Bitcoin Cash – čo to je, ako kúpiť, návod 2024

V Auguste 2017 sa Bitcoinový Blockchain rozdelil na dve vetvy – Bitcoin a Bitcoin Cash. Prečo k rozdeleniu došlo a aký je medzi nimi rozdiel?

Táto udalosť, kedy sa blockchain kryptomeny rozdelí, sa technicky nazýva „fork“. Obvykle sa slovo „fork“ používa na označenie aktualizácie alebo zmeny v kóde. Kód si skopírujeme vedľa aby sme nezasiahli do pôvodného kódu (forkneme ho) a robíme v ňom zmeny.

Takýmto spôsobom si môžeme i vytvoriť vlastnú kryptomenu. Proste si skopírujeme voľne prístupný kód Bitcoinu a zmeníme si parametre.

V tomto prípade sa však jednalo o fork Bitcoinového blockchainu. To znamená rozdelenie reťazca blokov na dve vetvy. Obe vetvy (Bitcoin a Bitcoin Cash) majú spoločnú minulosť a históriu transakcií, ale od bodu rozdelenia už si každá ide svojou cestou a riadi sa trochu inými pravidlami.

Bitcoin Cash

Bitcoin Cash (BCH) je kryptomena, ktorá vznikla v auguste 2017 ako výsledok hard forku z pôvodného blockchainu Bitcoinu (BTC). Hlavnou motiváciou vytvorenia BCH bolo zvýšenie limitu veľkosti bloku z 1 MB na 8 MB s cieľom zlepšiť priepustnosť transakcií a znížiť poplatky.

Bitcoin Cash funguje na decentralizovanej sieti peer-to-peer, čo znamená, že neexistuje žiadny centrálny orgán, ktorý by kontroloval jeho transakcie alebo ponuku. Namiesto toho transakcie overujú uzly v sieti a nové mince sa generujú prostredníctvom procesu nazývaného ťažba kryptomeny.

Bitcoin Cash si získal významné prijatie medzi používateľmi kryptomien a obchodníkmi vďaka nižším poplatkom za transakcie a rýchlejším časom potvrdenia v porovnaní s Bitcoinom. Väčší limit veľkosti bloku umožňuje spracovať viac transakcií na jeden blok, čo skracuje čas potrebný na potvrdenie transakcií v blockchaine.

Okrem toho je vďaka nižším poplatkom dostupnejší pre malé transakcie, ako je napríklad nákup tovaru alebo služieb online. Napriek určitým kontroverziám sprevádzajúcim jeho vznik zostáva Bitcoin Cash jednou z top kryptomien z hľadiska trhovej kapitalizácie a má silnú komunitu podporovateľov, ktorí veria v jeho potenciál ako globálneho platobného systému.

Prečo k rozdeleniu došlo?

V Bitcoinovej komunite existujú dva protichodné názory na to, ako ďalej postupovať s vývojom a škálováním Bitcoinu, aby sieť zvládla viac transakcií.

Jedna skupina pozostávala predovšetkým z veľkých ťažiarov Bitcoinu (hlavne v Číne) a iných spoločností. Táto skupina chcela presadiť zvýšenie veľkosti blokov transakcií (v súčasnosti má Bitcoin 1 MB bloky), aby cez sieť rýchlejšie „pretieklo“ viac dát (transakcií) a tým sa dočasne vyriešil problém so zahltením siete.

To síce dočasne sieť uvoľní, ale veľké bloky budú znamenať oveľa väčšie nároky na Bitcoinové uzly. Tým pádom by si uzly mohli dovoliť spravovať iba veľké spoločnosti a Bitcoin by sa stal menej decentralizovaným. Proponenti veľkých blokov ale tvrdia, že Bitcoinové uzly nerobia žiadnu užitočnú činnosť pre sieť (na rozdiel od ťažiarov) a nie sú preto dôležité.

Druhá skupina je tvorená hlavnými vývojármi (tzv. Bitcoin Core skupina) a mnohými užívateľmi Bitcoinu. Táto skupina chcela problém s plnými blokmi Bitcoinu čiastočne vyriešiť implementovaním „Segregated Witness“ (SegWit) – technológie, ktorá by komprimovala transakčné dáta, takže v každom bloku by sa mohlo spracovať viac transakcií (tým sa efektívna veľkosť BTC bloku zdvojnásobí na 2MB).

SegWit taktiež opravuje menšie chyby v kóde Bitcoinu, ktoré zvýhodňovali veľkých ťažiarov oproti malým.

Bitcoin Core taktiež tvrdí:

  • že uzly sú pre decentralizáciu kľúčové. Umožňujú každému nezávisle si overiť stav siete (a nespoliehať sa na slovo pár veľkých hráčov)
  • a že dlhodobé škálovanie Bitcoinu je najlepšie robiť primárne pomocou ďalších vrstiev (predovšetkým Lightning network) nad blockchainom. Podobným spôsobom (vrstvami) škáluje napríklad Internet.

Ani jedna strana nebola ochotná urobiť kompromis. Kompromisný návrh zväčšiť bloky aspoň na 2MB (tzv. SegWit2X) neprešiel. Bitcoin bol preto rozdelený do dvoch rôznych kryptomien, z ktorých každá zdieľa spoločnú históriu transakcií pred forkom.

Bitcoin Cash (BCH) sa odštiepil a vydal cestou nižších poplatkov v blockchaine, veľkých blokov a väčšej centralizácie. Väčšina užívateľov pokračuje v pôvodnom Bitcoine (BTC), ktorý sa snaží k škálovaniu pristupovať opatrnejšie.

Pokračujúce nezhody

Mnohí proponenti Bitcoin Cash tvrdia, že práve ich vetva forku je pravý Bitcoin, ktorý sa najviac podobá pôvodnej vízii z whitepaperu od tvorcu Bitcoinu Satoshi Nakamoto. Toto tvrdenie je trochu problematické, pretože mätie nováčikov, ktorí kupujú Bitcoin Cash často pod dojmom, že sa jedná o Bitcoin (a divia sa prečo je tak lacný).

Na druhej strane väčšina siete podporuje Bitcoin so SegWitom a nasleduje programátorov, ktorí tvrdia že whitepaper nie je sväté písmo, a že Bitcoinovú sieť treba rozvíjať ďalej, pričom priorita je zachovanie decentralizácie. Zväčšovať bloky je podľa nich krátkozraké riešenie a blockchain (kvôli tomu že všetky informácie navždy ukladá) sa skôr či neskôr zahltí.

Fanúšikovia Bitcoin Cashu si ale so zahlcovaním blockchainu ťažkú hlavu nerobia. Tvrdia, že uzly majú spravovať iba veľkí ťažiari. Na BCH (Bitcoin Cash) blockchaine vznikajú rôzne zábavné projekty, ako je napríklad on-chain sociálna sieť memo.cash.

Dávajte si pozor pri nákupe kryptomeny a jej posielaniu na adresy, aby ste napr. miesto Bitcoinu nekúpili Bitcoin Cash, prípadne omylom Bitcoin Cash neposlali na Bitcoinovú adresu – môžete o vašu kryptomenu prísť.

Niektorí lídri, ktorí stoja za Bitcoin Cash forkom, bohužiaľ investujú nemalé prostriedky do napádania Bitcoinovej siete. V roku 2017 zahltili sieť malými transakciami, čím zvýšili poplatky v sieti a spomalili jej priechodnosť.

Následne argumentovali potrebou zväčšenia blokov. Zapájajú sa tiež do agresívneho marketingu, ktorý sa snaží očierniť Bitcoin a presvedčiť ľudí, že Bitcoin Cash je pravá pôvodná kryptomena. Súčasťou tejto stratégie je napríklad ovládnutie niektorých domén, webov a twitterových účtov, ktoré pôvodne slúžili na propagáciu Bitcoinu.

Na druhej strane, niektorí Bitcoinisti cenzurujú na Bitcoin fórach príspevky od fanúšikov Bitcoin Cashu a Bitcoin Cash prehlasujú za scam (podvod) a hanlivo ho označujú ako Bcash. Výmeny názorov oboch komunít bývajú na internete často vyostrené. Občas ale bývajú i vtipné, ako táto reprezentácia Bitcoinu ako diaľnice (Bitcoin Cash = široká cesta, po ktorej ale nikto nechce jazdiť).

Kontrola niektorých Bitcoinových médií proponentmi Bitcoin Cashu mätie nováčikov:

Bitcoin (BTC)Bitcoin Cash (BCH)
webBitcoin.orgBitcoin.com
redditr/Bitcoinr/BTC
twitter@BTC@Bitcoin
implementáciaBitcoin CoreBitcoin ABC

Podľa nás je cesta, ktorou sa vydal Bitcoin Core dlhodobo lepšia, ale užívatelia, ktorí chcú používať variantu Bitcoinu s veľkými blokmi majú plné právo si sieť forknúť. Marketingová masáž a spamovanie BTC siete zo strany niektorých leadrov komunity Bitcoin Cash je však eticky za hranou.

Ako sa plánuje priepustnosť Bitcoinovej siete riešiť mimo blockchain? Bude mať Bitcoin väčšie poplatky a bude ťažšie použiteľný aby sa zachovala jeho decentralizácia? Netreba šíriť paniku! Prečítajte si článok o Lightning networku.