Degiro – recenzie, poplatky, zdanenie a návod 2024

Investori, ktorí chcú zobrať investovanie do vlastných rúk hľadajú investičné platformy, teda brokerov, cez ktorých by mohli obchodovať. Jednou z možností je aj broker Degiro. Ponúka obchodovanie ako pre skúsených, tak aj začínajúcich investorov. Čo je Degiro? Aké má Degiro poplatky? Aké sú výhody a nevýhody platformy Degiro?

V dnešnej dobe, kedy je investovanie veľmi populárne, je vhodné porovnávať brokerov, cez ktorých je možno investovať či obchodovať. Investori porovnávajú platformy na základe niekoľkých faktorov. Porovnávajú sa poplatky, druhy finančných aktív, zákaznícku podporu alebo výšku minimálneho vkladu či výberu.

Každému môže vyhovovať iný broker, avšak je vhodné dôkladne porovnať minimálne tie najväčšie spoločnosti, cez ktoré je možno obchodovať. Vedú sa diskusie o Degiro, či je to ten správny broker. Tento článok sa pozrie na možnosti obchodovania na platforme Degiro.

Porovnanie brokerov a investičných platforiem

Broker

Demo účet

Slovenská podpora

xtb

XTB

Demo účet

Slovenská podpora

Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

portu

Portu

Demo účet

Slovenská podpora

fondee

Fondee

Demo účet

Slovenská podpora

etoro

eToro

Demo účet

Slovenská podpora

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Dostupnosť Degira na Slovensku

Pre slovenských investorov nie je Degiro momentálne dostupným brokerom. Táto platforma je aktuálne obmedzená na český trh a Slovensko nie je súčasťou krajín, kde je Degiro aktívny. Taktiež nie je dostatočne jasných informácií o tom, kedy alebo či vôbec Degiro plánuje rozšíriť svoje služby na Slovensko.

Alternatívy k Degiru dostupné na Slovensku

V súčasnosti je pre slovenských investorov dôležité hľadať alternatívy na trhu s online brokermi, ktoré sú dostupné a zodpovedajú ich potrebám a cieľom. Existuje niekoľko iných online brokerov, ktorí sú dostupní na slovenskom trhu a ponúkajú podobné výhody, napríklad:

Títo brokeri disponujú širokou ponukou investičných inštrumentov, pričom každý sa líši výškou poplatkov, minimálnych vkladov či špecifickými prvkami. O týchto brokeroch si možno prečítať nižšie.

Brokeri – ako kúpiť akcie a ETF

Na nákup akcií a ETF sú dostupné rôzne investičné možnosti. Jedným zo správnych riešení je dlhodobé a pasívne investovanie, ktoré je najlacnejšie. Možno tak urobiť prostredníctvom brokerov alebo roboadvisorov dostupných na slovenskom trhu.

XTB

Broker XTB ponúka široké možnosti investovania pre rôzne typy investorov. Celá platforma je dostupná aj v slovenskom jazyku pre tých, ktorým robí problém angličtina.

Na investovanie je na platforme XTB možné využiť široké spektrum investičných nástrojov od akcií a komodít až po ETF. Na výber je viac než 6 000 finančných inštrumentov.

Spoločnosť má veľmi nízke poplatky. V prípade platby kartou má poplatok 0,70 %. Vklad prevodom či PayPal je zadarmo. U XTB sa dá vytvoriť investičná ETF stratégia. Investor si sám rozloží portfólio a posielaná mesačná čiastka peňazí sa zainvestuje sama podľa vlastného rozloženia portfólia.

Na vyskúšanie si platformy je dostupný aj demo účet, kde si každý investor môže s virtuálnymi peniazmi vyskúšať obchodovanie s čímkoľvek bez rizika straty peňazí.

Jedinečnou novinkou je automatické investovanie na XTB, ktoré predstavuje jedinečnú funkciu dostupnú v rámci investičných plánov spoločnosti XTB, ktorá investorom umožňuje efektívne spravovať svoje portfólio a zabezpečiť jeho dlhodobý rast bez potreby častého manuálneho zasahovania.

Obchodovanie a investovanie na platforme XTB je vhodné ako pre začínajúcich, tak aj pre skúsených investorov. So širokou paletou investičných možností si každý vyberie tie najlepšie pre vybudovanie svojho diverzifikovaného portfólia. Ďalšie informácie sú dostupné v recenzii XTB.

Začať investovať s XTB >

Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

Portu

Portu je česká investičná platforma, ktorá ponúka svoje služby aj slovenským klientom. Nejde o klasického brokera, ide o tzv. roboadvisora (robo-poradcu). Tento pojem v skratke znamená, že investor nemusí investovať sám. Platforma čiastočne alebo úplne investuje za neho.

Portu poskytuje pre svojich klientov aj pomoc pri daňovom priznaní aj v prípade dividend, čo nie je úplne bežnou praxou. Výhody Portu sú dobré výnosytransparentné poplatky a iné. Investičná spoločnosť ponúka ročný poplatok len 1 %, pričom sa dá znížiť na 0,6 % pri fixácii na 15 rokov. Iné poplatky účtované nie sú, ani za vklad, konverziu mien či výber.

Pri investovaní cez Portu môžu investori získať aj zľavu, ktorá závisí od fixácie investícií. Investovaním cez robo-poradcu Portu môže každý získať prístup k kvalitným investičným službám s mnohými výhodami. O rôznych produktoch ponúkaných touto platformou je možné si prečítať článok o Portu.

Začať investovať s Portu >

eToro

Na investovanie sa dá použiť aj platforma eToro. Táto platforma funguje od roku 2007, pričom sa dostala takmer na úplný vrchol medzi brokermi.

Aj eToro ponúka možnosť obchodovať s akciami, ETF či komoditami. Okrem toho je táto platforma zaujímavá pre investorov uvažujúcich nad obchodovaním s kryptomenami.

Najmä pre začínajúcich investorov je dobrá možnosť demo účtu, na ktorom si možno vyskúšať obchodovanie s ktorýmikoľvek finančnými nástrojmi a tým spoznať platformu. Platforma eToro má nízke a transparentné poplatky. Výšky poplatkov vždy závisia od konkrétneho aktíva. Užívatelia sa najčastejšie budú stretávať s fixným poplatkom za výber peňazí.

Či už investor preferuje akcie, kryptomeny či ETF fondy, eToro uspokojí mnohé investičné túžby. Pri ceste za výhodným investovaním je eToro vhodným nástrojom a pomocníkom. Viac informácií sa dá nájsť v recenzii eToro.

Začať investovať s eToro >

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Fondee

Fondee je online platforma, ktorá spája investorov s rôznymi investičnými príležitosťami. Cieľom platformy je poskytnúť jednoduchý a transparentný spôsob investovania do širokej škály tried aktív. Okrem klasických portfólií Fondee ponúka aj ESG fondy a Detské účty.

Fondee ponúka širokú škálu investičných možností vrátane akcií, ETF, podielových fondov a investovanie do dlhopisov. Tento rozmanitý výber umožňuje investorom vybudovať dobre diverzifikované portfólio prispôsobené ich tolerancii voči riziku a investičným cieľom.

Začať investovať s Fondee je možné už od 40 €, čo je minimálny vklad. Fondee si za služby účtuje jeden hlavný poplatok. Predstavuje 0,9 % ročne a zahŕňa kompletnú správu investícií. Platí sa mesačne.

Samotné ETF účtuje drobný poplatok, ktorý predstavuje 0,15 % ročne. Je dôležité spomenúť, že tento poplatok sa nestrháva zo samotného portfólia, ale je súčasťou ceny ETF. Spolu s hlavným poplatkom je to teda 1,05 % ročne, pričom Fondee garantuje, že iný poplatok investor neplatí.

Začať investovať s Fondee >

Brokerov a investičných platforiem pôsobí na Slovensku viacero, takže investori si majú z čoho vyberať. Každá platforma je niečím výnimočná, a tak si môže každý zvoliť tú, ktorá mu bude najviac vyhovovať.

Interactive Brokers

Interactive Brokers je medzinárodný online broker s globálnou prítomnosťou a vynikajúcou reputáciou. Ponúka prístup k viac než 150 trhom pre investorov vo viac než 200 krajinách a teritóriách a poskytuje im širokú škálu finančných nástrojov vrátane akcií, opcii, futures, forex a viac.

Interactive Brokers je známy pre svoje nízke poplatky, pričom možno investovať do akcií a ETF fondov bez poplatkov. Ako píše táto Interactive Brokers recenzia, na mieru ponúkané rozličné účty a plány, ako aj moderné obchodné platformy (nedostupné v slovenčine) pre všetky zariadenia ho robia atraktívnou voľbou pre aktívnych investorov.

Okrem toho poskytuje demo účet, bohaté vzdelávacie materiály a užitočný blog s novinkami zo sveta investovania. Je to populárna voľba pre tých, ktorí hľadajú rozsiahly prístup k svetovým trhom a nízke náklady na obchodovanie.

Čo je to Degiro?

Degiro je online obchodný maklér pôsobiaci v Európe a poskytujúci služby súkromným a profesionálnym investorom. Ponúka prístup na svetové burzy, viac ako 50 trhov a širokú škálu finančných produktov, ako sú akcie, opcie, ETF, futures, CFD, dlhopisy a podielové fondy. Zlato na Degiro nie je možné obchodovať.

Degiro ponúka používateľsky prívetivú webovú platformu a mobilnú aplikáciu, ako aj nízke poplatky a nízke rozpätia.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo investovať do Degiro. Po prvé, platforma ponúka prístup k veľkému počtu trhov a tried aktív, čo investorom umožňuje diverzifikovať svoje portfóliá. Po druhé, má konkurencieschopné poplatky a nízke náklady na sprostredkovanie, čo z nej robí atraktívnu voľbu pre investorov, ktorí si uvedomujú svoj rozpočet.

Po tretie, jej používateľské rozhranie je intuitívne a ľahko sa používa. A napokon, Degiro poskytuje širokú škálu výskumných a analytických nástrojov, ktoré investorom pomáhajú prijímať informované rozhodnutia.

Degiro platforma

Broker Degiro poskytuje na obchodovanie pre investorov plaftormu WebTrader. Táto platforma je dostupná na webe, avšak aj na smartfóne či tablete. Do smartfónu je platformu možné stiahnuť ako aplikáciu.

Celá platforma a jej rozhranie je veľmi jednoduché a prístupné každému užívateľovi. Platfroma WebTrader ponúka veľkú ponuku užitočných nástrojov a funkcií na akékoľvek obchodovanie. Avšak pre skúsenejších investorov ani tieto nástroje a funkcie nemusia byť dostatočné.

Obchodovanie a investovanie na platforme jednoduché a intuitívne aj napriek tomu, akú širokú paletu funkcií a nástrojov ponúka. Má príjemný vzhľad a pôsobí profesionálne. Na obchodovanie na platforme je potrebné zadávať objednávky. Vďaka objednávke broker vie, čo chce daný investor obchodovať a kúpiť. Platforma má nasledovné štyri možnosti objednávok.

Prvou možnosťou je limitná objednávka. V tomto type objednávky si investor zadá objem a cenu, za akú chce daný inštrument kúpiť alebo predať. Hneď ako cena na burze dosiahne túto požadovanú výšku, objednávka sa zrealizuje.

Treba mať na pamäti avšak aj to, že investor nemusí dostať taký počet akcií, aký sk objednal. Prípadne k takému obchodu nemusí ani dôjsť. Dôvodom takejto situácie je nereálna cena, ktorú investor požaduje.

Druhou možnosťou je trhová objednávka. V princípe ide o klasický obchod. Je potrebné si len zvoliť objem, aký chce investor nakúpiť. Takýto druh objednávky sa zrealizuje okamžite za najlepšiu cenu, aká je v tom momente na trhu dostupná. Ak ide o menej likvidné finančné inštrumenty, môže sa objednávka vybaviť za nepriaznivejšiu cenu, ako je práve na grafe.

Tretia možnosť je tzn. stoploss. Tento typ objednávky je v jednoduchosti uzatvára pozíciu. V tomto prípade si je možné nastaviť cenu, za akú chce obchod uzavrieť, teda predať. Hneď ako sa cena daného finančného inštrumentu dostane na nastavenú úroveň, stoploss predá nakúpený finančný inštrument.

Posledou, štvrtou možnosťou je tzn. stop-limit. Táto objednávka je naozaj zaujímavá, nakoľko ide o kombináciu stoploss a limitnej objednávky. Investor pri tejto objednávke zadá stop cenu a limitnú cenu. Postup je taký, že keď cena na trhu dosiahne stanovenú stop cenu, vytvorí sa stoploss objednávka. No predaj nie je realizovaný ihneď, no až po dosiahnutí vopred stavenenej limitnej ceny.

Investovanie na Degiro – návod

Už je teda známa platforma a aké možnosti objednávok na Degiro existujú. Na to, aby sa dalo začať investovať, je potrebná registrácia. Vytvorenie účtu je jednoduché a nezaberie veľa času. Tu je návod na Degiro, ako investovať peniaze.

Na registráciu je potrebné vybrať si jeden zo štyroch účtov.

Prvý typ účtu má názov Basic, pričom klient má prístup ku všetkým produktom platformy Degiro okrem derivátov ako napríklad forwardy, debit money a shortovaniu cenných papierov. Na tomto účte je možné nakupovať a držať dlhé pozície v cenných papieroch, pričom Degiro ich bude môcť požičiavať.

Ďalšou možnosťou je účet Active, kde má klient prístup už naozaj ku všetkým produktom platformy vrátane finančných derivátov, debit money a shorovaniu cenných papierov. Na tomto účte je vhodné mať časť portfólia v dlhej pozícií s nízkymi poplatkami a časť využívať služby typu debit money, deriváty a shortovanie.

Pre odvážnejších investorov je ponúkaný účet Trader. Vďaka tomuto účtu je možné aktívne investovať s nízkymi poplatkami a plným využitím služieb ako debt money, deriváty a shortovanie (pri short sellingu treba vedieť o short squeeze).

Posledný účet má názov Day Trader, ktorý je už pre investorov, ktorí preferujú riskantné aktívne investovanie. Investorovi je umožnené viac riskovať a otvárať viac pozícií, nakoľko pracuje s inými reštrikciami pre margin. Tento účet sa odporúča vyberať len naozaj skúseným investorom, ktorí sa neboja vysokého rizika a obchodujú na dennej báze.

Nákup a predaj akcií na platforme Degiro je veľmi jednoduché. Ak je už investor zaregistrovaný a má vybraný účet, stačí v pravom hornom rohu stlačiť na +-. Prípadne v ľavom hornom roku vyhľadať konkrétny inštrument, ktorý chce investor kúpiť.

Vkladať a vyberať peniaze je možné bankovým prevodom. Spravidla výber trvá dlhšie, približne 1 až 3 dni.

Degiro poplatky

Broker Degiro ponúka na svojej stránke jeden z najviac transparentných prehľadov poplatkov medzi brokermi. Tieto poplatky sú v dokumente podrobne opísané. Napríklad pri obchodovaní s ETF je veľmi dobrý prehľad o každom ETF fonde, jeho indexovom fonde a ukazovateľom nákladovosti pri každom z nich.

Prvým poplatkom je za sprostredkovanie obchodu, tzn. komisia. Ide o jednorazový poplatkok, ktorý je potrebné zaplatiť na každý nákup či predaj. Jeho výška je rôzna a záleží od toho, aký produkt sa obchoduje a na akej burze.

Okrem komisného poplatku je aj fixný poplatok, tzn. manipulačný poplatok. Vďaka jemu si platforma pokrýva externé náklady. Účtuje sa len v prípade obchodovanie s futures, opciami a bezplatných, teda zadarmo Degiro ETF fondov.

Mnoho brokerov má ako náklad obchodu spread, teda rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou. Platforma Degiro uvádza, že spready sú trhové. Inými slovami, platforma si neúčtuje poplatok za spread.

Jeden z častých Degiro poplatkov vo všeobecnosti je poplatok za prevod meny. Bežne sa stáva, že investor obchoduje s inštrumentom, ktorého mena je iná, ako je vedený jeho účet. Vtedy sa účtuje poplatok za prevod meny. Výška takéhoto poplatku je 0,25 % (automaticky), prípadne 0,25 % + 10 eur (manuálne). Tu je vhodné povedať, že prevod medzi českou korunou a eurami sú zdarma.

Posledným spomenutým poplatkom sú poplatky na zahraničnej burze, ktorý je vo výške 2,50 eur ročne. Ak sa investor rozhodne rozšíriť svoje portfólio o ďalšiu zahraničnú burzu, zaúčtuje sa mu poplatok 2,50 eur. Všetky burzy, okrem pražskej (BCPP), sú účtované týmto poplatkom.

Degiro má veľmi nízke náklady vo všeobecnosti. Na rozdiel od niektorých iných brokerov sa naplatí poplatok za vklad a výber. Taktiež nie je účtovaný poplatok za neaktivitu, ako je to bežné napríklad pri eToro.

Degiro dane – zdanenie dividend

Pri obchodovaní na platforme Degiro je pre investorov výhodné, že dividendy sú pripisované priamo na obchodný účet investora. Pripisujú sa po odpočítaní zrážkovej dane na Degiro. Avšak táto daň je relatívne vysoká. Pri dividendách napr. českých spoločností sú tieto dividendy zdanené sadzbou až vo výške 35 %, pričom bežná sadzba je 15 %.

Samozrejme, aj zdaňovanie amerických dividend je rozdielne. Sadzba je 30 %. Táto sadzba sa avšak môže znížiť až o polovicu, teda na 15 %. To sa dá dosiahnuť vyplnením formulára W-8BEN, ktorý môže klient nájsť na hlavnej stránke Degiro v záložke Profile Pafe – Tax informatik. Je to relatívne jednoduché na vyplnenie.

V niektorých prípadoch akcií je možnosť vyplatiť si dividendy v akciách. Takáto možnosť je však spoplatnená vo výške 7,50 eur a to jednorazovo.

Obchodovania na Degiro – recenzie, diskusie

Pre zhrnutie je vhodné si zosumarizovať výhody a nevýhody obchodovania cez brokera Degiro.

Výhody

Nosným pilierom a hlavnými výhodami sú nízke poplatky, ktorými sa aj Degiro marketingovo prezentuje. Ponúka ich transparentný prehľad a každý sa v tom jednoducho vyzná. Ďalšou výhodou pre slovenských investorov je aj zákaznícky servis v českom jazyku.

Výhodou je aj veľmi príjemná a profesionálne pôsobiaca platforma, ktorá je jednoduchá na používanie. Zároveň otvorenie účtu a samotná registrácia je intuitívna a zvládne ju každý v priebehu pár minút.

Taktiež je vhodné pre investorov viesť účet aj v inej menej ako je americký dolár. Okrem spomenutého, Degiro ponúka aj vzdelávanie, čo pomôže investorom lepšie rozhodovanie pri rozhodovaní, kam investovať peniaze.

Nevýhody

Pre niektorých investorov, ktorí by chceli rozšíriť svoje portfólio o kryptomeny, pri Degiro takú možnosť nemajú. Degiro neponúka investovanie do kryptomien. Pre skúsenejších a profesionálnych klientov chýba viac funkcií a nástrojov pri analýze grafov a podobne.

Nevýhodou tejto platformy je aj spôsob platby. Väčšina brokerov ponúka viac možností vkladu finančných prostriedkov. Degiro avšak ponúka len možnosť bankového prevodu. Aj recenzie Degiro brokera hovoria o spôsobe platby problémovo.

Pri poplatkoch je pre niektorých investorov nevýhodou, že sú účtované percentom z nakúpeného inštrumentu. Taktiež už spomenuté zdaňovanie dividend je veľmi vysoké, najmä pri dividendách z českých spoločností, a to až 35 %.

Existuje síce možnosť kontaktovať cez helpdesk brokera, no Degiro kontakty sú len v anglickom jazyku.

Poslednými spomenutými nevýhodami sú napríklad chýbajúca možnosť obchodovať frakčné akcie. Investor musí teda kúpiť celú akciu. A nakoniec, pre začínajúcich investorov môže byť problémom chýbajúci demo účet, ktorý je pomerne bežný medzi konkurenciou.

TOP brokeri a investičné platformy

xtb

Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

etoro

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.