ETF fondy – čo to je, ako a kde kúpiť najlepšie 2024
Ak sa niekto aspoň okrajovo zaujíma o investovanie, určite už počul pojem ETF. Investovanie vo všeobecnosti je v súčasnej dobe viac než odporúčané. V prípade dlhodobého investovania, ETF fondy sú tou najlepšou možnosťou, ako investovať peniaze. Čo sú ETF fondy? Aké existujú ETF fondy a kde ich kúpiť?
Možností investovania je v dnešnom svete nespočetne. Existuje veľké množstvo finančných inštrumentov. Či už akcie, ETF, dlhopisy, zlato, striebro, platina alebo kryptomeny (kryptomenové ETF). Každý finančný inštrument má svoje výhody a nevýhody. Výber závisí od rôznych faktorov a preferencií investora.
Pri investovaní je nevyhnutné zvážiť niekoľko faktorov. Medzi najdôležitejšie faktory patrí čas. Peniaze pracujú v čase a dĺžka investovania je rozhodujúca. Pri dlhodobom investovaní sú najlepšie ETF fondy a to bezkonkurenčne.
Najčastejšie obchodované ETF sú zložené s akcií (napríklad Smart Beta ETF). Existuje mnoho spôsobov, ako kúpiť akcie. Možno ich kúpiť samostatne, prípadne cez nejeden populárny ETF fond.
Porovnanie brokerov a investičných platforiem
Broker
Demo účet
Slovenská podpora
XTB
Demo účet
Slovenská podpora
Portu
Demo účet
Slovenská podpora
Fondee
Demo účet
Slovenská podpora
eToro
Demo účet
Slovenská podpora
Čo sú ETF fondy?
ETF fondy – čo to je? Z čoho môžu byť zložené? Dajú sa obchodovať cez CFD?
ETF je skratka pre „Exchange traded funds“. Sú to investičné fondy, s ktorými sa obchoduje na burzách cenných papierov. ETF zvyčajne sledujú index, napríklad akcie S&P 500 či Dow Jones, alebo skupinu aktív, napr. komodity alebo dlhopisy, a ich hodnota sa mení podľa toho, ako sa mení hodnota podkladových aktív.
ETF sú pre investorov obľúbeným spôsobom, ako získať expozíciu na rôznych kapitálových trhoch a v rôznych triedach aktív, pretože sú zvyčajne lacnejšie ako nákup jednotlivých akcií. Taktiež oproti podielovým fondom, teda kolektívne investovanie, sú ETF fondy omnoho lacnejšie.
V jednoduchosti si ETF fond treba predstaviť ako nejaký košík alebo balík rôznych aktív, napríklad akcií. V tomto balíku budú akcie rôznych spoločností. Tento balík vyžaduje minimálnu správu, čo inými slovami znamená, že sú lacnejšie a ponúkajú efektívne zhodnotenie peňazí.
V Slovenskej republike sú ETF fondy oslobodené od dane v prípade, že investor ich drží nakúpené viac ako 1 rok. Z toho dôvodu sú veľmi výhodné v prípade dlhodobého investovania.
Tak ako pri akciách, tak aj ETF fondy je možné obchodovať cez CFD kontrakty. Táto možnosť je dostupná napríklad cez brokera Plus500.
Prehľad ETF fondov
Ak chce niekto začať investovať, prípadne už investuje a rád by skúsil ETF investovanie, mal by vedieť, aké druhy ETF fondov existujú. Pre základné pochopenie a pomoc pri tom, ako vybrať ETF, postačia druhy ETF fondov uvedené nižšie v článku.
Ako príklady konkrétnych ETF fondov môžu byť napríklad:
- SPDR S&P 500 UCITS ETF
- iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc)
- Vanguard S&P 500 UCITS ETF
- Invesco S&P 500 UCITS ETF
- iShares Core FTSE 100 UCITS ETF (Dist)
- Vanguard FTSE All-world UCITS ETF
Pri otázke, čo sú ETF fondy, je dôležité spomenúť jednotlivé druhy, ktoré majú vlastné špecifiká.
Indexové ETF
Ako prvé sú najznámejšie indexové ETF fondy. Čo to je? Tento druh býva väčšinou odpoveďou expertov na otázku, kam investovať peniaze, obzvlášť v dlhodobom horizonte.
Indexové ETF sú fondy obchodované na burze (ETF), ktorých cieľom je sledovať výkonnosť určitého indexu, napríklad S&P 500, NASDAQ 100 alebo Dow Jones Industrial Average.
Indexové ETF sú pre investorov atraktívne, pretože ponúkajú diverzifikáciu pri nízkych nákladoch. Kúpou indexového fondu môžu investori získať expozíciu voči širokej časti trhu, čím sa zníži ich riziko a vyhnú sa potrebe kupovať a predávať jednotlivé akcie.
Sú tiež nákladovo efektívne, zvyčajne majú nižšie poplatky ako aktívne spravované fondy. Napokon, indexové ETF majú zvyčajne nižšie rozpätia medzi ponukou a predajom ako jednotlivé akcie, čo z nich robí atraktívnu možnosť aj pre obchodníkov.
Sektorové ETF
Sektorové ETF sú fondy obchodované na burze (ETF), ktoré sa zameriavajú na určitý sektor hospodárstva. Umožňujú investorom získať expozíciu voči konkrétnemu sektoru alebo odvetviu v rámci diverzifikovaného portfólia.
Sektorové ETF sa môžu zameriavať na odvetvia, ako sú technológie, financie, zdravotníctvo, energetika a ďalšie. Tieto ETF poskytujú investorom možnosť získať širokú expozíciu voči sektoru, pričom sa vyhnú potrebe nákupu jednotlivých akcií.
Komoditné ETF
Komoditné ETF (Exchange Traded Funds) sú investície, ktoré sledujú cenu konkrétnej komodity alebo koša komodít. Obchodujú sa na burze cenných papierov a umožňujú investorom získať expozíciu voči cenovým pohybom komodít bez toho, aby museli kupovať samotnú podkladovú komoditu.
Komoditné ETF môžu sledovať drahé kovy, energetické, poľnohospodárske alebo priemyselné kovy alebo kombináciu rôznych komodít.
Menové ETF
Ďalším druhom ETF sú menové ETF fondy. Čo to je? Ide o najmenej využívané fondy, no taktiež je to zaujímavá možnosť investície.
Menové ETF sú fondy obchodované na burze, ktoré sledujú výkonnosť konkrétnej zahraničnej meny alebo koša mien. Sú navrhnuté tak, aby investorom poskytovali expozíciu voči devízovému trhu bez potreby priameho obchodovania s menami.
Dividendové ETF
Okrem spomenutých druhov fondu existujú aj takzvané dividendové ETF. Tie sú trochu špecifickým druhom, keďže investori si namiesto reinvestovania svojich ziskov nechávajú tie zisky vyplácať. Čo znamená, že investori sa takouto kúpou snažia o pasívny príjem.
Dividendový ETF fond je taký druh fondu obchodovaného na burze, ktorý investuje do spoločností vyplácajúcich dividendy. Tieto ETF sa môžu použiť na to, aby investorom poskytli diverzifikované portfólio akcií vyplácajúcich dividendy a aby poskytli jednoduchý spôsob, ako profitovať z potenciálneho príjmu, ktorý poskytujú dividendy.
Dividendové ETF môžu investorom poskytnúť aj expozíciu voči špecifickým priemyselným odvetviam, ako sú napríklad energetika alebo technológie.
Pákové ETF
Pákové ETF sú obchodované na burze, pričom využívajú finančné deriváty a dlh na zvýšenie výnosov podkladového indexu. ETF s pákovým efektom sú navrhnuté tak, aby dosahovali určitý násobok dennej výkonnosti indexu, ktorý sledujú, napríklad dvojnásobok alebo trojnásobok denného výnosu. ETF s pákovým efektom sú rizikovejšie ako tradičné ETF a nie sú vhodné pre všetkých investorov.
Takého ETF sa obchodujú cez CFD kontrakty, na ktorých sa používa finančná páka. Napríklad broker Plus500 ponúka obchodovanie iba s CFD kontraktmi. To znamená, že investor pri páke 1:5 (X5) môže kúpiť/predať ETF za 100 eur, pričom jeho reálne nakúpené aktívum bude v hodnote 500 eur.
V jednoduchosti povedané, ide o vysoko rizikový spôsob investovania vo všeobecnosti, nie len s ETF. K tomu sú aj účtované vyššie poplatky, napríklad nočný swap.
Kde kúpiť ETF?
ETF je možné nakupovať a predávať prostredníctvom rôznych maklérov vrátane tradičných maklérov, online maklérov a dokonca aj niektorých bánk a finančných inštitúcií. Presná štruktúra poplatkov sa môže u jednotlivých maklérov výrazne líšiť, preto je dôležité porovnávať poplatky, aby si boli investori istí, že dostanú najlepšie ETF fondy.
Najlacnejšou možnosťou kúpy ETF je cez brokera. Na Slovensku je ponuka brokerov veľmi široká. Na Slovensku pôsobí aj jednej z najväčších brokerov na svete – Interactive brokers.
Recenzie na Interactive Brokers sú zvyčajne pozitívne, pričom mnoho používateľov vyzdvihuje najmä pokročilé funkcie, nízke poplatky Interactive Brokers, a širokú ponuku nástrojov a produktov.
No taktiež medzi veľkých brokerov patrí XTB, eToro, Lynx, Degiro alebo Trading 212 či česká investičná platforma Portu. Každý môže niekomu vyhovovať viac, niekomu menej.
Brokeri – ako kúpiť akcie a ETF
Na nákup akcií a ETF sú dostupné rôzne investičné možnosti. Jedným zo správnych riešení je dlhodobé a pasívne investovanie, ktoré je najlacnejšie. Možno tak urobiť prostredníctvom brokerov alebo roboadvisorov dostupných na slovenskom trhu.
XTB
Broker XTB ponúka široké možnosti investovania pre rôzne typy investorov. Celá platforma je dostupná aj v slovenskom jazyku pre tých, ktorým robí problém angličtina.
Na investovanie je na platforme XTB možné využiť široké spektrum investičných nástrojov od akcií a komodít až po ETF. Na výber je viac než 6 000 finančných inštrumentov.
Spoločnosť má veľmi nízke poplatky. V prípade platby kartou má poplatok 0,70 %. Vklad prevodom či PayPal je zadarmo. U XTB sa dá vytvoriť investičná ETF stratégia. Investor si sám rozloží portfólio a posielaná mesačná čiastka peňazí sa zainvestuje sama podľa vlastného rozloženia portfólia.
Na vyskúšanie si platformy je dostupný aj demo účet, kde si každý investor môže s virtuálnymi peniazmi vyskúšať obchodovanie s čímkoľvek bez rizika straty peňazí.
Okrem iného XTB aktívne spravuje úroky z hotovostných zostatkov na obchodných účtoch svojich klientov. Tieto úroky predstavujú príjmy, ktoré automaticky podliehajú daňovým povinnostiam.
Jedinečnou novinkou je automatické investovanie na XTB, ktoré predstavuje jedinečnú funkciu dostupnú v rámci investičných plánov spoločnosti XTB, ktorá investorom umožňuje efektívne spravovať svoje portfólio a zabezpečiť jeho dlhodobý rast bez potreby častého manuálneho zasahovania.
Obchodovanie a investovanie na platforme XTB je vhodné ako pre začínajúcich, tak aj pre skúsených investorov. So širokou paletou investičných možností si každý vyberie tie najlepšie pre vybudovanie svojho diverzifikovaného portfólia. Ďalšie informácie sú dostupné v recenzii XTB.
Na 74 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.
Portu
Portu je česká investičná platforma, ktorá ponúka svoje služby aj slovenským klientom. Nejde o klasického brokera, ide o tzv. roboadvisora (robo-poradcu). Tento pojem v skratke znamená, že investor nemusí investovať sám. Platforma čiastočne alebo úplne investuje za neho.
Portu poskytuje pre svojich klientov aj pomoc pri daňovom priznaní aj v prípade dividend, čo nie je úplne bežnou praxou. Výhody Portu sú dobré výnosy, transparentné poplatky a iné. Investičná spoločnosť ponúka ročný poplatok len 1 %, pričom sa dá znížiť na 0,6 % pri fixácii na 15 rokov. Iné poplatky účtované nie sú, ani za vklad, konverziu mien či výber.
Pri investovaní cez Portu môžu investori získať aj zľavu, ktorá závisí od fixácie investícií. Investovaním cez robo-poradcu Portu môže každý získať prístup k kvalitným investičným službám s mnohými výhodami. O rôznych produktoch ponúkaných touto platformou je možné si prečítať článok o Portu.
eToro
Na investovanie sa dá použiť aj platforma eToro. Táto platforma funguje od roku 2007, pričom sa dostala takmer na úplný vrchol medzi brokermi.
Aj eToro ponúka možnosť obchodovať s akciami, ETF či komoditami. Okrem toho je táto platforma zaujímavá pre investorov uvažujúcich nad obchodovaním s kryptomenami.
Najmä pre začínajúcich investorov je dobrá možnosť demo účtu, na ktorom si možno vyskúšať obchodovanie s ktorýmikoľvek finančnými nástrojmi a tým spoznať platformu. Platforma eToro má nízke a transparentné poplatky. Výšky poplatkov vždy závisia od konkrétneho aktíva. Užívatelia sa najčastejšie budú stretávať s fixným poplatkom za výber peňazí.
Či už investor preferuje akcie, kryptomeny či ETF fondy, eToro uspokojí mnohé investičné túžby. Pri ceste za výhodným investovaním je eToro vhodným nástrojom a pomocníkom. Viac informácií sa dá nájsť v recenzii eToro.
U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.
Fondee
Fondee je online platforma, ktorá spája investorov s rôznymi investičnými príležitosťami. Cieľom platformy je poskytnúť jednoduchý a transparentný spôsob investovania do širokej škály tried aktív. Okrem klasických portfólií Fondee ponúka aj ESG fondy a Detské účty.
Fondee ponúka širokú škálu investičných možností vrátane akcií, ETF, podielových fondov a investovanie do dlhopisov. Tento rozmanitý výber umožňuje investorom vybudovať dobre diverzifikované portfólio prispôsobené ich tolerancii voči riziku a investičným cieľom.
Začať investovať s Fondee je možné už od 40 €, čo je minimálny vklad. Fondee si za služby účtuje jeden hlavný poplatok. Predstavuje 0,9 % ročne a zahŕňa kompletnú správu investícií. Platí sa mesačne.
Samotné ETF účtuje drobný poplatok, ktorý predstavuje 0,15 % ročne. Je dôležité spomenúť, že tento poplatok sa nestrháva zo samotného portfólia, no je súčasťou ceny ETF. Spolu s hlavným poplatkom je to teda 1,05 % ročne, pričom Fondee garantuje, že iný poplatok investor neplatí.
Brokerov a investičných platforiem pôsobí na Slovensku viacero, takže investori si majú z čoho vyberať. Každá platforma je niečím výnimočná, a tak si môže každý zvoliť tú, ktorá mu bude najviac vyhovovať.
Výhody ETF
Okrem toho, že ide o objektívne najlepšiu možnosť pre dlhodobé investovanie, ETF fondy majú množstvo výhod. ETF fondy sú dostupné takmer pre každého, a dobrou možnosťou je pravidelná investícia. Vďaka výhodám si dokáže investor porovnať do čoho investovať peniaze.
Nízke náklady. ETF investovanie zahŕňa vo všeobecnosti nižšie poplatky za správu a iné náklady ako podielové fondy, čo vedie k nižším nákladom na vlastníctvo. Pri investičnom rozhodovaní hrajú náklady rozhodujúcu úlohu. ETF fondy vďaka svojim veľmi nízkym nákladom majú vysokú konkurenčnú výhodu.
Daňová efektívnosť. ETF vo všeobecnosti generujú nižšie dane z kapitálových výnosov ako podielové fondy. V Slovenskej republike sú ETF fondy po roku držania úplne oslobodené od dane. To robí z ETF víťaza pre dlhodobé investovanie.
Diverzifikácia. Inými slovami ide o rozloženie rizika, teda investor v prípade väčších prepadov na trhu nestratí tak veľkú hodnotu. ETF fond môže poskytnúť diverzifikáciu v rámci jedného cenného papiera, čo investorom umožňuje minimalizovať riziko.
Flexibilita. ETF investovanie funguje ako obchodovanie s akciami, čo investorom poskytuje flexibilitu pri nákupe a predaji počas obchodného dňa. Okrem flexibility sú ETF fondy taktiež vysoko likvidné, to znamená že sa dajú rýchlo premeniť na peniaze.
Úzke spready. V jednoduchosti povedané, ETF fondy majú minimálne rozdiely medzi nákupnou a predajnou cenou, teda medzi bid a ask. Inými slovami, náklad na kúpu je minimálny.
Transparentnosť. ETF poskytujú investorom dennú transparentnosť držby fondu. Inými slovami to znamená, že investor vidí presné spoločnosti, ktoré sa nachádzajú v danom ETF a tiež ich váhu, teda podiel.
Jednoduché a výhodné
Tak už je jasné, čo sú ETF fondy a aké druhy existujú. Stačí si vybrať spôsob, napríklad brokera, cez ktorého si daný investor môže kúpiť rôzne ETF fondy. Aj tu však platí, že treba investovať s rozumom.
Je dôležité ešte raz spomenúť, že investovanie do ETF je najvhodnejšie pre dlhodobý investičný horizont. Vďaka svojim výhodám ako je diverzifikácia a daňová efektívnosť, dokážu tieto fondy v dlhodobom horizonte investíciu znásobiť. Taktiež pri pravidelnom investovaní a vďaka zloženému úročeniu sa aj z malých čiastok môže stať zaujímavý balík peňazí.
Vďaka vysokej dostupnosti ETF fondov si ich dokáže nakúpiť každý. Dokonca aj banky sa snažia prispôsobiť súčasnému trhu a dopytu, a začínajú ponúkať čoraz viac širšiu paletu produktov, ktoré investujú do ETF fondov.
Stačí si už len vybrať najlepšie ETF fondy, prípadne viac fondov a začať investovať. Je to naozaj jednoduché a z dlhodobého hľadiska sú ETF najvýhodnejšie.