Ako kúpiť akcie – návod pre začiatočníkov 2023

Investovanie je v súčasnosti veľmi rozšírené. Mnoho ľudí chce vedieť, ako a kde investovať. Jednou z najznámejších, ak nie najznámejším inštrumentom sú akcie. Investori, najmä začínajúci, sa zvyknú dopúšťať chýb pri ich kúpe. Čo sú to akcie? Ako a aké akcie kúpiť? Čo sú to akciové trhy?
Úplnym základom investovania a zamýšlania sa ako kúpiť akcie, je pochopiť čo je to akcia a akciový trh. So základnými pojmami a princípmi investovania môžu pomôcť tieto najlepšie knihy 2023, ktoré čitateľom pomôžu ujasniť fungovanie akciového trhu. Keď tieto veci potenciálny investor pochopí, može začať uvažovať, ako kúpiť akcie na burze.
Ešte pred samotnou kúpou akcie alebo akcií by si mal človek určiť, aký je cieľ kúpy akcie. Kúpou akcie sa z človeka stáva investor, ktorý musí mať investičný cieľ. Môže ísť o rôzne ciele od investovania na dôchodok, pre deti, pasívny príjem a podobne.
Spolu s investičným cieľom musí byť určený aj investičný horizont. To znamená, že investor musí vedieť dĺžku investovania aby vedel, ako investovať peniaze.
Pre začínajúcich investorov je dobré poznamenať, že existujú schémy, známe ako Ponziho schéma, ktoré sľubujú vysoký výnos pri žiadnom alebo minimálnom riziku. Ide o podvovné schémy, na ktoré sa dokážu nalákať aj skúsenejší investori.
Akcie
Akcie sú vlastnícke podiely v korporácii alebo inom podnikateľskom subjekte. Predstavujú nárok na aktíva a zisky spoločnosti. Ako vlastník akcií má jednotlivec nárok na podiel na zisku, ak je nejaký vyhlásený vo forme dividend, a môže mať aj právo hlasovať o otázkach podnikovej politiky.
V princípe po nákupe akcie nejakej spoločnosti má investor podiel na spoločnosti. Akcie sú populárne najmä z toho dôvodu, že pri ich kúpe investor očakáva rast ich ceny. Ak ich cena vzrastie, investor môže akciu predať a tým dosiahnuť zisk.
Avšak nie vždy je všetko ružové, a cena akcie môže aj klesnúť. V takom prípade sa akciu neoplatí predávať ale počkať, kým cena vzrastie. Akcie sú jedny z najobľúbenejších aktív, do čoho investovať peniaze.
Akcie je možné aj obchodovať ako CFD kontrakty, čo je možné cez brokera ako je napríklad Plus500. IPO (Initial Public Offering), alebo v preklade „úvodná verejná ponuka“, je proces, ktorým sa súkromná spoločnosť rozhodne ponúknuť svoje akcie verejnosti s cieľom získať finančné prostriedky na ďalší rozvoj a expanziu.
ETF fondy
ETF alebo fondy obchodované na burze sú investičné fondy, ktoré sledujú index, komoditu, dlhopisy alebo kôš aktív ako indexový fond (napr. S&P 500). Na rozdiel od podielových fondov sa ETF obchodujú ako bežné akcie na burze cenných papierov.
Pri nákupe a predaji ETF dochádza počas dňa k zmenám cien. ETF majú zvyčajne nižšie poplatky ako podielové fondy a môžu sa kupovať a predávať počas celého obchodného dňa.
Inými slovami povedané, ETF je možné si predstaviť ako akcie viacerých spoločnosti v jednom balíku. Napríklad akcie Applu, Tesly, Amazonu, Microsoft a podobne. Fakt, že sú akcie v jednom balíku, zvyšuje diverzifikáciu. Ešte inými slovami, diverzifikácia je rozloženie rizika a teda výkyvy kurzov akcií nebudú také veľké.
ETF fondy majú na Slovensku relatívne výhodné podmienky. Narozdiel od iných investičných inštrumentov, ETF fondy nepodliehajú dani z príjmu, ak ich investor drží dlhšie ako 1 rok. Vďaka nákupom ETF investor získa dlhodobé zhodnotenie peňazí.
Akciové trhy
Akciové trhy sa vzťahujú na burzy, na ktorých sa obchoduje s akciami, a môžu zahŕňať burzy nachádzajúce sa v rôznych krajinách. Medzi hlavné burzy patria napríklad New York Stock Exchange (NYSE), Nasdaq, London Stock Exchange, Tokyo Stock Exchange a Shanghai Stock Exchange.
Akciový trh je možné si predstaviť ako miesto, kde sú spoločnosti ponúkajúce akcie a investori, ktorí chcu nakúpiť akcie. Na tomto mieste investori majú prehľad o rôznych spoločnostiach a vedia si ich porovnať a rozhodnúť sa, pre ktorú spoločnosť, prípadne spoločnosti sa rozhodnú.
Avšak bežný človek nemá prístup k akciovému trhu. Tento prístup musí získať prostredníctvom niekoho, kto prístup má. V tomto bode sa treba rozhodnúť, či chce investor „investovať na vlastnú päsť“ alebo prenechať kontrolu odborníkovi.
Ak chce investor prenechať manažovanie porfólia odborníkovi, môže využiť služby finančných poradcov alebo na Slovensku napríklad spoločnosti Finax. Keď sa rozhodne, že si chce skúsiť sám nákup akcií, môže využiť brokera.
Broker
Ponuka brokerov je v súčasnosti na Slovensku veľmi veľká. Existuje taká ponuka brokerov, akú sme tu nikdy nemali. To znamená, že nakupovanie akcií a investovať vo všeobecnosti je možné pár klikmi.
Broker je v podstate prostriedok pre investora, cez ktorého získa prístup na akciový trh, na ktorom si môže kúpiť akcie rôznych spoločností. A nielen akcie. Cez brokerov je možné kúpiť aj dlhopisy, ETF fondy, forex, kryptomeny a rôzne iné investičné inštrumenty napríklad cez forwardy.
Výber toho správneho brokera môže byť náročnejší, pretože ich služby sa líšia. Pri výbere je dôležitých mnoho faktorov ako napríklad ponúkané investičné inštrumenty, čo znamená, aké rôzne akcie, fondy alebo kryptomeny je možné u daného brokera nakúpiť.
Ďalšími dôležitými faktormi sú limity pri vkladoch alebo rôzne poplatky za vklad, výber, nákup a podobne. V neposlednom rade je nutné overiť si bezpečnosť brokera aby sa nestalo, že po pár rokoch sa broker dostane do finančných problémov a bude náročné dostať sa k vlastným peniazom.
Brokeri pôsobiaci na Slovensku sú napríklad Interactive Brokers, XTB, eToro, Trading 212, Lynx, Degiro a mnoho iných vrátane platformy Portu. Niektoré z týchto platforiem ponúkajú aj vzdelávanie, kde môže investor dostať rady, aké kúpiť akcie.
Založenie účtu
Keď už je vybraný správny broker, stačí si založiť účet. To je možné buď cez počítač, notebook alebo smartphone. To záleží od brokera, no väčšina brokerov už ponúka takmer všetky možnosti.
V princípe založenie účtu je veľmi jednoduché a intuitívne. Pár krokmi cez vyplnenie osobných údajov, adresy a tiež overenia totožnosti je možné si do pár minút založiť svoj vlastný obchodný účet na obchodovanie s akciami.
Netreba sa báť, ak niektorí brokeri vyžadujú napríklad fotku tváre, výpis bankového účtu alebo odfotený občiansky preukaz. Práve naopak, malo by to vzbudiť bezpečnosť, že daný broker sa chce vyhnúť problémom.
Na overený účet už bude len potrebné vložiť peniaze a môže sa investovať. Tu je ešte potrebné povedať, že každý broker má rôzne limity výšky prvého vkladu. Niektorí brokeri nemajú minimálnu výšku, takže je možné vložiť aj 5 eur, niekotorí avšak vyžadujú niekoľko stoviek až tisíc eur.
Aké akcie kúpiť?
Ak by niekto dokázal povedať, aké akcie kúpiť, všetci by boli bohatí. Ide o veľmi individuálnu voľbu. Pri výbere spoločnosti, ktorej akcie chce investor kúpiť, vstupuje viacero faktorov.
Väčšina brokerov má v aplikácií na platforme mnoho analýz od skúsených investorov, ktorými sa môže začínajúci investor inšpirovať. Niektorí brokeri tiež ponúkajú možnosť kopírovať iných investorov, ktorí už sú na platforme. Stačí si vybrať investora, a stlačiť na „copy“. Následne sa do portfólia začínajúceho investora nakúpia akcie v rovnakom pomere, v akom ich má kopírovaný investor.
Ďalšou možnosťou je urobiť si vlastnú analýzu. Pre začínajúceho investora niektoré názvy môžu byť úplne nové, a bude treba veľa googlenia. Každá spoločnosť, ktorá vydáva akcie, má určité ekonomické ukazovatele, na základe ktorých sa investori rozhodujú.
Ukazovateľmi môžu byť trhová kapitalizácia, dividendový výnos, zisk a tržby spoločnosti, P/E ratio alebo návratnosť investície. Ak sa niekto rozhodne nakúpiť na základe vlastnej analýzy, bolo by dobré si každé z ukazovateľov naštudovať.
Ako kúpiť akcie?
Kúpa samotnej akcie je už najjednoduchším krokom. Ak investor vybral spoločnosť, prípadne spoločnosti, kúpa akcie je vykonaná za pár sekúnd. Všetko je nakupované cez platformu, takže ide o nákup akcií online.
Na platforme brokera stačí nájsť danú spoločnosť a stlačiť tlačítko „buy“. Následne sa ukáže možnosť, aký počet akcií danej spoločnosti chce kúpiť, prípadne akú sumu peňazí chce investor minúť na kúpu akcií.
Existujú aj trochu pokročilejšie možnosti, ako len nastavenie počtu akcií alebo výšky investovanej sumy. Investor si môže nastaviť aj hranice, ktoré nechce prekročiť. Ak stojí napríklad akcia Amazonu 100 eur a investor nechce stratiť viac ako 20 eur, môže požiadať brokera, aby akciu predal akonáhle akcia dosiahne hodnotu 80 eur. To isté je možné spraviť smerom nahor, teda ak by stála akcia 120 eur.
Tento istý princíp je pri amerických akciách. Mnoho ľudí sa zamýšľa, ako kúpiť akcie Applu alebo ako kúpiť akcie Tesly. Ide o jedny z najväčších akciových spoločností, takže každý broker umožňuje nákup akcií Applu aj akcií Tesly.
Nákup akcií a riziká
Už je teda jasné, že nákup akcií je v súčasnosti veľmi jednoduchý a pohodlný. Netreba avšak zabúdať na to, že akcie sú volatilné, teda cenové výkyvy sú niekedy veľmi vysoké. Od nákupu akcií treba mať reálne očakávania a pristupovať k tomu systematicky.
S nákupom akcií, prípadne finančných nástrojov vo všeobecnosti, sú známe určité investičné stratégie. Jednou z investičných stratégií, ktorá je určená najmä pre skúsenejších investorov, je založená na Fibonacciho postupnosti a línií.
Najväčším rizikom je už spomenutá volatilita kurzu akcií. To je však iba v krátkodobom horizonte. Presne z toho dôvodu je dôležité mať vopred určený investičný horizont. Nespočet štúdií a analyzovania akciových trhov sa ukázalo, že akcie sú pri dlhodobom investovaní výnosné.
To znamená, že pri krátkodobom poklese akcií netreba panikáriť a predávať. Akcie sa vrátia do pôvodnych hodnôt skôr či neskôr, panika nie je namieste, práve naopak. Ak má investor ešte voľné peniaze, mal by túto „zľavu“ akcií využiť na ďalšiu kúpu.
Každé druh investície nesie so sebou určité riziká. Avšak na to, aby sa niekto stal úspešných investorom, musí vedieť kroky, ktoré treba zvážiť pred investovaním.