Výhody online pôžičky – porovnanie 2024

Ak sú veľmi nízke úroky na úveroch a pôžičkách, tak platí veta: „Kto si nepožičia, okráda svoju rodinu“. Kvôli nízkym úrokom sú úvery a pôžičky dostupné takmer pre každého. No so zvýšením základných úrokových sadzieb sa zvyšujú aj úroky na úveroch a pôžičkách, a ľudia sa musia viac zamýšlať, či, ako a koľko si požičajú. Čo je to pôžička? Aké výhody majú online pôžičky? Kto poskytuje online pôžičky?

Možností na požičanie si peňazí je viac, než si asi človek dokáže predstaviť. Samozrejme, pri menšej sume je najlepšie požičať si od známeho. Ak táto možnosť nie je, banky a nebankové spoločnosti ponúkajú širokú paletu pôžičiek.

Ako banky, tak aj nebankovky ponúkajú možnosť vybavenia pôžičky online. Banky pod pojmom pôžička majú produkt spotrebný úver. Tento úver je v princípe pôžička a má podobné vlastnosti, najmä bezúčelovosť. To znamená, že poskytovateľ nesleduje to, ako klient peniaze použije. Avšak aj spotrebný úver, aj pôžička môže byť účelová, napríklad pôžička na auto.

Pôžičky

Pôžičky sú v podstate právny vzťah, ktorý určuje vzťah medzi veriteľom a dlžníkom. Teda niekto, kto má voľné peniaze alebo spoločnosť poskytne peniaze niekomu, kto práve peniaze nemá. Poskytuje ich s cieľom zisku z úroku.

Existuje mnoho druhov pôžičiek, ktoré sú dostupné na Slovensku. Pôžičky sa základne delia na účelové a bezúčelové. Pri účelových pôžičkách veriteľ sleduje, na čo dlžník požičané peniaze použije. Pre predstavu, pôžičký môžu byť napríklad študentská pôžička, mladomanželská pôžička, pôžička na nehnuteľnosť, pôžička na spotrebný tovar, pôžička na rekonštrukciu a podobne. Najvýhodnejšia pôžička, čo sa týka úroku, je účelová.

Ako už bolo spomenuté, pôžičky online poskytuje v súčasnosti snáď každá banka a nebanková spoločnosť. Rozdiel medzi úverom a pôžičkou nie je veľký. V princípe úver je spravidla účelový a na dlhšie obdobie. Naopak pôžička ja spravidla účelová, no existujú aj účelové, a na kratšie obdobie. Pôžička ako aj úver majú spoločné to, že za požičané peniaze poskytovateľ získava úrok.

Nebankové pôžičky

Mnoho ľudí pri pôžičkách uprednostňujú nebankové pôžičky pred bankovými. Dôvodom je to, že banky nemajú takú ponuku pôžičiek. Sústreďujú sa viac na úvery, napríklad hypotekárne úvery. Nebankovky sa na druhú stranu venujú viacmenej len pôžičkám, preto majú omnoho širší výber.

V súčasnosti je možné vybaviť si pôžičku aj online od každej nebankovej spoločnosti, ako napríklad Profi Credit pôžička. Niektoré nebankové spoločnosti už ponúkajú len pôžičky online. Je to výhodná situácia pre obidve strany. Nebankovka má nižšie náklady na poskytnutie pôžičky a žiadateľ ušetrí čas pri vybavovaní pôžičky.

Ľudia si zvyknú brať pôžičky z nebankových spoločností na rôzne účely. Jednou z možností je aj refinancovanie úveru, aj sa klientovi kvôli zlému fixovaniu predražil existujúci úver. Taktiež sú pôžičky online používané na nákup spotrebičov, darčeky, dovolenky alebo akýkoľvek iný spotrebný tovar alebo služby. Avšak pri online pôžičke na spotrebné tovary by sa mal človek rozhodnúť, či je pôžička nevyhnutná.

SMS pôžičky

Doba a technológie napredujú vysokým tempom, a existuje aj možnosť SMS pôžičky. Ide snáď o najjednoduchšiu možnosť žiadosti o pôžičku. Pár klikmi na telefóne napríklad pri pozeraní televízie si človek dokáže vybaviť pôžičku ihneď.

Avšak tu môže názov trochu zavádzať. V minulosti, keď takýto produkt prišiel na Slovensko, sa naozaj dalo jednou jednoduchou SMS požiadať o pôžičku. No po mnohých problémoch s týmto produktom prišli aj zmeny. V súčasnosti je SMS pôžička v princípe klasická pôžička online. Dnes sa už neposielajú sms, ale vypĺňajú formuláre.

S takouto vysokou rýchlosťou a jednoduchosťou žiadosti o pôžičku sa spájajú aj omnoho vyššie náklady. Žiadateľ by mal očakávať vyšší úrok, vyššie RPMN a tiež menej flexibilnú dobu splácania. SMS pôžičky majú výhodu v tom, že spravidla je to pôžička bez dokladovania príjmu.

Tento druh pôžičky poskytuje napríklad Port System. Pri tejto SMS pôžičke je limit od 50 do 500 eur a doba splatnosti 15 až 30 dní. Ako príklad nevýhodnosti takýchto druhov pôžičky je aukčný poplatok. Pri pôžičke vo výške 500 eur so splatnosťou 30 dní je aukčný poplatok 154 eur. To znamená, že žiadateľ chce pôžičku vo výške 500 eur, no na účet mu príde 346 eur.

Z tohoto dôvodu by sa žiadateľ mal radšej pozrieť po „klasických“ online pôžičkách, ktoré majú podobné vlastnosti a nie sú tak drahé ako SMS pôžička.

Online pôžičky

Online pôžička od nebankovej spoločnosti je pre mnohých ľudí zlatou strednou cestou. Ak nedokážu splniť podmienky pre pôžičku z banky, druhou možnosťou je online pôžička od nebankovky. Keď žiadateľovi príde SMS pôžička príliš drahá, vráti sa k online pôžičke.

Výhodou online pôžičky je pomer ceny a rýchlosti vybavenia. Avšak treba nájsť overenú a relevantnú nebankovú spoločnosť, ktorá bude bezpečná. Pár klikmi na internete si žiadateľ dokáže požiadať o pôžičku online v mnohých prípadoch aj bez dokladovania príjmu alebo výpisu z úverového registra. Tento úverový register online je vlastne databáza s prehľadom všetkých úverov dlžníkov.

V súčasnosti na Slovensku je problém nájsť nebankovú spoločnosť poskytujúcu pôžičky, ktorá by nemala možnosť pôžičky online. Ponúk online pôžičiek je požehnane, jednou z nich je napríklad pôžička do výplaty, no treba si správe vybrať, čo môže byť v mnohých prípadoch náročnejšie. Kto teda poskytuje online pôžičky na Slovensku?

Cetelem pôžička

Pôžička od nebankovej spoločnosti Cetelem je pôžičkou na čokoľvek. Ponúka možnosť zobrať si pôžičku vo výške od 2 000 do 25 000 eur. Žiadateľ si môže nastaviť dobu splácania alebo výšku splátky. Doba splácania je možná od 6 do 96 mesiacov.

Všetky údaje stačí nahodiť do online kalkulačky, ktorá preráta, koľko žiadateľ spolu zaplatí. Výhodou tejto online pôžičky je nulový poplatok za poskytnutie pôžičky. Po vyplnení žiadosti dostane klient predbežné posúdenie takmer okamžite a má možnosť dobrovoľného poistenia.

Pri Cetelem Pôžičke taktiež netreba ručiteľa a ponúka možnosť navýšiť pôžičku už počas splácania, prípadne pôžičku predčasne splatiť. Ak žiadateľ ešte spláca iný úver, pôžičku či lízing, Cetelem ponúka možnosť refinancovania úveru touto pôžičkou.

Minipôžička

Minipôžička je dostupná len online. Jednoduchou online kalkulačkou si žiadateľ zvolí, koľko potrebuje požičať a do koľkých dní chce pôžičku splatiť. Výška pôžičky záleží od toho, či ide o nevého alebo stáleho klienta. Pre nových klientov je možnosť požičať si od 25 do 100 eur, avšak pre stálych je možná pôžička až do 450 eur.

Výhodou tejto Minipôžičky je jednoduchosť a rýchlosť. V prípade schválenia pôžičky sú peniaze na účte takmer ihneď, prípadne do 24 hodín. Nulový poplatok za predčasné splatenie sa javí tiež ako výhoda. O túto pôžičku môže požiadať ako zamestnanec, tak aj živnostník.

S prípadným omeškaním splátky pôžičky sú sprevádzané rôzne poplatky a sankcie. Prvou je zmluvná pokuta vo výške 0,1% denne. Za každú upomienku je účtovaných 0,77 eur a k tomu jednorazová pokuta vo výške 20 eur.

Finzo

Finzo je portál, ktorý spája ponuku a dopyt po peniazoch. Ide o peer to peer (P2P) pôžičky, čo v ľudskej reči znamená pôžičku od ľudí ľuďom. Funguje avšak ako klasická online pôžička, kde si na stránke stačí navoliť, akú sumu pôžičky žiadateľ chce. Limit je v tomto prípade od 50 do 500 eur.

Prvý krok je registrácia, ktorá je podmienkou. Na základe registrácie sa overa kontaktné informácie ako mobilný telefón a email. Po vyplnení údajov do online kalkulačky portál ukáže všetky aktuálne ponuky na základe poskytnutých údajov žiadateľa. Ak žiadateľovi nevyhovuje ani jedna z ponúk, má možnosť zmeniť ponuku a stane sa čakateľom. Táto nová ponuka zostane na portáli týždeň, počas ktorého investor môže prijať alebo odmietnuť ponuku.

V tomto prípade môže ísť teda o rýchlu pôžičku, avšak pri neakceptovaní ponuky sa z toho môže stať dlhší proces. Ide o zaujímavý koncept, kde nie sú pevne stanovené podmienky nebankovou spoločnosťou, ale je možnosť vyjednávania a nájsť rovnováhu na trhu.

Home Credit

Flexibilná pôžička od spoločnosti Home Credit je zaujímavou alternatívou pôžičky online. Alternatíva z toho dôvodu, že na rozdiel od iných poskytovateľov, Home Credit ponúka revolvingový úver. Inými slovami, spoločnosť žiadateľovi vydá kartu, na ktorej môže čerpať peniaze aj opakovane.

Home Credit je overená nebanková spoločnosť, ktorá pôsobí bezpečne. Výška Flexibilnej pôžičky je v limite od 400 do 10 000 eur. V online kalkulačne si k výške pôžičky treba nastaviť výšku splátky, na základe ktorej sa vypočíta doba splácania.

Výhodou môže byť možnosť splácať každý mesiac inú výšku splátky. Teda ak má klient jeden mesiac k dispozícií viac peňazí, môže ich využiť na rýchlejšie splatenie pôžičky. Taktiež je v ponuke možnosť odloženia splátky zadarmo, ak klient riadne splatil splátky v predošlých šiestich mesiacoch.

Peniazomat

Cez Paniazomat sa dá vybaviť online pôžička do 24 hodín. Jednoduchým formulárom je možno požiadať o rôzne druhy pôžičiek. Či už pôžička bez dokladovanie príjmu, úverového registra, pre nezamestnaných alebo pôžička na refinancovanie úveru.

Peniazomat ponúka limit pôžičky od 500 do 10 000 eur. Nevýhodou je chýbajúca online kalkulačka, kde si nemožno nastaviť dobu splácania či výšku splátky. Vo formulári sa tiež vyžaduje pracovné zaradenie (môže byť aj nezamestnaný) a otázka, či je žiadateľ v exekúcií.

Po žiadosti o pôžičku Peniazomat sľubuje vybavenie žiadosti do 5 minút a peniaze do 24 hodín, pričom nebude kontrolovať účel využitia peňazí.

Easy pôžička

Easy pôžička je alternatívou pre klientov ktorí nedokážu splniť prísnejšie kritéria na pôžičku v bankách. Limit výšky pôžičky je od 400 do 10 000 eur a dobou splatnosti 1 až 8 rokov. Túto splatnosť si klient môže vybrať sám, pričom na jej základe sa vyčísli výška mesačnej splátky.

Výhodou online kalkulačky pri Easy pôžičke jej relatívna transparentnosť. Tým je myslené to, že ukáže všetky potrebné informácie k pôžičke, vrátane RPMN. Vybavenie žiadosti o Easy pôžičku by malo zabrať maximálne 5 minút cez online formulár na stránke.

Ak však niekto preferuje osobný kontakt, je možné vyplniť kontaktný formulár. Po jeho vyplnení sa žiadateľovi ozve obchodný zástupca, s ktorým môže vybaviť pôžičku.

Ahoj

Aj spoločnosť Ahoj poskytuje možnosť online pôžičky z pohodlia domova. Ide o dcérsku spoločnosť 365 banky, čo znamená, že ide o bezpečného poskytovateľa. Pôžička od Ahoj je poskytovaná vo výške od 400 do 10 000 eur s flexibilnou dobou splatnosti 1 až 8 rokov.

Po nahodení údajov do online kalkulačky a podaní žiadosti by schválenie žiadosti nemalo trvať viac než 5 minút. V prípade, že spoločnosť žiadosť akceptuje, peniaze by mal mať klient v ten deň alebo do 24 hodín.

Ahoj ako jeden z mála poskytovateľov vyžaduje vek aspoň 21 rokov a taktiež dokladovať príjem. Príjem musí byť stabilný a môže byť zo zamestnania, podnikania alebo dôchodku. V prípade práceneschopnosti, problémov so splácaním v iných inštitúciách alebo odklade splátok sa žiadosť o pôžičku zamieta.

Zhrnutie výhod online pôžičky

Už je jasné, čo sú to pôžičky, na čo sa dajú využiť, ako sa dá o pôžičky požiadať a aj to, kto ich poskytuje. Ak sa niekto ocitol vo finančnej tiesni, hľadá najrýchlejšie možnosti požičania peňazí. Online pôžičky poskytujú pôžičky ihneď a vyžadujú minimálne množstvo dokladov. Či už niekomu prišla nečakaná pokuta za rýchlosť alebo potrebuje peniaze na opravu auta, online pôžička môže byť vhodné a rýchle riešenie.

Okrem toho, že je to rýchla pôžička, výhodou je aj pohodlnosť. Nie je potrebné nikde ísť a všetko sa dá vybaviť z pohodlia domova. Taktiež väčšina poskytovateľov ponúka veľmi jedoduché kalkulačky, formuláre a návody, ako si o pôžičku požiadať. Celý proces je intuitívny a nenáročný.

Pôžičky online, ako aj klasické pôžičky sú bezúčelové a netreba dokladovať, na čo sa peniaze minuli. Za rýchlosť, pohodlnosť a bezúčelovosť sa avšak platí vyšším úrokom alebo poplatkami. Preto je potrebné si ponuky online pôžičiek porovnať medzi poskytovateľmi a vybrať si tú, ktorá je pre žiadateľa najvýhodnejšia pôžička.