Nehnuteľnosť alebo akcie – výhody a nevýhody, do čoho investovať

Nehnuteľnosti a akcie sú dve obľúbené investičné možnosti, ktoré jednotlivci zvažujú, keď chcú zväčšiť svoj majetok. Obe ponúkajú potenciál značných výnosov, ale majú aj svoje vlastné jedinečné výhody a nevýhody. Investovať do nehnuteľnosti alebo akcií? Aké majú výhody a nevýhody?

Bez ohľadu na to, či ide o skúseného investora, alebo sa práve začína ponárať do sveta investovania, pochopenie rozdielov medzi nehnuteľnosťami a akciami mu môže pomôcť rozhodnúť sa, do čoho investovať.

Porovnanie brokerov a investičných platforiem

Broker

Demo účet

Slovenská podpora

xtb

XTB

Demo účet

Slovenská podpora

Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

portu

Portu

Demo účet

Slovenská podpora

fondee

Fondee

Demo účet

Slovenská podpora

etoro

eToro

Demo účet

Slovenská podpora

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Investovanie do nehnuteľnosti – výhody a nevýhody

Investovanie do nehnuteľnosti je už dlho obľúbenou voľbou pre tých, ktorí chcú vybudovať bohatstvo a zabezpečiť si finančnú budúcnosť. Ponúka množstvo výhod, ale prináša aj svoj podiel výziev a rizík.

Jednou z najväčších výhod investovania do nehnuteľností je potenciál vysokých výnosov. Na rozdiel od iných investícií, ktoré môžu ponúkať pomalý a stabilný rast, nehnuteľnosti môžu poskytnúť výraznú návratnosť investície v relatívne krátkom čase. Platí to najmä v oblastiach s vysokým dopytom po prenájme nehnuteľností, kde môžu investori generovať stabilný tok pasívneho príjmu.

Ďalšou výhodou investovania do nehnuteľností je možnosť využiť požičané finančné prostriedky. S hypotékou môžu investori kúpiť nehnuteľnosť s malou zálohou a na pokrytie splátok hypotéky použiť príjem z prenájmu.

Investovanie do nehnuteľností však so sebou prináša aj vlastné výzvy a nevýhody. Jedným z najväčších rizík je možnosť výkyvov na trhu. Trhy s nehnuteľnosťami môžu byť nepredvídateľné a podliehať hospodárskym poklesom, čo môže mať za následok zníženie hodnoty nehnuteľností a príjmov z prenájmu.

Nevýhodou je aj zvyšujúci sa dopyt do vlastnom bývaní a pokles dopytu po prenájmoch. To môže investorom, ktorí by radi v investovaní uprednostnili nehnuteľnosť, značne skomplikovať hľadanie dlhodobého a slušného nájomníka, vďaka ktorému by získavali svoju investíciu späť.

Okrem toho si investovanie do nehnuteľností vyžaduje značné množstvo času, úsilia a znalostí, aby bolo úspešné. Je dôležité dôkladne preskúmať trh, porozumieť zákonom a mať dobré znalosti o správe nehnuteľností. To môže byť pre začínajúcich investorov náročné.

Výhody a nevýhody investovania do akcií

Investovanie do akcií je pre jednotlivcov obľúbeným spôsobom, ako zväčšiť svoj majetok a diverzifikovať portfólio. Ako pri každej investícii však existujú výhody aj nevýhody, ktoré je potrebné zvážiť pred vstupom na akciový trh.

Obľúbenou možnosťou medzi akciami sú dividendové akcie známe aj ako akcie vyplácajúce dividendy. Sú to akcie, ktoré rozdeľujú časť zisku spoločnosti jej akcionárom. Tieto akcie sú obľúbenou voľbou pre investorov, ktorí sa zaujímajú o pasívne investovanie, keďže ponúkajú pravidelné platby vo forme dividend.

Dividendové akcie zvyčajne ponúkajú dobre etablované a finančne stabilné spoločnosti, čo z nich robí relatívne nízkorizikovú investičnú možnosť. Je však dôležité poznamenať, že hodnota týchto akcií môže stále kolísať s podmienkami na trhu.

Jednou z hlavných výhod investovania do akcií je potenciál vysokých výnosov a ich likvidita. Keďže akciový trh má tendenciu dosahovať vyššie výnosy ako iné typy investícií, napr. dlhopisy alebo sporiace účty, akcie majú potenciál výrazne zvýšiť svoju hodnotu v priebehu času.

Okrem toho investovanie do akcií umožňuje diverzifikáciu, ktorá je kľúčom k riadeniu rizika v každom investičnom portfóliu. Rozložením investícií medzi rôzne spoločnosti a odvetvia sa môže investor chrániť pred potenciálnymi stratami v prípade, že sa jednej konkrétnej akcii nedarí.

Na druhej strane, investovanie do akcií má aj nevýhody, ktoré je treba starostlivo zvážiť. Akciový trh má vysokú volatilitu a ceny akcií môžu v krátkom čase výrazne kolísať. To znamená, že na akciovom trhu vždy existuje riziko straty peňazí a investori musia byť pripravení tieto výkyvy prekonať.

Ďalšou nevýhodou je úroveň výskumu, ktorý je treba na to, aby bol investor úspešný v oblasti akcií. Je dôležité dôkladne preskúmať a pochopiť spoločnosti, do ktorých investor investuje, ako aj celkové trendy na trhu. To môže byť časovo náročné a môže si to vyžadovať značné úsilie a odborné znalosti.

To, ako investovať do akcií, môže byť výnosným a hodnotným doplnkom dobre diverzifikovaného portfólia. Je však nevyhnutné starostlivo zvážiť potenciálne riziká a pred prijatím akéhokoľvek investičného rozhodnutia venovať čas a úsilie výskumu.

Investovanie do akcií ponúka potenciál vysokých výnosov, vysokú likviditu aj diverzifikáciu portfólia.

Brokeri – ako kúpiť akcie a ETF

Na nákup akcií a ETF sú dostupné rôzne investičné možnosti. Jedným zo správnych riešení je dlhodobé a pasívne investovanie, ktoré je najlacnejšie. Možno tak urobiť prostredníctvom brokerov alebo roboadvisorov dostupných na slovenskom trhu.

XTB

Broker XTB ponúka široké možnosti investovania pre rôzne typy investorov. Celá platforma je dostupná aj v slovenskom jazyku pre tých, ktorým robí problém angličtina.

Na investovanie je na platforme XTB možné využiť široké spektrum investičných nástrojov od akcií a komodít až po ETF. Na výber je viac než 6 000 finančných inštrumentov.

Spoločnosť má veľmi nízke poplatky. V prípade platby kartou má poplatok 0,70 %. Vklad prevodom či PayPal je zadarmo. U XTB sa dá vytvoriť investičná ETF stratégia. Investor si sám rozloží portfólio a posielaná mesačná čiastka peňazí sa zainvestuje sama podľa vlastného rozloženia portfólia.

Na vyskúšanie si platformy je dostupný aj demo účet, kde si každý investor môže s virtuálnymi peniazmi vyskúšať obchodovanie s čímkoľvek bez rizika straty peňazí.

Okrem iného XTB aktívne spravuje úroky z hotovostných zostatkov na obchodných účtoch svojich klientov. Tieto úroky predstavujú príjmy, ktoré automaticky podliehajú daňovým povinnostiam.

Jedinečnou novinkou je automatické investovanie na XTB, ktoré predstavuje jedinečnú funkciu dostupnú v rámci investičných plánov spoločnosti XTB, ktorá investorom umožňuje efektívne spravovať svoje portfólio a zabezpečiť jeho dlhodobý rast bez potreby častého manuálneho zasahovania.

Obchodovanie a investovanie na platforme XTB je vhodné ako pre začínajúcich, tak aj pre skúsených investorov. So širokou paletou investičných možností si každý vyberie tie najlepšie pre vybudovanie svojho diverzifikovaného portfólia. Ďalšie informácie sú dostupné v recenzii XTB.

Začať investovať s XTB >

Na 77 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

Portu

Portu je česká investičná platforma, ktorá ponúka svoje služby aj slovenským klientom. Nejde o klasického brokera, ide o tzv. roboadvisora (robo-poradcu). Tento pojem v skratke znamená, že investor nemusí investovať sám. Platforma čiastočne alebo úplne investuje za neho.

Portu poskytuje pre svojich klientov aj pomoc pri daňovom priznaní aj v prípade dividend, čo nie je úplne bežnou praxou. Výhody Portu sú dobré výnosytransparentné poplatky a iné. Investičná spoločnosť ponúka ročný poplatok len 1 %, pričom sa dá znížiť na 0,6 % pri fixácii na 15 rokov. Iné poplatky účtované nie sú, ani za vklad, konverziu mien či výber.

Pri investovaní cez Portu môžu investori získať aj zľavu, ktorá závisí od fixácie investícií. Investovaním cez robo-poradcu Portu môže každý získať prístup k kvalitným investičným službám s mnohými výhodami. O rôznych produktoch ponúkaných touto platformou je možné si prečítať článok o Portu.

Začať investovať s Portu >

eToro

Na investovanie sa dá použiť aj platforma eToro. Táto platforma funguje od roku 2007, pričom sa dostala takmer na úplný vrchol medzi brokermi.

Aj eToro ponúka možnosť obchodovať s akciami, ETF či komoditami. Okrem toho je táto platforma zaujímavá pre investorov uvažujúcich nad obchodovaním s kryptomenami.

Najmä pre začínajúcich investorov je dobrá možnosť demo účtu, na ktorom si možno vyskúšať obchodovanie s ktorýmikoľvek finančnými nástrojmi a tým spoznať platformu. Platforma eToro má nízke a transparentné poplatky. Výšky poplatkov vždy závisia od konkrétneho aktíva. Užívatelia sa najčastejšie budú stretávať s fixným poplatkom za výber peňazí.

Či už investor preferuje akcie, kryptomeny či ETF fondy, eToro uspokojí mnohé investičné túžby. Pri ceste za výhodným investovaním je eToro vhodným nástrojom a pomocníkom. Viac informácií sa dá nájsť v recenzii eToro.

Začať investovať s eToro >

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Fondee

Fondee je online platforma, ktorá spája investorov s rôznymi investičnými príležitosťami. Cieľom platformy je poskytnúť jednoduchý a transparentný spôsob investovania do širokej škály tried aktív. Okrem klasických portfólií Fondee ponúka aj ESG fondy a Detské účty.

Fondee ponúka širokú škálu investičných možností vrátane akcií, ETF, podielových fondov a investovanie do dlhopisov. Tento rozmanitý výber umožňuje investorom vybudovať dobre diverzifikované portfólio prispôsobené ich tolerancii voči riziku a investičným cieľom.

Začať investovať s Fondee je možné už od 40 €, čo je minimálny vklad. Fondee si za služby účtuje jeden hlavný poplatok. Predstavuje 0,9 % ročne a zahŕňa kompletnú správu investícií. Platí sa mesačne.

Samotné ETF účtuje drobný poplatok, ktorý predstavuje 0,15 % ročne. Je dôležité spomenúť, že tento poplatok sa nestrháva zo samotného portfólia, ale je súčasťou ceny ETF. Spolu s hlavným poplatkom je to teda 1,05 % ročne, pričom Fondee garantuje, že iný poplatok investor neplatí.

Začať investovať s Fondee >

Brokerov a investičných platforiem pôsobí na Slovensku viacero, takže investori si majú z čoho vyberať. Každá platforma je niečím výnimočná, a tak si môže každý zvoliť tú, ktorá mu bude najviac vyhovovať.

Investovať do nehnuteľnosti alebo do akcií?

Investovať do nehnuteľnosti alebo akcií? Obidve možnosti ponúkajú potenciál vysokých výnosov, ale sú spojené aj s rizikami. Na dnešnom neustále sa meniacom trhu je však dôležité mať diverzifikované investičné portfólio, ktoré môže zahŕňať nehnuteľnosti aj akcie.

Investovanie do nehnuteľnosti ponúka možnosť dlhodobého zhodnotenia a potenciál pasívneho príjmu prostredníctvom prenájmu nehnuteľnosti. Pri správnom prieskume a náležitej starostlivosti môžu byť nehnuteľnosti stabilnou a výnosnou investíciou.

Na druhej strane investovanie do akcií poskytuje potenciál vyšších výnosov v kratšom časovom období. S rozvojom online obchodných platforiem, ako je Portu, XTB či eToro, sa pre jednotlivcov stalo investovanie do akcií a vytváranie rôznorodého portfólia jednoduchším. Výhodou akcií je aj ich likvidita, čo znamená, že sa dajú ľahko kúpiť a predať.

Pri zvažovaní, či investovať do nehnuteľností alebo akcií, je dôležité zvážiť riziká a výhody každej možnosti a určiť, čo najlepšie zodpovedá finančným cieľom a tolerancii rizika konkrétneho investora. Odporúča sa tiež požiadať o radu finančného poradcu, ktorý môže pomôcť pri rozhodovaní.

Je dôležité si uvedomiť, že obidve možnosti si vyžadujú trpezlivosť, znalosti a dlhodobú perspektívu. Pri správnom prieskume a dobre premyslenej investičnej stratégii môžu obe možnosti poskytnúť pevný základ pre budovanie bohatstva a zabezpečenie stabilnej finančnej budúcnosti.

Ďalšie možnosti investovania

Okrem nehnuteľností a akcií je pre jednotlivcov, ktorí chcú diverzifikovať svoje portfólio a zväčšiť svoj majetok, k dispozícii mnoho ďalších investičných možností. Tu sú niektoré z alternatívnych investičných možností a ich potenciálne výhody:

  • peer-to-peer pôžičky – táto investičná možnosť zahŕňa požičiavanie peňazí jednotlivcom alebo podnikom prostredníctvom online platforiem; investori získavajú úroky z poskytnutých pôžičiek, čo z nich robí pasívny tok príjmov; peer-to-peer pôžičky ponúkajú vyššie výnosy ako tradičné sporiace účty a môžu byť skvelým spôsobom diverzifikácie portfólia
  • kryptomeny – kryptomeny, ako napríklad Bitcoin a Ethereum, si v posledných rokoch získali veľkú pozornosť; tieto digitálne meny ponúkajú potenciál vysokých výnosov, ale sú spojené aj s vysokou mierou rizika; pred investovaním do kryptomien je dôležité dôkladne preskúmať trh a porozumieť mu
  • umenie a zberateľské predmety – investovanie do umenia, starožitností a zberateľských predmetov môže byť lukratívnou možnosťou pre tých, ktorí majú cit pre cenné predmety; tieto investície môžu časom zhodnotiť svoju hodnotu a poskytnúť jedinečné, hmatateľné aktívum pre portfólio
  • komodity – investície do komodít, ako sú zlato, ropa a poľnohospodárske produkty, môžu byť dobrým spôsobom diverzifikácie portfólia a ochrany pred infláciou; tieto investície však môžu byť volatilné a vyžadujú si hlboké znalosti trhu
  • REIT – realitné investičné fondy umožňujú jednotlivcom investovať do nehnuteľností bez toho, aby ich fyzicky vlastnili; REIT môžu poskytovať stabilný tok príjmov prostredníctvom dividend a ponúkajú spôsob, ako diverzifikovať portfólio medzi rôzne typy nehnuteľností
  • ETF – fondy obchodované na burze obchodujú sa na burzách, ponúkajú investorom diverzifikované portfólio akcií, dlhopisov alebo komodít, čo z nich robí investičnú možnosť s nízkym rizikom; majú tiež nízke poplatky a navyše poskytujú investorom flexibilitu pri nákupe a predaji akcií počas dňa
  • dlhopisy – dlhopisy sú typom investície s pevným výnosom, pri ktorej investori požičiavajú peniaze spoločnostiam alebo vládam výmenou za výplatu úrokov; dlhopisy ponúkajú nižšiu úroveň rizika v porovnaní s akciami, čo z nich robí obľúbenú možnosť pre tých, ktorí hľadajú väčšiu stabilitu svojich investícií

Je dôležité poznamenať, že tieto alternatívne investičné možnosti sú spojené s vlastným súborom rizík a je veľmi dôležité ich pred investovaním dôkladne preskúmať a pochopiť. Diverzifikácia portfólia medzi rôzne typy investícií môže pomôcť zmierniť riziko a potenciálne zvýšiť celkové výnosy.

TOP brokeri a investičné platformy

xtb

Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

etoro

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.