Do čoho investovať peniaze?

Ušetríte každý mesiac nejaké to euro a nechcete, aby tieto peniaze ležali ladom? Premýšľate ako ich najlepšie zhodnotiť? Možností je veľa, a nielen pre tých, ktorí majú k dispozícii veľké čiastky peňazí.

Pred začiatkom akéhokoľvek sporenia či investovania by ste mali mať jasno v tom, čo chcete s nasporenými peniazmi urobiť. Až podľa toho totiž môžete vybrať ten správny produkt. My sa dnes pozrieme len na tie najbežnejšie, keďže tých produktov je veľa.

Bankové účty

Bankové účty nepatria k najvýnosnejším formám uloženia peňazí. Bežný účet by mal byť naplnený len toľkými peniazmi, koľko domácnosť potrebuje v priebehu mesiaca.

Sporiace účty bez výpovednej lehoty, predstavujú lepšie úročenú variantu k bežnému účtu. Ale ani tie nie sú vhodné pre uloženie väčších prebytkov peňazí.

Podielové fondy

Podielové fondy sú kategóriou tak širokou, ako si len viete predstaviť. Medzi nimi možno nájsť vysoko konzervatívne (bezpečné) fondy peňažného trhu, ktoré sú lepšou alternatívou k termínovaným vkladom a sporiacim účtom, tak aj rizikové špekulatívne investície zamerané na rozvíjajúce sa regióny. Je to jedna z možností, kam investovať 5 000 eur alebo kam investovať 10 000 eur.

Sú tiež fondy investujúce v krajinách, ktoré ani nemajú vlastnú burzu cenných papierov.

ETF

ETF sú fondy obchodované na burzách. Ich výhodou oproti klasickým podielovým fondom je, že môžete fond kúpiť a predať kedykoľvek, a vždy vidíte jeho aktuálnu cenu. Zároveň sú spravidla lacnejšie na obstaranie aj na správu.

Pre krátkosť času sme si nestihli povedať o produktoch ako akcie a ako kúpiť akcie, dlhopisy, investičné certifikáty, FOREX a ďalšie, a tak sa na nich pozrieme v ďalšom článku.

Nehnuteľnosti a akcie

Investovanie do nehnuteľností a akcií sú dve zaujímavé formy investícií s rôznymi výhodami a rizikami. Rozhodnutie medzi nimi závisí od finančných cieľov, tolerancie k riziku a dlhodobých plánov. Niektoré spoločnosti používajú odkup akcií ako finančnú stratégiu, ktorá ma prispieť k nižšiemu počtu aktívnych akcií na trhu.

Spätný odkup akcií alebo buyback akcií je proces, v ktorom spoločnosť odkupuje vlastné akcie od investorov. Tento postup môže prispieť k oživeniu dôvery investorov v spoločnosti. Keď spoločnosť vykazuje záujem o vlastné akcie, to môže vzbudiť dôveru voči súčasným a potenciálnym investičným partnerom.

Môže byť aj rozumné kombinovať rôzne typy investícií pre dosiahnutie optimálnej diverzifikácie. Pred rozhodnutím by mali investori hlboko preskúmať obe možnosti a zvážiť svoje osobné ciele a okolnosti.

Porovnanie brokerov a investičných platforiem

Broker

Demo účet

Slovenská podpora

xtb

XTB

Demo účet

Slovenská podpora

Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

portu

Portu

Demo účet

Slovenská podpora

fondee

Fondee

Demo účet

Slovenská podpora

etoro

eToro

Demo účet

Slovenská podpora

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Brokeri – ako kúpiť akcie a ETF

Na nákup akcií a ETF sú dostupné rôzne investičné možnosti. Jedným zo správnych riešení je dlhodobé a pasívne investovanie, ktoré je najlacnejšie. Možno tak urobiť prostredníctvom brokerov alebo roboadvisorov dostupných na slovenskom trhu.

XTB

Broker XTB ponúka široké možnosti investovania pre rôzne typy investorov. Celá platforma je dostupná aj v slovenskom jazyku pre tých, ktorým robí problém angličtina.

Na investovanie je na platforme XTB možné využiť široké spektrum investičných nástrojov od akcií a komodít až po ETF. Na výber je viac než 6 000 finančných inštrumentov.

Spoločnosť má veľmi nízke poplatky. V prípade platby kartou má poplatok 0,70 %. Vklad prevodom či PayPal je zadarmo. U XTB sa dá vytvoriť investičná ETF stratégia. Investor si sám rozloží portfólio a posielaná mesačná čiastka peňazí sa zainvestuje sama podľa vlastného rozloženia portfólia.

Na vyskúšanie si platformy je dostupný aj demo účet, kde si každý investor môže s virtuálnymi peniazmi vyskúšať obchodovanie s čímkoľvek bez rizika straty peňazí.

Okrem iného XTB aktívne spravuje úroky z hotovostných zostatkov na obchodných účtoch svojich klientov. Tieto úroky predstavujú príjmy, ktoré automaticky podliehajú daňovým povinnostiam.

Jedinečnou novinkou je automatické investovanie na XTB, ktoré predstavuje jedinečnú funkciu dostupnú v rámci investičných plánov spoločnosti XTB, ktorá investorom umožňuje efektívne spravovať svoje portfólio a zabezpečiť jeho dlhodobý rast bez potreby častého manuálneho zasahovania.

Obchodovanie a investovanie na platforme XTB je vhodné ako pre začínajúcich, tak aj pre skúsených investorov. So širokou paletou investičných možností si každý vyberie tie najlepšie pre vybudovanie svojho diverzifikovaného portfólia. Ďalšie informácie sú dostupné v recenzii XTB.

Začať investovať s XTB >

Na 77 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

Portu

Portu je česká investičná platforma, ktorá ponúka svoje služby aj slovenským klientom. Nejde o klasického brokera, ide o tzv. roboadvisora (robo-poradcu). Tento pojem v skratke znamená, že investor nemusí investovať sám. Platforma čiastočne alebo úplne investuje za neho.

Portu poskytuje pre svojich klientov aj pomoc pri daňovom priznaní aj v prípade dividend, čo nie je úplne bežnou praxou. Výhody Portu sú dobré výnosytransparentné poplatky a iné. Investičná spoločnosť ponúka ročný poplatok len 1 %, pričom sa dá znížiť na 0,6 % pri fixácii na 15 rokov. Iné poplatky účtované nie sú, ani za vklad, konverziu mien či výber.

Pri investovaní cez Portu môžu investori získať aj zľavu, ktorá závisí od fixácie investícií. Investovaním cez robo-poradcu Portu môže každý získať prístup k kvalitným investičným službám s mnohými výhodami. O rôznych produktoch ponúkaných touto platformou je možné si prečítať článok o Portu.

Začať investovať s Portu >

eToro

Na investovanie sa dá použiť aj platforma eToro. Táto platforma funguje od roku 2007, pričom sa dostala takmer na úplný vrchol medzi brokermi.

Aj eToro ponúka možnosť obchodovať s akciami, ETF či komoditami. Okrem toho je táto platforma zaujímavá pre investorov uvažujúcich nad obchodovaním s kryptomenami.

Najmä pre začínajúcich investorov je dobrá možnosť demo účtu, na ktorom si možno vyskúšať obchodovanie s ktorýmikoľvek finančnými nástrojmi a tým spoznať platformu. Platforma eToro má nízke a transparentné poplatky. Výšky poplatkov vždy závisia od konkrétneho aktíva. Užívatelia sa najčastejšie budú stretávať s fixným poplatkom za výber peňazí.

Či už investor preferuje akcie, kryptomeny či ETF fondy, eToro uspokojí mnohé investičné túžby. Pri ceste za výhodným investovaním je eToro vhodným nástrojom a pomocníkom. Viac informácií sa dá nájsť v recenzii eToro.

Začať investovať s eToro >

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Fondee

Fondee je online platforma, ktorá spája investorov s rôznymi investičnými príležitosťami. Cieľom platformy je poskytnúť jednoduchý a transparentný spôsob investovania do širokej škály tried aktív. Okrem klasických portfólií Fondee ponúka aj ESG fondy a Detské účty.

Fondee ponúka širokú škálu investičných možností vrátane akcií, ETF, podielových fondov a investovanie do dlhopisov. Tento rozmanitý výber umožňuje investorom vybudovať dobre diverzifikované portfólio prispôsobené ich tolerancii voči riziku a investičným cieľom.

Začať investovať s Fondee je možné už od 40 €, čo je minimálny vklad. Fondee si za služby účtuje jeden hlavný poplatok. Predstavuje 0,9 % ročne a zahŕňa kompletnú správu investícií. Platí sa mesačne.

Samotné ETF účtuje drobný poplatok, ktorý predstavuje 0,15 % ročne. Je dôležité spomenúť, že tento poplatok sa nestrháva zo samotného portfólia, ale je súčasťou ceny ETF. Spolu s hlavným poplatkom je to teda 1,05 % ročne, pričom Fondee garantuje, že iný poplatok investor neplatí.

Začať investovať s Fondee >

Brokerov a investičných platforiem pôsobí na Slovensku viacero, takže investori si majú z čoho vyberať. Každá platforma je niečím výnimočná, a tak si môže každý zvoliť tú, ktorá mu bude najviac vyhovovať.

TOP brokeri a investičné platformy

xtb

Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

etoro

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.