Pôžička na materskej, na rodičovský príspevok

pozicka-pre-zeny-na-materskej-dovolenke

Nejedna matka sa už ocitla po narodení dieťaťa vo finančnej kríze. V takom prípade môže byť ťažké zvládnuť všetky výdavky potrebné na základné životné potreby pre seba a svoju rodinu. Existujú nejaké pôžičky pre ženy na materskej?

Pôžička pre ženy na materskej dovolenke je buď bankový alebo nebankový úver, ktorý sa poskytuje matkám na obdobie, kedy sa starajú o svoje dieťa. Ako sa dajú pôžičky na materskej ľahko získať?

Pôžička pre ženy na materskej

Častejšie sa poskytujú nebankové pôžičky pre ženy na materskej ako tie bankové. Banky totiž môžu poskytnúť pôžičky na materskej dovolenke len v prípade, že má žena dostatočnú bonitu alebo bonitného spoludlžníka či ručiteľa. Naproti tomu niektoré nebankovky poskytnú pôžičky pre ženy na materskej dovolenke aj bez týchto podmienok.

Pôžička a materská dovolenka sú však najmä z hľadiska preukazovania bonity zlá kombinácia, a preto je problém získať dostatočnú výšku úveru bez potrebného ručiteľa.

V banke sa dá získať ako pôžička pre ženy na materskej dovolenke najčastejšie len kontokorentný úver alebo spotrebný úver. V tomto prípade je však potrebné mať spolužiadateľa s dostatočným pravidelným príjmom.

Pracujúci alebo študujúci rodičia môžu požiadať o príspevok na starostlivosť dieťa.

Pôžička na rodičovský príspevok

Rodičia, ktorí očakávajú príchod nového dieťaťa, môžu potrebovať dodatočnú finančnú pomoc. Pôžičky na rodičovský príspevok môžu byť pre rodičov skvelým spôsobom, ako získať peniaze na pokrytie výdavkov spojených s ich novým prírastkom.

Pôžičky na rodičovský príspevok sú zvyčajne krátkodobé pôžičky. Môžu pokryť výdavky na zdravotnú starostlivosť, starostlivosť o dieťa a ďalšie náklady spojené s narodením dieťaťa. Výška pôžičky sa môže líšiť v závislosti od individuálnych potrieb dlžníka.

Na získanie pôžičky na rodičovský príspevok musia dlžníci vo všeobecnosti spĺňať určité kritériá. Medzi ne môže patriť stabilné zamestnanie a dobré kreditné skóre. Okrem toho môžu veritelia vyžadovať doklad o príjme a doklad o úsporách alebo investíciách.

Pri žiadosti o pôžičku na rodičovský príspevok by mali byť rodičia pripravení poskytnúť informácie o príjme, výdavkoch a majetku svojej domácnosti. Žiadatelia by sa tiež mali uistiť, že rozumejú podmienkam pôžičky, o ktorú žiadajú.

Výhody pôžičiek pre ženy na materskej dovolenke

Pôžičky pre ženy na materskej dovolenke, podobne ako štátny príspevok pre mladých, majú viacero výhod. Medzi ne patrí:

 • možnosť bankovej aj nebankovej pôžičky
 • online alebo SMS krátkodobé úvery
 • rýchle vybavenie a získanie peňazí
 • nebankové pôžičky bez ručenia a doloženia príjmu

Pôžičky na materskú či na rodičovský príspevok tak môžu byť skvelým spôsobom, ako získať dodatočnú finančnú pomoc na pokrytie nákladov spojených s príchodom nového dieťaťa.

Nevýhody pôžičiek pre ženy na materskej dovolenke

Pôžičky na materskú však prinášajú aj mnohé nevýhody:

 • niektoré pôžičky dostupné len s ručiteľom
 • úvery obvykle s vyšším úrokom kvôli nízkej bonite a príjmu ženy na materskej
 • nebankové pôžičky s obmedzenou sumou a krátkou dobou splatnosti
 • bankové a väčšie nebankové spotrebiteľské úvery vyžadujú dostatočnú bonitu alebo ručiteľa

Preto je dôležité, aby rodičia pred podpisom žiadosti o pôžičku porozumeli jej podmienkam a dobre sa informovali o pravidlách jej splácania.

Pôžičky do 10 minút na materskú

Pôžička pre matky na rodičovskom príspevku je najjednoduchšie a najrýchlejšie vybavená cez internet. Na materský alebo rodičovský príspevok sa touto formou dá obvykle získať len menšia suma peňazí. Na druhú stranu, vybavenie tejto pôžičky na materskú je spravidla do 10 minút a nie je potrebné mať žiadne ručenie, ručiteľa ani dokladovanie príjmu. V tomto prípade netreba doložiť výšku materskej.

Rýchle pôžičky do 10 minút na materskú sa dajú vybaviť aj formou SMS pôžičky. V tomto prípade ide o podobný úver ako sú online pôžičky, čiže na kratšiu dobu splatnosti a na menšiu sumu.

Na druhú stranu, je vybavenie SMS pôžičky bezproblémové aj do pár minút, nie je potrebné takmer nič dokladovať a viaceré takéto pôžičky pre ženy na materskej dovolenke sa dajú získať aj bez registrov, kedy nebankovka neskúma, neoveruje a nenahliada do registrov dlžníkov.

PoskytovateľSuma od (€)Suma do (€)Splatnosť odSplatnosť do
SMS Credits203505 dní15 dní
Pôžičkomat509005 dní31 dní
Trila5050015 dní30 dní
Ferratum Bank2525015 dní30 dní
Credit One51 0001 dní30 dní
Profi Credit5005 0003 mesiacov60 mesiacov
Cofidis50020 0006 mesiacov96 mesiacov
Tabuľka: Prehľad bankových a nebankových pôžičiek pre ženy na materskej dovolenke

Bankové pôžičky na materskú

Pôžička na materskej dovolenke sa dá získať aj v banke, hoci v tomto prípade ide o obmedzené možnosti, ktoré sú k dispozícii. Najčastejšie sa využíva kontokorentný úver, čiže povolené prečerpanie k účtu.

Je to banková pôžička na materskú dovolenku bez ručiteľa a takmer hneď k dispozícii po schválení, pričom obvykle sa požičiava od 100 € do niekoľko tisíc eur, čo závisí od bonity žiadateľa.

Na získanie treba mať buď dostatočné obraty na účte alebo doložiť výšku príjmu klienta. Pre tých, čo majú k dispozícii aj ručiteľa alebo spolužiadateľa s trvalým príjmom a dobrou bonitou sa dá získať aj spotrebná pôžička pre mamičky na materskej dovolenke.

Ide o klasický splátkový úver poskytovaný už od 300 €, horná hranica závisí od konkrétnej ponuky banky a tiež od finančných možností žiadateľa. Doba splatnosti je obvykle od 1 do 7 rokov, niekedy aj viac.

Nebankové pôžičky aj na rodičovský príspevok

Viaceré banky akceptujú ako príjem, s ktorým sa dá získať úver, aj rodičovský príspevok, zopár bánk aj materské. Ak je príjem na získanie úveru nedostatočný, stačí prizvať spoludlžníka alebo úver zabezpečiť. Ak je však rodičovský príspevok jediným príjmom, nemožno rátať s vysokým úverom. Preto sú na rodičovský príspevok vhodnejšie nebankové pôžičky.

Nebankové pôžičky aj na rodičovský príspevok spravidla poskytujú súkromní veritelia a nie tradičné banky. Cieľom týchto pôžičiek je poskytnúť rodičom finančnú pomoc na pokrytie ich každodenných výdavkov počas prvých rokov rodičovstva.

Nebankové pôžičky aj na rodičovský príspevok sú zvyčajne nezabezpečené. To z nich robí skvelú možnosť pre rodičov, ktorí nemusia mať potrebný majetok alebo úver na zabezpečenie tradičnej pôžičky.

Nebankové pôžičky na rodičovský príspevok môžu mať nižšie úrokové sadzby ako tradičné bankové pôžičky, takže môžu byť efektívnym spôsobom financovania nákladov na výchovu dieťaťa. Môžu mať aj flexibilnejšie podmienky splácania, čo umožňuje rodičom prispôsobiť si splátkové plány svojim individuálnym potrebám.

Je však dôležité mať na pamäti, že tieto pôžičky sa musia splácať a že akékoľvek zmeškané splátky môžu viesť k vážnym finančným dôsledkom. Preto je dôležité pred prijatím pôžičky dôkladne zvážiť všetky možnosti.

Pôžičkomat – nebanková pôžička na materskej

Jednoduché a rýchle pôžičky online cez internet aj na rodičovský príspevok ponúka nebanková spoločnosť Pôžičkomat.

Charakteristiky pôžičky od Pôžičkomatu:

 • pôžička od 50 € do 900 €
 • doba splatnosti od 5 do 31 dní
 • nevyžaduje dokladovanie príjmu
 • kompletné vybavenie pôžičky do 20 minút

Pôžičkomat poskytuje pôžičky pre živnostníkov, SZČO, študentov, dôchodcov aj pre ženy na materskej dovolenke. Požičať sa dá bez skrytých poplatkov vopred. Posúdenie žiadosti a prípadné schválenie trvá vďaka automatickému systému najviac 10 až 15 minút, pričom obvykle do hodiny už nebankovka odosiela peniaze priamo na bankový účet žiadateľa.

O úver je možné požiadať jednoducho cez online žiadosť a to 365 dní v roku nonstop, bez ohľadu na to, či je víkend, sviatok alebo pracovný deň. Vybavenie je tak veľmi jednoduché a rýchle.

Ferratum Bank

Medzi krátkodobé pôžičky patria aj SMS a online úvery od Ferratum Bank. Prostredníctvom internetu alebo cez SMS správu sa dá požičať na čokoľvek, bez dokladovania príjmu a bez ručiteľa.

Charakteristiky pôžičky od Ferratum Bank:

 • rychlá online pôžička od 25 € do 250 €
 • doba splatnosti od 15 do 30 dní
 • pôžička bez skrytých poplatkov vopred
 • pôžička bez ručiteľa
 • nevyžaduje doloženie príjmu
 • iba pre žiadateľa bez záznamu v registroch

Vyplatenie schváleného úveru je buď do 24 hodín na bankový účet, prípadne do 4 dní poštou cez poukážku, ktorá sa dá vyplatiť hotovostne na pošte.

Credit One

Nebankové a dostupné rýchle pôžičky na čokoľvek má v ponuke aj Credit One. Táto nebanková spoločnosť sa zameriava najmä na online úvery, kde je možné získať pôžičku až do výšky 1 000 €, ale v ponuke má aj SMS pôžičky do 350 €.

Charakteristiky pôžičky Credit One:

 • pôžička od 5 € do 1 000 €
 • doba splatnosti do 30 dní
 • bez potreby ručenia
 • bez potvrdenia o príjme
 • pôžička pre všetkých
 • transparentnosť a prehľadné podmienky
 • celková rýchlosť vybavenia pôžičky

Samotné vybavenie pôžičky Credit One je bez poplatkov. Nie je treba ani dokladovať príjem, žiadateľ nepotrebuje mať ručiteľa alebo iné zabezpečenie a pôžička je bez viazania účelu, čiže je možné si požičať naozaj na čokoľvek.

Peniaze je možné mať vďaka rýchlemu schváleniu na účte ešte dnes alebo najneskôr do 24 hodín. Úver je ideálny aj pre mamičky na materskej v prípade, ak sa im vyskytnú nečakané výdavky alebo potrebujú úver bez zbytočného dokladovania na menšiu sumu.

SMS Credits – požičiam mamičkám na materskej

SMS Credits je nebanková spoločnosť špecializovaná na SMS úvery a pôžičky, ktoré sú dostupné pre široký okruh klientov, od zamestnancov, cez dôchodcov. Peniaze teda požičia aj mamičkám na materskej. Tieto úvery sa vybavujú prostredníctvom odoslania krátkej textovej správy, avšak je potrebná aj registrácia vopred a to online cez webstránku nebankovky.

Charakteristiky pôžičky SMS Credits:

 • pôžička od 20 € do 350 €
 • doba splatnosti od 5 do 15 dní
 • možnosť predĺženia splatnosti za poplatok
 • rýchla pôžička pre každého občana SR nad 18 rokov

Na vybavenie nie je nutné dokladovať výšku príjmu, nebankovka nevyžaduje ani ručiteľa alebo iné ručenie za úver a nie sú tu ani žiadne skryté poplatky vopred.

Trila

Rýchle peniaze online alebo aj cez SMS správu požičia mamičkám na materskej aj nebanková spoločnosť Trila.

Charakteristiky pôžičky Trila:

Pôžičky sa vybavujú veľmi rýchlo, obvykle sa posielajú finančné prostriedky na účet už do 24 hodín. V prípade záujmu je možné peniaze poslať aj poštovou poukážkou.

Spotrebné úvery pre mamičky na materskej dovolenke

Väčšie pôžičky pre mamičky na materskej dovolenke a rodičov na rodičovskom príspevku ponúkajú nebankové spoločnosti zamerané na spotrebné úvery. Tieto pôžičky sa poskytujú jednorázovo a následne sa splácajú v pravidelných splátkach.

Spravidla sú bezúčelové a na ich vybavenie je potrebné mať buď dostatočný príjem alebo ručiteľa či spolužiadateľa, ktorý takýto príjem má, a nebankovka bude akceptovať jeho bonitu.

Profi Credit

Nebankové pôžičky na väčšie sumy a s dlhšou dobou splatnosti ponúka napríklad Profi Credit. Pre zamestnancov, ale aj pre dôchodcov a pre ženy na materskej dovolenke je možné získať spotrebný úver.

Charakteristiky spotrebného úveru od Profi Credit:

 • pôžička od 500 € do 5 000 €
 • doba splatnosti od 3 do 60 mesiacov
 • bezúčelová pôžička (na čokoľvek)
 • rýchla online pôžička

V prípade nedostatočnej bonity žiadateľa, čo môže byť prípad žien na materskom príspevku, je možné pribrať do žiadosti bonitného ručiteľa. Výška každej pôžičky závisí na individuálnom posúdení bonity a úverových možností klienta.

Úver sa poskytuje bezhotovostne priamo na bankový účet a spláca sa pravidelnými mesačnými splátkami. Dlhodobí klienti majú lepšie podmienky k úverom.

Cofidis

Nebanková spoločnosť Cofidis má tiež v ponuke rýchle a dostupné pôžičky a to formou bezúčelového spotrebiteľského úveru na čokoľvek.

Charakteristiky spotrebiteľského úveru od Cofidis:

 • pôžička od 500 € do 20 000 €
 • doba splatnosti od 6 do 96 mesiacov (pre úvery nad 3 000 €)
 • vedenie úveru bez poplatkov
 • pôžička na čokoľvek
 • rýchla online pôžička

Konkrétna výška úveru vždy závisí od posúdenia klienta a jeho bonity. Menej bonitní žiadatelia, ako sú napríklad aj ženy na materskej dovolenke, môžu získať túto pôžičku ľahšie v prípade, že majú spoludlžníka.