Plus500 – recenzie, skúsenosti, demo, poplatky 2024

Každý človek, ktorý chce skúsiť investovať a obchodovať, by si mal správne vybrať vhodného brokera. To znamená nejakú platformu, cez ktorú dostane prístup na finančné trhy. Jednou z možností je broker Plus500, ktorý bude témou tohoto článku. Čo je Plus500? Aké možnosti obchodovania ponúka? Aké má Plus500 poplatky?

Plus500 je celosvetovo pôsobiaci maklér CFD, ktorý ponúka tisíce rôznych nástrojov CFD. Plus500 ponúka možnosť otvorenia demo účtu na bezplatnú skúšobnú verziu. Výhodou je aj slovenský jazyk platformy.

Vyskúšať Plus500 >

Na 82% účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Nakoľko investovanie je veľmi populárne a v mnohých prípadoch nevyhnutné, ľudia sa zaujímajú čoraz viac o to, ako a kam investovať peniaze. Keď sa niekto rozhodne, že bude investovať sám, musí si zvoliť vhodného brokera, cez ktorého bude aktíva obchodovať.

Brokerov poskytujúcich svoje služby je na Slovensku naozaj mnoho. Pre každého investora môže byť ten správny broker iný. Môže ísť o brokerov ako XTB, Interactive brokers, eToro alebo Česká investičná platforma Portu.

Niekto chce investovať len do akcií, niekto len do ETF fondov a niekto zas chce špekulovať cez CFD. Tento článok sa pozrie na brokera Plus500.

Čo je to Plus500

Plus500 je broker CFD, ktorý ponúka obchodné služby ako Plus500 trade pre škálu aktív vrátane akcií, indexových fondov, komodít (napríklad zlato), Forex, ETF a opcií či rôznych indexov. Poskytuje tiež viac ako 2 000 nástrojov na obchodovanie a ponúka rôzne obchodné nástroje vrátane webovej platformy pre obchodníkov, mobilných aplikácií a automatizovaného obchodného systému. Plus500CY autorizovaný a regulovaný CySEC (#250/14).

Vznikol v roku 2008 v Izraeli a všetky obchody na tejto platforme je možné obchodovať len cez CFD kontrakty.

Tento broker tiež ponúka investorom mnoho výhod, ktoré z neho robia atraktívnu možnosť. Má užívateľsky prívetivé rozhranie, nízke poplatky a širokú škálu obchodných možností. Plus500 ponúka aj rôzne nástroje na riadenie rizík, ako napríklad garantované stop loss, ktoré môžu obchodníkom pomôcť obmedziť ich straty.

Dobré je tiež poskytovanie prístupu k širokej škále finančných nástrojov vrátane devíz, akcií, komodít a ďalších. A nakoniec, Plus500 je regulovaný maklér, čo znamená, že podlieha prísnym regulačným pravidlám a dohľadu. Všetky tieto vlastnosti spolu robia z Plus500 skvelú voľbu pre skúsenejších obchodníkov.

Pre začínajúcich investorov je dostupný neobmedzený demo účet, kde si môžu vyskúšať všetky potrebné funkcie a urobiť obchody s virtuálnymi peniazmi. Klasický účet nie je vhodný pre začínajúcich investorov.

Nastavenie funkcií na Plus500 je vďaka konkurencií brokerov veľmi intuitívne. Niekedy boli poskytované u brokera Plus500 bonusy, ktoré avšak v súčasnosti nie sú.

CFD kontrakty

Nakoľko je možné prostredníctvom brokera Plus500 obchodovať len cez CFD kontrakty, je vhodné si ich bližšie vysvetliť.

CFD je skratka pre Contract for Difference, čo je finančný derivátový nástroj, ktorý umožňuje dvom stranám vymeniť si rozdiel medzi počiatočnou a záverečnou cenou kontraktu. CFD umožňujú investorom špekulovať na pohyb cien širokého spektra trhov vrátane indexov, akcií, komodít a dokonca aj kryptomien.

Takéto špekulovanie nesie so sebou vyššie náklady a taktiež pri obchodovaní CFD investor nemá reálne podkladové aktívum. Pri tomto obchodovaní sa používa finančná páka, tzn. leverage. Inými slovami to znamená, že je možné obchodovať s vyšším objemom peňazí, aké reálne investor vlastní.

Povedané znamená, že pri obchodovaní s CFD je dôležité investovanie s rozumom. Dávať si pozor na poplatky a obchodovať radšej s menšími sumami peňazí.

CFD príklad

Pre pochopenie je vhodné uviesť príklad. Investor sa rozhodne investovať do spoločnosti Tesla. Cena akcie Tesla je 200 USD. Cez CFD kontrakt chce investovať 500 USD. Tesla má finančnú páku 1:5 (X5), a teda hodnota jeho pozície bude 2 500 USD.

Teraz si treba spočítať, koľko akcií bude investor vlastniť. Výsledok je 12,5 kusov akcií: 2 500 USD (500 x 1:5)/200 (cena za akciu).

Ak sa cena za 3 dni zvýši na 205 USD, investor sa rozhodne pozíciu uzavrieť. Rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou je teda 5 USD (205 – 200). Nákladom takéhoto obchodu je tzn. swap, ktorý je v tomto príklade 1,50 USD za noc.

Po uzatvorení pozície má investor teda zisk 58 USD. Výpočet: 25 kusov akcií x 5 USD (rozdiel) – 4,50 USD (1,50 swap x 3).

Taktiež sa môže nastať opačná situácia, kedy by akcia Tesly klesla o 5 USD. V takom prípade by mal investor stratu 58 USD. Z toho dôvodu je potrebné byť opatrný pri tomto druhu obchodovania.

Plus500 demo účet

Demo účet v Plus500 umožňuje vyskúšať obchodnú platformu bez toho, aby investor riskoval vlastné peniaze. Vďaka demo účtu investor získa prístup k virtuálnemu obchodnému účtu s virtuálnym zostatkom finančných prostriedkov v hodnote 40 000 eur, ktorý je možné použiť na obchodovanie virtuálnych akcií, indexov, komodít a mien. Trade na Plus500 si dokáže každý skúsiť bez rizika.

Plus500 demo účet sa dá použiť aj na preskúmanie funkcií platformy, precvičenie obchodných stratégií a rozvoj zručností v oblasti riadenia rizík. Investor si môže skúsiť ako a do čoho investovať peniaze. Keď sa s platformou investor už zoznámil, môže si otvoriť skutočný účet a začať obchodovať so skutočnými peniazmi.

Broker Plus500 ponúka ako webovú, tak aj mobilnú platformu. Na platforme je možnosť zvoliť si aj slovenský či český jazyk, čo je pre slovenských investorov výhodou. Vďaka možnosti demo účtu sa aj úplní začiatočníci v investovaní dokážu lepšie na platforme zorientovať a naučiť sa, ako investovať peniaze. Demo účet je k tomu úplne zadarmo.

Demo účet umožňuje vyskúšať ponuku Plus500. Demo účet je ponúkaný zadarmo a sprístupňuje prostredné platformy. Investor dostane virtuálne prostriedky na investovanie.

Vyskúšať demo účet na Plus500 >

Ak sa už investor rozhodne zriadiť si účet, bude sa od neho vyžadovať základné osobné údaje a jeho povolanie a skúsenosti s investovaním. Taktiež je potrebné doložiť občiansky preukaz alebo cestovný pas a overiť svoju adresu.

Plus500 má pre vklady a výbery rôzne limity, ktoré sa menia a sú rôzne v závislosti od spôsobu platby a dokonca sa líšia aj v závislosti od krajiny.

Nastavenie funkcií na Plus500

Na platforme brokera Plus500 je možné nastaviť rôzne funkcie pre svoje obchodné stratégie. Tu je stručný prehľad o tom, ako funguje nastavovanie funkcií na Plus500.

Vstupný bod: Tu možno nastaviť vstupný bod pre svoj obchod, ktorý môže byť buď na základe ceny (vstup pri určitej cene) alebo na základe času (napríklad otvorenie obchodu o určitom čase).

Stop loss: Stop loss je funkcia, ktorá investorovi umožní minimalizovať jeho straty tým, že nastaví maximálnu stratu, ktorú je ochotný znášať na svojom obchode. Ak cena dosiahne túto úroveň, investorova pozícia sa automaticky uzavrie.

Take profit: Take profit je funkcia, ktorá umožní získať zisk tým, že sa nastaví úroveň zisku, na ktorú je ochotný uzavrieť svoju pozíciu. Ak cena dosiahne túto úroveň, jeho pozícia sa automaticky uzavrie a zisk sa pridá k účtu.

Trailing stop: Trailing stop je funkcia, ktorá umožňuje uzavrieť pozíciu, ak cena dosiahne určitú úroveň straty alebo zisku. Táto funkcia sa však pohybuje so ziskom alebo stratou, aby sa minimalizovali straty a maximalizovali zisky.

Otvorené pozície: Na Plus500 možno mať otvorené viacero pozícií na rôzne finančné nástroje. Je možné si nastaviť výšku obchodu, ktorý chce investor uzavrieť a kedy to chce urobiť.

Obchodné nástroje: Plus500 ponúka rôzne obchodné nástroje, ktoré môžu pomôcť pri obchodovaní. Je možnosť si vybrať z rôznych indikátorov, grafov a ďalších funkcií, ktoré každému umožnia sledovať trh a získať náhľad na trendy a cenové pohyby.

Je dôležité si uvedomiť, že obchodovanie s finančnými nástrojmi môže byť rizikové a môže viesť k strate investícií. Z toho dôvodu je potrebné dané funkcie ovládať pre tým, ako ich investor použije s reálnymi peniazmi.

Plus500 zrušenie účtu

Po skončení tradu na Plus500 sa niekto môže zamýšlať, ako zrušiť Plus500. Ak by sa teda niekto rozhodol zrušiť si účet u CFD brokera Plus500, môže tak urobiť dvomi spôsobmi. Prvou je vyplniť kontaktný formulár a požiadať Plus500 o zrušenie účtu. Podpora je dostupná 24 hodín denne a 7 dní v týždni na tomto odkaze.

Pre zrušenie účtu sa môže investor rozhodnúť z rôznych dôvodov. Môže ísť o to, že nechce už skúšať obchodovanie cez CFD kontrakty ale preferuje reálne podkladové portfólio. Prípadne chce skúsiť iného brokera, ktorý v súčasnosti ponúka výhodnejšie podmienky a poplatky.

Dôvodom môže byť taktiež to poplatok za neaktivitu. Ak niekto si chce dať pauzu od investovania na viac než 3 mesiace, takéto rozhodnutie by investora stálo 10 USD mesačne. Aby sa tomuto vyhol, musel by sa prihlásiť minimálne raz za 3 mesiace. Druhá možnosť je vybrať si všetky peniaze a požiadať o zrušenie účtu.

To teda znamená, že návod na to, ako zrušiť Plus500 je pomerne intuitívny.

Plus500 poplatky

Každý broker si účtuje určité poplatky za svoje služby. Poplatky sú jednou z najdôležitejších, ak nie najdôležitejším faktorom pri výbere brokera. Veľká väčšina poplatkov na Plus500 je úmerná v závislosti od veľkosti obchodu. Aké sú teda poplatky na Plus500?

Prvým poplatkom Plus500 je tzn. swap. Ide o poplatok za čas celonočného financovania. Účtuje sa v prípade, ak pozícia zostane otvorená aj po dobe, ktorá bola stanovená. Na výpočet tohto poplatku je potrebné použiť vzorec, ktorý zohľadňuje veľkosť obchodu, sadzbu v čase otvorenia pozície, hodnotu a denné celonočné financovanie.

Ďalší poplatok účtovaný na Plus500 je spread. Ide o rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou a jej výška sa pohybuje v závislosti od objemu obchodu.

Ako u väčšiny brokerov, tak aj pri Plus500 je poplatok za prevod meny. Ten sa účtuje pri nástrojoch, ktorých mena je iná, ako je vedený účet investora. Momentálne tento poplatok dosahuje výšku až do 0,7 % zo zisku alebo straty daného obchodu. Tento poplatok sa premieta v reálnom čase do otvorenej pozície.

Jedným z Plus500 poplatkov, ktorým je ľahké sa vyhnúť je už spomínaný poplatok za neaktivitu. Ten je účtovaný po 3 mesiacoch neaktivity a je vo výške 10 USD za mesiac. V prípade, že investor vybral všetky svoje peniaze z účtu, poplatok mu nebude účtovaný, nakoľko sa tento poplatok účtuje zo zostatku na účte.

Posledným spomenutým poplatkom je stop-loss poplatok, ktorý sa nazýva aj ako garantované zastavenie objednávky. Tento poplatok sa účtuje formou rozšíreného spreadu.

Plus500 má avšak nemá niektoré poplatky, ktoré sú úplne bežné na platformách konkurentov. Príkladom je nulový poplatok za vklad. Avšak môže byť účtovaný poplatok tretích strán, napríklad bánk. Taktiež nie je žiadny poplatok za výber akoukoľvek formou.

Výhody a nevýhody obchodovanie na Plus500 – recenzie

CFD broker Plus500 je teda viac vhodný pre investorov, ktorý radi špekulujú a nemajú averziu k riziku. Pomocou zhrnutia výhod a nevýhod tohto brokera sa môže investor rozhodnúť, či vyskúša obchodovanie na Plus500.

Výhody Plus500

Medzi hlavné výhody Plus500 je to, že podlieha silným reguláciám (podobne ako napríklad Degiro). V minulosti sa skloňovalo v súvislosti s týmto brokerom slovo „podvod„, čo však vôbec neplatí. Ide o overenú a bezpečnú platformu. Naviac ponúka prehľadnú a intuitívnu platformu na web aj do smartfónu, čím sprístupňuje obchodovanie odkiaľkoľvek.

Veľkou výhodou je taktiež demo účet, ktorý má neobmedzenú platnosť. Vďaka tomu si každý investor pred akýmkoľvek obchodom dokáže na demo účte vyskúšať, ako vybraný inštrument obchodovať a vyhnúť sa prípadným chybám.

Pre fanúšikov kryptomien je výhodou relatívne široký výber obchodovanie s kryptomenami cez CFD kontrakty. Okrem toho, na platforme je možné viesť účet aj v inej mene ako je USD, čo pri niektorých konkurentoch neplatí.

Výhodou môže byť taktiež intuitívne nastavenie funkcií v Plus500. Všetky nastavenia funkcií je dostupné nájsť v aplikácií.

Nevýhody Plus500

Pre mnohých ľudí je tento broker príliš úzko profilovaný, čo je nevýhoda pre ľudí, ktorí nechcú obchodovať s CFD kontraktmi, ale s reálnym portfóliom. Ďalšou nevýhodou je chýbajúca telefonická podpora. Možnosť komunikácie je len prostredníctvom live chatu alebo emailom.

Medzi hlavné nevýhody tohto brokera patria negatívne recenzie v minulosti, avšak aj v súčasnosti. Objavujú sa na Plus500 recenzie ohľadom zákazníckej podpory ale taktiež vysoké spready či problémy s výberom peňažných prostriedkov.

Pre niektorých investorov je nevýhodou chýbajúca fyzická pobočka na Slovensku, prípadne v Česku. Taktiež sú recenzie na Plus500 ohľadom jazyka. Teda aj keď je možné nastaviť si platformu v slovenskom jazyku, zmluvy a komunikácia prebiehajú len v anglickom jazyku.