Zelené dlhopisy – definícia, kde kúpiť, význam

V súčasnom svete sa ľudia stávajú svedkami vzrastajúcej dôležitosti environmentálnej udržateľnosti. S tým súvisí aj hľadanie nových finančných nástrojov, ktoré by umožnili investovať do projektov a iniciatív, ktoré podporujú ochranu životného prostredia a udržateľný rozvoj.

Jedným z takýchto inovatívnych nástrojov sú zelené dlhopisy. Tieto dlhopisy nie sú len investíciou do finančnej budúcnosti, ale aj do budúcnosti planéty.

Tento článok sa pozrie bližšie na zelené dlhopisy, ich definíciu a podstatu. Opíše, ako fungujú, aký majú vplyv na environmentálnu udržateľnosť a prečo sú dôležité pre udržateľnú budúcnosť. Rozoberie ich základné princípy, rozdiely oproti tradičným dlhopisom a ich hlavné ciele a účely.


KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE ČLÁNKU

  • Zelené dlhopisy sú špeciálna trieda dlhopisov financujúca projekty s pozitívnym environmentálnym vplyvom, ako je zníženie emisií, podpora obnoviteľnej energie a ochrana biodiverzity.
  • Líšia sa od tradičných tým, že sú transparentné, zodpovedné a zohľadňujú ich environmentálny vplyv, často s certifikáciou tretích strán, čím ponúkajú investíciu do udržateľnosti.
  • Investovanie do zelených dlhopisov často vykonávajú inštitucionálni investori, ale individuálni investori k nim môžu pristupovať prostredníctvom ETF, ako je napr. iShares Green Bond UCITS ETF
  • Európske zelené dlhopisy sú nástrojom financovania projektov, ktoré prispejú k ochrane životného prostredia a udržateľnému hospodárstvu v rámci Európskej únie.

Čo sú to zelené dlhopisy?

Zelené dlhopisy predstavujú špeciálnu triedu dlhopisov, ktoré sú zamerané na financovanie projektov a iniciatív, ktoré majú pozitívny environmentálny vplyv. Hlavným konceptom týchto dlhopisov je spojenie financovania s ochranou životného prostredia a udržateľným rozvojom.

Vydavatelia zelených dlhopisov sľubujú, že prostriedky získané z ich emisie budú použité na projekty, ktoré znižujú emisie skleníkových plynov, podporujú obnoviteľnú energiu, zlepšujú energetickú efektívnosť a ďalšie environmentálne ciele.

Ciele zelených dlhopisov

Podobne ako ESG investície, hlavným cieľom investovania do dlhopisov je financovať projekty a iniciatívy, ktoré prispievajú k ochrane životného prostredia a udržateľnému rozvoju. Tieto ciele môžu zahŕňať:

  • Podpora obnoviteľnej energie: Mnoho zelených dlhopisov investuje do projektov na výrobu obnoviteľnej energie, ako sú solárne, veterné alebo vodné elektrárne, ktoré znižujú závislosť na fosílnych palivách a napomáhajú znižovaniu uhlíkovej stopy firiem.
  • Zlepšenie energetického hospodárstva: Projekty financované zelenými dlhopismi môžu zahŕňať aj opatrenia na zvýšenie energetického hospodárstva v budovách, priemysle a doprave, čím sa zníži spotreba energie.
  • Ochrana biodiverzity a životného prostredia: Niektoré zelené dlhopisy podporujú ochranu prírodných biotopov a biodiverzity, čím sa zachovávajú dôležité ekosystémy a druhy. Významné investície možno použiť do projektov blue economy (modrá ekonomika), ktorá je zameraná na udržateľné využívanie morí a oceánov.

Ciele spojené s vydávaním zelených dlhopisov sa môžu líšiť v závislosti od emitenta a konkrétneho projektu, ktorý je financovaný. Tieto ciele sú však všeobecne v súlade s princípmi udržateľného a zodpovedného investovania.

Zelené dlhopisy sú zamerané na financovanie projektov, ktoré podporujú udržateľnosť a prinášajú riešenia na rôzne environmentálne otázky.

Rozdiely medzi zelenými a tradičnými dlhopismi

Jedným z hlavných rozdielov medzi týmito dlhopismi je transparentnosť a zodpovednosť. Emitenti zelených dlhopisov sú povinní pravidelne informovať verejnosť o tom, ako boli prostriedky použité a aký bol ich environmentálny vplyv.

Navyše, zelené dlhopisy sú často nezávisle certifikované tretími stranami, aby sa zabezpečila ich skutočná ekologická hodnota. Na rozdiel od tradičných dlhopisov je teda investícia do zelených dlhopisov investíciou nielen do finančného zisku, ale aj do udržateľnosti.

Ako fungujú zelené dlhopisy?

Využívanie zelených dlhopisov je proces, ktorý pozostáva z niekoľkých krokov:

  • emisia zelených dlhopisov
  • využitie výnosov z dlhopisov
  • overovanie a monitorovanie projektov

Emisia zelených dlhopisov je proces, pri ktorom emitent vydáva tieto špeciálne dlhopisy s cieľom financovať udržateľné projekty. Emitent pri emisii zelených dlhopisov sľubuje investorom, že prostriedky získané z predaja týchto dlhopisov budú použité výlučne na financovanie udržateľných projektov.

Po úspešnej emisii zelených dlhopisov sú výnosy z ich predaja použité na financovanie schválených projektov. Tieto projekty sú starostlivo vyberané a musia spĺňať prísne kritériá udržateľnosti. Výnosy z dlhopisov môžu byť použité na krytie nákladov spojených s projektmi alebo iných potrebných zdrojov.

Overovanie a monitorovanie týchto projektov je kľúčovým krokom v procese zabezpečenia, že prostriedky skutočne smerujú k udržateľným cieľom. Emitenti a investori spolupracujú na sledovaní pokroku a hodnotení výsledkov projektov.

Často sú do overovacieho procesu zapojené nezávislé ratingové agentúry a auditné firmy, ktoré overujú, či podnikateľské plány a projekty dosahujú stanovené environmentálne ciele. Táto transparentnosť a zodpovednosť zabezpečuje dôveru investorov a podporuje trvalo udržateľný rozvoj.

Príklady projektov financovaných zelenými dlhopismi

Jedným z významných projektov financovaných prostredníctvom zelených dlhopisov je rozvoj solárnych energetických fárm v rôznych častiach sveta. Tieto projekty umožňujú využívať obnoviteľný zdroj energie, čím sa výrazne znižuje produkcia skleníkových plynov a závislosť na fosílnych palivách.

Inovatívne dopravné projekty, ako je výstavba rýchlej elektrickej železnice alebo elektrifikácia MHD, sú ďalším príkladom tohto financovania. Tieto projekty znižujú emisie skleníkových plynov a zlepšujú kvalitu ovzdušia v mestských oblastiach, čo má pozitívny vplyv na zdravie obyvateľov.

Zelené dlhopisy sa často využívajú aj na zachovanie a obnovu biodiverzity. Príkladom môže byť nákup a ochrana kriticky ohrozených ekosystémov, lesných plôch alebo morských rezervácií. Tieto projekty prispievajú k zachovaniu rôznorodosti druhov a ekosystémov, ktoré sú kľúčové pre udržateľný ekologický systém.

Projekty financované zelenými dlhopismi musia spĺňať prísne regulatívne požiadavky a byť často kontrolované, aby sa zabránilo zneužívaniu tohto pomenovania.

Prínosy pre spoločnosť a životné prostredie

Zelené dlhopisy predstavujú nielen finančnú investíciu, ale aj investíciu do budúcnosti, ktorá bude zdravšia pre ľudí a životné prostredie. Okrem merateľných výsledkov majú tieto dlhopisy aj významné prínosy pre spoločnosť a životné prostredie:

  • podporujú trvalo udržateľný rozvoj
  • zvyšujú informovanosť investorov
  • podporujú ekologické inovácie a technologický pokrok
  • prispievajú k sociálnej a ekonomickej stabilite

Zelené dlhopisy tak slúžia ako nástroj na prepojenie finančných trhov s environmentálne udržateľnými projektmi a prispievajú k prechodu k udržateľnejšiemu a nízkouhlíkovému hospodárstvu.

Európske zelené dlhopisy

Európske zelené dlhopisy sú špecifickým typom dlhopisov emitovaných Európskou úniou alebo jej členskými štátmi na financovanie environmentálnych. Tieto dlhopisy sú nástrojom na mobilizáciu finančných zdrojov na podporu udržateľných a ekologicky prijateľných projektov a politík.

Kľúčové rysy európskych zelených dlhopisov zahŕňajú:

  • jasný environmentálny prínos
  • transparentnosť a dohľad
  • certifikácia a zelené označenie
  • prispôsobené environmentálnym cieľom EÚ

Európske zelené dlhopisy sa stávajú čoraz populárnejšími ako prostriedok na zabezpečenie financovania projektov s pozitívnym environmentálnym vplyvom a na podporu udržateľného rozvoja v rámci EÚ.

Tieto dlhopisy sú atraktívnym investičným nástrojom pre tých, ktorí chcú kombinovať svoje investície s environmentálnymi hodnotami a cieľmi.

Hlavní investori do zelených dlhopisov

Títo investori zohrávajú kľúčovú úlohu v rozvoji zelených dlhopisov, nakoľko posilňujú význam tohto trhu a jeho schopnosť ovplyvniť budúcnosť planéty.

Centrálne banky a verejný sektor

Viaceré centrálne banky a verejné inštitúcie na celom svete začali investovať do zelených dlhopisov. Týmto spôsobom podporujú udržateľný rozvoj a zároveň vytvárajú dopyt po týchto dlhopisoch na kapitálovom trhu.

Takéto investície pomáhajú zvýšiť dôveru v zelené financovanie a motivujú aj iné organizácie a súkromných investorov k zapojeniu sa do udržateľných projektov.

Korporácie s udržateľnými stratégiami

Mnohé korporácie vytvárajú udržateľné stratégie a financujú ich prostredníctvom emitovania zelených dlhopisov. Tieto spoločnosti sa zaväzujú k zníženiu svojich ekologických stôp a investujú do projektov, ktoré prispievajú k ich environmentálnej zodpovednosti.

Tieto dlhopisy sú atraktívnou možnosťou pre diverzifikáciu portfólia, ktoré dbá na environmentálnu udržateľnosť.

Finančné inštitúcie a fondy

Rastúci dopyt po zelených dlhopisoch viedol k vytvoreniu špecializovaných fondov a finančných inštitúcií zameraných na trh so zelenými investíciami.

Tieto subjekty zohrávajú kľúčovú úlohu pri poskytovaní kapitálu pre udržateľné projekty a zabezpečujú, že peniaze investorov sú efektívne využité na prospech životného prostredia.

Medzi najčastejšie iniciatívy financované zelenými dlhopismi patria rôzne riešenia na využívanie udržateľných zdrojov energie.

Ako investovať do zelených dlhopisov?

Investície do zelených dlhopisov často pochádzajú od inštitucionálnych investorov – subjektov, ako sú podielové fondy, hedžové fondy a nadačné fondy, ktoré si môžu dovoliť investovať veľké sumy do dlhových nástrojov.

Pre menších individuálnych investorov, ktorí chcú zistiť, ako má vyzerať portfólio zosúlaďujúce investície s pevným výnosom a environmentálne hodnoty, však existuje množstvo podielových fondov a ETF, ktoré ponúkajú expozíciu v oblasti zelených dlhopisov.

Príkladom je fond iShares Green Bond UCITS ETF, ktorý sa snaží kopírovať výkonnosť indexu pozostávajúceho z dlhopisov investičného stupňa používaných na financovanie environmentálnych projektov.

Hoci sa tento ETF fond zameriava výlučne na dlh denominovaný v amerických dolároch, zahŕňa dlhopisy od emitentov mimo USA, ako aj od dlžníkov so sídlom v USA.

Investovanie cez makléra či priamo od štátneho subjektu

Zatiaľ čo ETF ako BRGN sú ľahko dostupné na nákup prostredníctvom maklérskeho účtu alebo online maklérskej platformy, investori, ktorí chcú kúpiť jednotlivé zelené dlhopisy, môžu čeliť niekoľkým zložitejším problémom.

Maklér môže umožniť investovať na burze do jednotlivých dlhopisov, ale pri nákupe zelených dlhopisov od podnikových emitentov sa na investora môžu vzťahovať minimálne vklady, udržiavacie poplatky a provízie.

Zelené dlhopisy emitované štátom sa môžu dať kúpiť aj prostredníctvom makléra alebo priamo od štátneho subjektu.