu.

Celá platforma a jej rozhranie je veľmi jednoduché a prístupné každému užívateľovi. Platfroma WebTrader ponúka veľkú ponuku užitočných nástrojov a funkcií na akékoľvek obchodovanie. Avšak pre skúsenejších investorov ani tieto nástroje a funkcie nemusia byť dostatočné.

Obchodovanie a investovanie na platforme jednoduché a intuitívne aj napriek tomu, akú širokú paletu funkcií a nástrojov ponúka. Má príjemný vzhľad a pôsobí profesionálne. Na obchodovanie na platforme je potrebné zadávať objednávky. Vďaka objednávke broker vie, čo chce daný investor obchodovať a kúpiť. Platforma má nasledovné štyri možnosti objednávok.

Prvou možnosťou je limitná objednávka. V tomto type objednávky si investor zadá objem a cenu, za akú chce daný inštrument kúpiť alebo predať. Hneď ako cena na burze dosiahne túto požadovanú výšku, objednávka sa zrealizuje.

Treba mať na pamäti avšak aj to, že investor nemusí dostať taký počet akcií, aký sk objednal. Prípadne k takému obchodu nemusí ani dôjsť. Dôvodom takejto situácie je nereálna cena, ktorú investor požaduje.

Druhou možnosťou je trhová objednávka. V princípe ide o klasický obchod. Je potrebné si len zvoliť objem, aký chce investor nakúpiť. Takýto druh objednávky sa zrealizuje okamžite za najlepšiu cenu, aká je v tom momente na trhu dostupná. Ak ide o menej likvidné finančné inštrumenty, môže sa objednávka vybaviť za nepriaznivejšiu cenu, ako je práve na grafe.

Tretia možnosť je tzn. stoploss. Tento typ objednávky je v jednoduchosti uzatvára pozíciu. V tomto prípade si je možné nastaviť cenu, za akú chce obchod uzavrieť, teda predať. Hneď ako sa cena daného finančného inštrumentu dostane na nastavenú úroveň, stoploss predá nakúpený finančný inštrument.

Posledou, štvrtou možnosťou je tzn. stop-limit. Táto objednávka je naozaj zaujímavá, nakoľko ide o kombináciu stoploss a limitnej objednávky. Investor pri tejto objednávke zadá stop cenu a limitnú cenu. Postup je taký, že keď cena na trhu dosiahne stanovenú stop cenu, vytvorí sa stoploss objednávka. No predaj nie je realizovaný ihneď, no až po dosiahnutí vopred stavenenej limitnej ceny.

Investovanie na Degiro – návod

Už je teda známa platforma a aké možnosti objednávok na Degiro existujú. Na to, aby sa dalo začať investovať, je potrebná registrácia. Vytvorenie účtu je jednoduché a nezaberie veľa času. Tu je návod na Degiro, ako investovať.

Na registráciu je potrebné vybrať si jeden zo štyroch účtov.

Prvý typ účtu má názov Basic, pričom klient má prístup ku všetkým produktom platformy Degiro okrem derivátov, debit money a shortovaniu cenných papierov. Na tomto účte je možné nakupovať a držať dlhé pozície v cenných papieroch, pričom Degiro ich bude môcť požičiavať.

Ďalšou možnosťou je účet Active, kde má klient prístup už naozaj ku všetkým produktom platformy vrátane derivátov, debit money a shorovaniu cenných papierov. Na tomto účte je vhodné mať časť portfólia v dlhej pozícií s nízkymi poplatkami a časť využívať služby typu debit money, deriváty a shortovanie.

Pre odvážnejších investorov je ponúkaný účet Trader. Vďaka tomuto účtu je možné aktívne investovať s nízkymi poplatkami a plným využitím služieb ako debt money, deriváty a shortovanie.

Posledný účet má názov Day Trader, ktorý je už pre investorov, ktorí preferujú riskantné aktívne investovanie. Investorovi je umožnené viac riskovať a otvárať viac pozícií, nakoľko pracuje s inými reštrikciami pre margin. Tento účet sa odporúča vyberať len naozaj skúseným investorom, ktorí sa neboja vysokého rizika a obchodujú na dennej báze.

Nákup a predaj akcií na platforme Degiro je veľmi jednoduché. Ak je už investor zaregistrovaný a má vybraný účet, stačí v pravom hornom rohu stlačiť na +-. Prípadne v ľavom hornom roku vyhľadať konkrétny inštrument, ktorý chce investor kúpiť.

Vkladať a vyberať peniaze je možné bankovým prevodom. Spravidla výber trvá dlhšie, približne 1 až 3 dni.

Degiro poplatky

Broker Degiro ponúka na svojej stránke jeden z najviac transparentných prehľadov poplatkov medzi brokermi. Tieto poplatky sú v dokumente podrobne opísané. Napríklad pri obchodovaní s ETF je veľmi dobrý prehľad o každom ETF fonde, jeho indexe a ukazovateľom nákladovosti pri každom z nich.

Prvým poplatkom je za sprostredkovanie obchodu, tzn. komisia. Ide o jednorazový poplatkok, ktorý je potrebné zaplatiť na každý nákup či predaj. Jeho výška je rôzna a záleží od toho, aký produkt sa obchoduje a na akej burze.

Okrem komisného poplatku je aj fixný poplatok, tzn. manipulačný poplatok. Vďaka jemu si platforma pokrýva externé náklady. Účtuje sa len v prípade obchodovanie s futures, opciami a bezplatných, teda zadarmo Degiro ETF fondov.

Mnoho brokerov má ako náklad obchodu spread, teda rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou. Platforma Degiro uvádza, že spready sú trhové. Inými slovami, platforma si neúčtuje poplatok za spread.

Jeden z častých Degiro poplatkov vo všeobecnosti je poplatok za prevod meny. Bežne sa stáva, že investor obchoduje s inštrumentom, ktorého mena je iná, ako je vedený jeho účet. Vtedy sa účtuje poplatok za prevod meny. Výška takéhoto poplatku je 0,25 % (automaticky), prípadne 0,25 % + 10 eur (manuálne). Tu je vhodné povedať, že prevod medzi českou korunou a eurami sú zdarma.

Posledným spomenutým poplatom sú poplatky na zahraničnej burze, ktorý je vo výške 2,50 eur ročne. Ak sa investor rozhodne rozšíriť svoje portfólio o ďalšiu zahraničnú burzu, zaúčtuje sa mu poplatok 2,50 eur. Všetky burzy, okrem pražskej (BCPP), sú účtované týmto poplatkom.

Degiro má veľmi nízke náklady vo všeobecnosti. Narozdiel od niektorých iných brokerov sa naplatí poplatok za vklad a výber. Taktiež nie je účtovaný poplatok sa neaktivitu, ako je to bežné napríklad pri eToro.

Degiro dane – zdanenie dividend

Pri obchodovaní na platforme Degiro je pre investorov výhodné, že dividendy sú priposované priamo na obchodný účet investora. Pripisujú sa po odpočítaní zrážkovej dane na Degiro. Avšak táto daň je relatívne vysoká. Pri dividendách napr. českých spoločností sú tieto dividendy zdanené sadzbou až vo výške 35 %, pričom bežná sadzba je 15 %.

Samozrejme, aj zdaňovanie amerických dividend je rozdielne. Sadzba je 30 %. Táto sadzba sa avšak môže znížiť až o polovicu, teda na 15 %. To sa dá dosiahnuť vyplnením formulára W-8BEN, ktorý môže klient nájsť na hlavnej stránke Degiro v záložke Profile Pafe – Tax informatik. Je to relatívne jednoduché na vyplnenie.

V niektorých prípadoch akcií je možnosť vyplatiť si dividendy v akciách. Takáto možnosť je však spoplatnená vo výške 7,50 eur a to jednorazovo.

Obchodovania na Degiro – recenzie, diskusie

Pre zhrnutie je vhodné si zosumarizovať výhody a nevýhody obchodovania cez brokera Degiro.

Výhody

Nosným pilierom a hlavnými výhodami sú nízke poplatky, ktorými sa aj Degiro marketingovo prezentuje. Ponúka ich transparentný prehľad a každý sa v tom jednoducho vyzná. Ďalšou výhodou pre slovenských investorov je aj zákaznícky servis v českom jazyku.

Výhodou je aj veľmi príjemná a profesionálne pôsobiaca platforma, ktorá je jednoduchá na používanie. Zároveň otvorenie účtu a samotná registrácia je intuitívna a zvládne ju každý v priebehu pár minút.

Taktiež je vhodné pre investorov viesť účet aj v inej menej ako je americký dolár. Okrem spomenutého, Degiro ponúka aj vzdelávanie, čo pomôže investorom lepšie rozhodovanie pri rozhodovaní, kam investovať peniaze.

Nevýhody

Pre niektorých investorov, ktorí by chceli rozšíriť svoje portfólio o kryptomeny, pri Degiro takú možnosť nemajú. Degiro neponúka obchodovanie s kryptomenami. Pre skúsenejších a profesionálnych klientov chýba viac funkcií a nástrojov pri analýze grafov a podobne.

Nevýhodou tejto platformy je aj spôsob platby. Väčšina brokerov ponúka viac možností vkladu finančných prostriedkov. Degiro avšak ponúka len možnosť bankového prevodu. Aj recenzie Degiro brokera hovoria o spôsobe platby problémovo.

Pri poplatkoch je pre niektorých investorov nevýhodou, že sú účtované percentom z nakúpeného inštrumentu. Taktiež už spomenuté zdaňovanie dividend je veľmi vysoké, najmä pri dividendách z českých spoločností a to až 35 %.

Existuje síce možnosť kontaktovať cez helpdesk brokera, no Degiro kontakty sú len v anglickom jazyku.

Poslednými spomenutými nevýhodami sú napríklad chýbajúca možnosť obchodovať frakčné akcie. Investor musí teda kúpiť celú akciu. A nakoniec, pre začínajúcich investorov môže byť problémom chýbajúci demo účet, ktorý je pomerne bežný medzi konkurenciou.