Ako kúpiť akcie – návod pre začiatočníkov 2024

Investovanie je v súčasnosti veľmi rozšírené. Mnoho ľudí chce vedieť, ako a kde investovať. Jednou z najznámejších, ak nie najznámejším inštrumentom sú akcie. Investori, najmä začínajúci, sa zvyknú dopúšťať chýb pri ich kúpe. Čo sú to akcie? Ako a aké akcie kúpiť? Čo sú to akciové trhy?

Úplnym základom investovania a zamýšlania sa ako kúpiť akcie, je pochopiť čo je to akcia a akciový trh. So základnými pojmami a princípmi investovania môžu pomôcť tieto najlepšie knihy, ktoré čitateľom pomôžu ujasniť fungovanie akciového trhu. Keď tieto veci potenciálny investor pochopí, može začať uvažovať, ako kúpiť akcie na burze.

Ešte pred samotnou kúpou akcie alebo akcií by si mal človek určiť, aký je cieľ kúpy akcie. Kúpou akcie sa z človeka stáva investor, ktorý musí mať investičný cieľ. Môže ísť o rôzne ciele od investovania na dôchodok, pre deti, pasívny príjem a podobne.

Spolu s investičným cieľom musí byť určený aj investičný horizont. To znamená, že investor musí vedieť dĺžku investovania aby vedel, ako investovať peniaze.

Pre začínajúcich investorov je dobré poznamenať, že existujú schémy, známe ako Ponziho schéma, ktoré sľubujú vysoký výnos pri žiadnom alebo minimálnom riziku. Ide o podvovné schémy, na ktoré sa dokážu nalákať aj skúsenejší investori.

Porovnanie brokerov a investičných platforiem

Broker

Demo účet

Slovenská podpora

xtb

XTB

Demo účet

Slovenská podpora

Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

portu

Portu

Demo účet

Slovenská podpora

fondee

Fondee

Demo účet

Slovenská podpora

etoro

eToro

Demo účet

Slovenská podpora

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Akcie

Akcie sú vlastnícke podiely v korporácii alebo inom podnikateľskom subjekte. Predstavujú nárok na aktíva a zisky spoločnosti. Ako vlastník akcií má jednotlivec nárok na podiel na zisku, ak je nejaký vyhlásený vo forme dividend, a môže mať aj právo hlasovať o otázkach podnikovej politiky. Dôležité je poznať rozdiel medzi hodnotovými a rastovými akciami.

V princípe po nákupe akcie nejakej spoločnosti má investor podiel na spoločnosti. Akcie sú populárne najmä z toho dôvodu, že pri ich kúpe investor očakáva rast ich ceny. Ak ich cena vzrastie, investor môže akciu predať a tým dosiahnuť zisk.

Avšak nie vždy je všetko ružové, a cena akcie môže aj klesnúť. V takom prípade sa akciu neoplatí predávať ale počkať, kým cena vzrastie. Akcie sú jedny z najobľúbenejších aktív, do čoho investovať peniaze.

Akcie je možné aj obchodovať ako CFD kontrakty, čo je možné cez brokera ako je napríklad Plus500. IPO (Initial Public Offering), alebo v preklade „úvodná verejná ponuka“, je proces, ktorým sa súkromná spoločnosť rozhodne ponúknuť svoje akcie verejnosti s cieľom získať finančné prostriedky na ďalší rozvoj a expanziu.

ETF fondy

ETF alebo fondy obchodované na burze sú investičné fondy, ktoré sledujú index, komoditu, dlhopisy alebo kôš aktív ako indexový fond (napr. S&P 500). Na rozdiel od podielových fondov sa ETF obchodujú ako bežné akcie na burze cenných papierov.

Pri nákupe a predaji ETF dochádza počas dňa k zmenám cien. ETF majú zvyčajne nižšie poplatky ako podielové fondy a môžu sa kupovať a predávať počas celého obchodného dňa.

Inými slovami povedané, ETF je možné si predstaviť ako akcie viacerých spoločnosti v jednom balíku. Napríklad akcie Applu, Tesly, Amazonu, Microsoft a podobne. Fakt, že sú akcie v jednom balíku, zvyšuje diverzifikáciu. Ešte inými slovami, diverzifikácia je rozloženie rizika a teda výkyvy kurzov akcií nebudú také veľké.

ETF fondy majú na Slovensku relatívne výhodné podmienky. Narozdiel od iných investičných inštrumentov, ETF fondy nepodliehajú dani z príjmu, ak ich investor drží dlhšie ako 1 rok. Vďaka nákupom ETF investor získa dlhodobé zhodnotenie peňazí.

Akciové trhy

Akciové trhy sa vzťahujú na burzy, na ktorých sa obchoduje s akciami, a môžu zahŕňať burzy nachádzajúce sa v rôznych krajinách. Medzi hlavné burzy patria napríklad New York Stock Exchange (NYSE), Nasdaq, London Stock Exchange, Tokyo Stock Exchange a Shanghai Stock Exchange.

Akciový trh je možné si predstaviť ako miesto, kde sú spoločnosti ponúkajúce akcie a investori, ktorí chcu nakúpiť akcie. Na tomto mieste investori majú prehľad o rôznych spoločnostiach a vedia si ich porovnať a rozhodnúť sa, pre ktorú spoločnosť, prípadne spoločnosti sa rozhodnú.

Avšak bežný človek nemá prístup k akciovému trhu. Tento prístup musí získať prostredníctvom niekoho, kto prístup má. V tomto bode sa treba rozhodnúť, či chce investor „investovať na vlastnú päsť“ alebo prenechať kontrolu odborníkovi.

Ak chce investor prenechať manažovanie porfólia odborníkovi, môže využiť služby finančných poradcov alebo na Slovensku napríklad spoločnosti Finax. Keď sa rozhodne, že si chce skúsiť sám nákup akcií, môže využiť brokera.

Broker

Ponuka brokerov je v súčasnosti na Slovensku veľmi veľká. Existuje taká ponuka brokerov, akú sme tu nikdy nemali. To znamená, že nakupovanie akcií a investovať vo všeobecnosti je možné pár klikmi.

Broker je v podstate prostriedok pre investora, cez ktorého získa prístup na akciový trh, na ktorom si môže kúpiť akcie rôznych spoločností. A nielen akcie. Cez brokerov je možné kúpiť aj dlhopisy, ETF fondy, forex, kryptomeny a rôzne iné investičné inštrumenty napríklad cez forwardy.

Výber toho správneho brokera môže byť náročnejší, pretože ich služby sa líšia. Pri výbere je dôležitých mnoho faktorov ako napríklad ponúkané investičné inštrumenty, čo znamená, aké rôzne akcie, fondy alebo kryptomeny je možné u daného brokera nakúpiť.

Ďalšími dôležitými faktormi sú limity pri vkladoch alebo rôzne poplatky za vklad, výber, nákup a podobne. V neposlednom rade je nutné overiť si bezpečnosť brokera aby sa nestalo, že po pár rokoch sa broker dostane do finančných problémov a bude náročné dostať sa k vlastným peniazom.

Brokeri pôsobiaci na Slovensku sú napríklad Interactive Brokers, XTB, eToro, Trading 212, Lynx, Degiro a mnoho iných vrátane platformy Portu či RoboMarkets. Niektoré z týchto platforiem ponúkajú aj vzdelávanie, kde môže investor dostať rady, aké kúpiť akcie.

Brokeri – ako kúpiť akcie a ETF

Na nákup akcií a ETF sú dostupné rôzne investičné možnosti. Jedným zo správnych riešení je dlhodobé a pasívne investovanie, ktoré je najlacnejšie. Možno tak urobiť prostredníctvom brokerov alebo roboadvisorov dostupných na slovenskom trhu.

XTB

Broker XTB ponúka široké možnosti investovania pre rôzne typy investorov. Celá platforma je dostupná aj v slovenskom jazyku pre tých, ktorým robí problém angličtina.

Na investovanie je na platforme XTB možné využiť široké spektrum investičných nástrojov od akcií a komodít až po ETF. Na výber je viac než 6 000 finančných inštrumentov.

Spoločnosť má veľmi nízke poplatky. V prípade platby kartou má poplatok 0,70 %. Vklad prevodom či PayPal je zadarmo. U XTB sa dá vytvoriť investičná ETF stratégia. Investor si sám rozloží portfólio a posielaná mesačná čiastka peňazí sa zainvestuje sama podľa vlastného rozloženia portfólia.

Na vyskúšanie si platformy je dostupný aj demo účet, kde si každý investor môže s virtuálnymi peniazmi vyskúšať obchodovanie s čímkoľvek bez rizika straty peňazí.

Okrem iného XTB aktívne spravuje úroky z hotovostných zostatkov na obchodných účtoch svojich klientov. Tieto úroky predstavujú príjmy, ktoré automaticky podliehajú daňovým povinnostiam.

Jedinečnou novinkou je automatické investovanie na XTB, ktoré predstavuje jedinečnú funkciu dostupnú v rámci investičných plánov spoločnosti XTB, ktorá investorom umožňuje efektívne spravovať svoje portfólio a zabezpečiť jeho dlhodobý rast bez potreby častého manuálneho zasahovania.

Obchodovanie a investovanie na platforme XTB je vhodné ako pre začínajúcich, tak aj pre skúsených investorov. So širokou paletou investičných možností si každý vyberie tie najlepšie pre vybudovanie svojho diverzifikovaného portfólia. Ďalšie informácie sú dostupné v recenzii XTB.

Začať investovať s XTB >

Na 77 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

Portu

Portu je česká investičná platforma, ktorá ponúka svoje služby aj slovenským klientom. Nejde o klasického brokera, ide o tzv. roboadvisora (robo-poradcu). Tento pojem v skratke znamená, že investor nemusí investovať sám. Platforma čiastočne alebo úplne investuje za neho.

Portu poskytuje pre svojich klientov aj pomoc pri daňovom priznaní aj v prípade dividend, čo nie je úplne bežnou praxou. Výhody Portu sú dobré výnosytransparentné poplatky a iné. Investičná spoločnosť ponúka ročný poplatok len 1 %, pričom sa dá znížiť na 0,6 % pri fixácii na 15 rokov. Iné poplatky účtované nie sú, ani za vklad, konverziu mien či výber.

Pri investovaní cez Portu môžu investori získať aj zľavu, ktorá závisí od fixácie investícií. Investovaním cez robo-poradcu Portu môže každý získať prístup k kvalitným investičným službám s mnohými výhodami. O rôznych produktoch ponúkaných touto platformou je možné si prečítať článok o Portu.

Začať investovať s Portu >

eToro

Na investovanie sa dá použiť aj platforma eToro. Táto platforma funguje od roku 2007, pričom sa dostala takmer na úplný vrchol medzi brokermi.

Aj eToro ponúka možnosť obchodovať s akciami, ETF či komoditami. Okrem toho je táto platforma zaujímavá pre investorov uvažujúcich nad obchodovaním s kryptomenami.

Najmä pre začínajúcich investorov je dobrá možnosť demo účtu, na ktorom si možno vyskúšať obchodovanie s ktorýmikoľvek finančnými nástrojmi a tým spoznať platformu. Platforma eToro má nízke a transparentné poplatky. Výšky poplatkov vždy závisia od konkrétneho aktíva. Užívatelia sa najčastejšie budú stretávať s fixným poplatkom za výber peňazí.

Či už investor preferuje akcie, kryptomeny či ETF fondy, eToro uspokojí mnohé investičné túžby. Pri ceste za výhodným investovaním je eToro vhodným nástrojom a pomocníkom. Viac informácií sa dá nájsť v recenzii eToro.

Začať investovať s eToro >

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Fondee

Fondee je online platforma, ktorá spája investorov s rôznymi investičnými príležitosťami. Cieľom platformy je poskytnúť jednoduchý a transparentný spôsob investovania do širokej škály tried aktív. Okrem klasických portfólií Fondee ponúka aj ESG fondy a Detské účty.

Fondee ponúka širokú škálu investičných možností vrátane akcií, ETF, podielových fondov a investovanie do dlhopisov. Tento rozmanitý výber umožňuje investorom vybudovať dobre diverzifikované portfólio prispôsobené ich tolerancii voči riziku a investičným cieľom.

Začať investovať s Fondee je možné už od 40 €, čo je minimálny vklad. Fondee si za služby účtuje jeden hlavný poplatok. Predstavuje 0,9 % ročne a zahŕňa kompletnú správu investícií. Platí sa mesačne.

Samotné ETF účtuje drobný poplatok, ktorý predstavuje 0,15 % ročne. Je dôležité spomenúť, že tento poplatok sa nestrháva zo samotného portfólia, ale je súčasťou ceny ETF. Spolu s hlavným poplatkom je to teda 1,05 % ročne, pričom Fondee garantuje, že iný poplatok investor neplatí.

Začať investovať s Fondee >

Brokerov a investičných platforiem pôsobí na Slovensku viacero, takže investori si majú z čoho vyberať. Každá platforma je niečím výnimočná, a tak si môže každý zvoliť tú, ktorá mu bude najviac vyhovovať.

Založenie účtu

Keď už je vybraný správny broker, stačí si založiť účet. To je možné buď cez počítač, notebook alebo smartphone. To záleží od brokera, no väčšina brokerov už ponúka takmer všetky možnosti.

V princípe založenie účtu je veľmi jednoduché a intuitívne. Pár krokmi cez vyplnenie osobných údajov, adresy a tiež overenia totožnosti je možné si do pár minút založiť svoj vlastný obchodný účet na obchodovanie s akciami.

Netreba sa báť, ak niektorí brokeri vyžadujú napríklad fotku tváre, výpis bankového účtu alebo odfotený občiansky preukaz. Práve naopak, malo by to vzbudiť bezpečnosť, že daný broker sa chce vyhnúť problémom.

Na overený účet už bude len potrebné vložiť peniaze a môže sa investovať. Tu je ešte potrebné povedať, že každý broker má rôzne limity výšky prvého vkladu. Niektorí brokeri nemajú minimálnu výšku, takže je možné vložiť aj 5 eur, niekotorí avšak vyžadujú niekoľko stoviek až tisíc eur.

Aké akcie kúpiť?

Ak by niekto dokázal povedať, aké akcie kúpiť, všetci by boli bohatí. Ide o veľmi individuálnu voľbu. Pri výbere spoločnosti, ktorej akcie chce investor kúpiť, vstupuje viacero faktorov.

Väčšina brokerov má v aplikácií na platforme mnoho analýz od skúsených investorov, ktorými sa môže začínajúci investor inšpirovať. Niektorí brokeri tiež ponúkajú možnosť kopírovať iných investorov, ktorí už sú na platforme. Stačí si vybrať investora, a stlačiť na „copy“. Následne sa do portfólia začínajúceho investora nakúpia akcie v rovnakom pomere, v akom ich má kopírovaný investor.

Ďalšou možnosťou je urobiť si vlastnú analýzu. Pre začínajúceho investora niektoré názvy môžu byť úplne nové, a bude treba veľa googlenia. Každá spoločnosť, ktorá vydáva akcie, má určité ekonomické ukazovatele, na základe ktorých sa investori rozhodujú (napríklad P/E pomer, P/B pomer).

Ukazovateľmi môžu byť trhová kapitalizácia, dividendový výnos, zisk a tržby spoločnosti, P/E pomer alebo návratnosť investície. Ak sa niekto rozhodne nakúpiť na základe vlastnej analýzy, bolo by dobré si každé z ukazovateľov naštudovať.

Ako kúpiť akcie?

Kúpa samotnej akcie je už najjednoduchším krokom. Ak investor vybral spoločnosť, prípadne spoločnosti, kúpa akcie je vykonaná za pár sekúnd. Všetko je nakupované cez platformu, takže ide o nákup akcií online.

Na platforme brokera stačí nájsť danú spoločnosť a stlačiť tlačítko „buy“. Následne sa ukáže možnosť, aký počet akcií danej spoločnosti chce kúpiť, prípadne akú sumu peňazí chce investor minúť na kúpu akcií.

Existujú aj trochu pokročilejšie možnosti, ako len nastavenie počtu akcií alebo výšky investovanej sumy. Investor si môže nastaviť aj hranice, ktoré nechce prekročiť. Ak stojí napríklad akcia Amazonu 100 eur a investor nechce stratiť viac ako 20 eur, môže požiadať brokera, aby akciu predal akonáhle akcia dosiahne hodnotu 80 eur. To isté je možné spraviť smerom nahor, teda ak by stála akcia 120 eur.

Tento istý princíp je pri amerických akciách. Mnoho ľudí sa zamýšľa, ako kúpiť akcie Applu alebo ako kúpiť akcie Tesla. Ide o jedny z najväčších akciových spoločností, takže každý broker umožňuje nákup akcií Applu aj akcií Tesly.

Nákup akcií a riziká

Už je teda jasné, že nákup akcií je v súčasnosti veľmi jednoduchý a pohodlný. Netreba avšak zabúdať na to, že akcie sú volatilné, teda cenové výkyvy sú niekedy veľmi vysoké. Od nákupu akcií treba mať reálne očakávania a pristupovať k tomu systematicky.

S nákupom akcií, prípadne finančných nástrojov vo všeobecnosti, sú známe určité investičné stratégie. Jednou z investičných stratégií, ktorá je určená najmä pre skúsenejších investorov, je založená na Fibonacciho postupnosti a línií.

Najväčším rizikom je už spomenutá volatilita kurzu akcií. To je však iba v krátkodobom horizonte. Presne z toho dôvodu je dôležité mať vopred určený investičný horizont. Nespočet štúdií a analyzovania akciových trhov sa ukázalo, že akcie sú pri dlhodobom investovaní výnosné.

To znamená, že pri krátkodobom poklese akcií netreba panikáriť a predávať. Akcie sa vrátia do pôvodnych hodnôt skôr či neskôr, panika nie je namieste, práve naopak. Ak má investor ešte voľné peniaze, mal by túto „zľavu“ akcií využiť na ďalšiu kúpu.

Každé druh investície nesie so sebou určité riziká. Avšak na to, aby sa niekto stal úspešných investorom, musí vedieť kroky, ktoré treba zvážiť pred investovaním.

TOP brokeri a investičné platformy

xtb

Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

etoro

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.