Pasívny príjem – čo to je, ako ho získať

Nikto sa nemá tak dobre, aby sa nemohol mať ešte lepšie. Každý stabilný príjem sa dá obohatiť ďalšou aktivitou, ktorá človeka nebude stáť veľa času ani námahy, no za to mu prinesie odmenu v podobe financií. Ako sa dá zarobiť na pasívnom príjme, čo to je a ako ho osoba získa?

Nie vždy postačí spoliehať sa na to, čo aktuálne máme. Preto, ak chce niekto zvýšiť svoju úroveň, môže vyskúšať pasívny zárobok. Má mnoho foriem a spôsobov a je len na jednotlivcovi, pre ktorý sa rozhodne.

Na začiatku je potrebná investícia, ktorá sa však môže spätne vrátiť mnohonásobne vyššia. Aby sa tak stalo, človek potrebuje na to vynaložiť najmä čas. V konečnom dôsledku sa však oplatí čakať. Nie je nič lepšie, ako zarábať z domu a pracovať na tom stať sa milionárom.

Porovnanie brokerov a investičných platforiem

Broker

Demo účet

Slovenská podpora

xtb

XTB

Demo účet

Slovenská podpora

Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

portu

Portu

Demo účet

Slovenská podpora

fondee

Fondee

Demo účet

Slovenská podpora

etoro

eToro

Demo účet

Slovenská podpora

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Pasívny príjem – čo to je

Pasívny príjem je jednoducho taký príjem, na ktorý človek potrebuje minimálne úsilie. Nevyžaduje si osem až dvanásť hodinové zmeny ani skoré ranné vstávanie. Aby človek z neho vyťažil čo najviac, mal by začať čo najskôr.

Začína prvotnou investíciou a končí príjmom, ktorý, ak je investor úspešný, môže pokryť aj životné náklady. Tu sú príklady, ako môže každý dosiahnuť pasívny príjem:

 • prenájom nehnuteľnosti – jeden z najpopulárnejších spôsobov podnikania v realitách a zárobku v súčasnosti, dôležité je však sledovať trh a investovať v tej správnej chvíli
 • prenájom hnuteľného majetku – niekto môže začať uvažovať o prenájme auta alebo rôznych iných prostriedkov, ktoré iní budú využívať za poplatok
 • investovanie na finančnom trhukúpa akcií alebo investičné sporenie môže priniesť zaujímavý zárobok, pasívnou stratégiou investovania je napr. dollar cost averaging
 • P2P pôžička – jednotlivec môže prostredníctvom spoločností na to určených požičať peniaze a zarobiť tak na úrokoch
 • investícia do biznisu – niekde sa vyplatia investície do startupu či rozbiehajúcej sa spoločnosti alebo založenie niečoho vlastného
 • priestor pre reklamu – stačí, ak človek poskytne priestor na reklamu na svojej webovej stránke alebo na svojom pozemku
 • influencerstvo – vyžaduje si minimum námahy, ale dobre postavené sociálne siete dokážu priniesť nemalý finančný úspech
 • vlastné umenie – fotograf môže poskytnúť svoje výtvory do fotobaniek, hudobník svoj hlas alebo hudbu ďalším tvorcom

Možností je naozaj veľké množstvo, treba sa chopiť tej, ktoré osobe vyhovujú najviac a možno si týmto aj nájsť zmysel života. Stačí sa nájsť vo sfére sebe najbližšej, pričom človek nemusí byť absolútny expert. Niektoré si vyžadujú dôkladné premyslenie a niektoré stoja len za vyskúšanie.

Ako investovať peniaze

K investovaniu peňazí dnes osobe dopomôže aj jeho vlastná banka. Existuje niekoľko druhov investičného sporenia, ktoré po určitom čase prinesie zárobok. Medzi banky s investičným sporením patrí:

 • Slovenská sporiteľňa
 • Tatra banka
 • VÚB banka
 • 365. bank

Základom každého takého sporenia je založenie si investičného sporiaceho účtu. Všetko, čo musí jeho vlastník urobiť, je pravidelné sporenie v rôznych sumách. Zvyčajne stačí začať s dvadsiatimi eurami na mesiac.

Banky ponúkajú aj rôzne balíky, ktoré sa zameriavajú na rozličný trh. Funguje to jednoducho, človek vloží na sporiaci účet požadovanú sumu a banka s týmito financiami ďalej pracuje. Investuje do rozličných fondov, nehnuteľností a akciových spoločností.

So ziskom sa potom podelí so svojím klientom. Nejde pri tom len o pasívny príjem, ale aj o ochranu peňazí pred infláciou. Investovaním jednoducho človek svoje finančné prostriedky zhodnocuje a zároveň sa stáva akcionárom.

VÚB podielové fondy

Ak niekto uvažuje, kde investovať, môže sa rozhodnúť aj pre podielové fondy Všeobecnej úverovej banky. Ide o jednoduchú investíciu, ktorá sa začína už na 20-tich eurách.

VÚB ponúka dve služby, a to Kombiprodukt a Investičné sporenie. Kombiprodukt je kombinácia dvoch produktov: investíciu do vybraných podielových fondov Eurizon SK a dvanásťmesačný termínovaný vklad.

Kombiprodukt si vyžaduje vyššiu investíciu, ktorá sa pohybuje v sumách od 1 500 € až do 100 000 €. Z toho jedna tretina ostáva klientovi na termínovanom účte a dve tretiny putujú do podielových fondov VÚB.

Vklad si vyžaduje poplatok 2 % z investície do podielových fondov. Úroková sadzba na termínovanom vklade je 4,4 % a výsledky je možné sledovať už po jednom roku. K rozhodnutiu pomôže ich online kalkulačka alebo investičný poradca cez telefón či na pobočke.

Pre tých, ktorí na to chcú ísť postupne, je vytvorené investičné sporenie. Tu klientovi stačí, aby na sporiaci účet odosielal pravidelne aspoň 20 € mesačne. Sám si vyberie, do ktorého fondu chce svoje peniaze investovať a ako dlho. Tento druh produktu je zároveň úplne bez poplatkov.

Investovanie do nehnuteľnosti

Táto investícia si už vyžaduje väčší počiatočný kapitál a znalosť na realitnom trhu. Pred tým, než niekto investuje do nehnuteľnosti a okolnosti mu nie sú príliš známe, mal by sa poradiť s odborníkom.

Je to však zaujímavá cesta, ako sa dostať k pasívnemu príjmu a ako sa stať milionárom. Najjednoduchším spôsobom je prenajímanie. Kupcovi nehnuteľnosti sa tak splatí bývanie, ktoré môže neskôr sám využívať. Ak sa nehnuteľnosť nachádza v turisticky obľúbenej lokalite, môže z obyčajného bývania spraviť hotel.

Návštevníci radi využívajú známu službu Airbnb.sk, kde nájdu ubytovanie často lacnejšie než ponúkajú iné ubytovacie zariadenia. Vlastník nehnuteľnosti môže túto šancu využiť a použiť ju práve na tieto účely.

Alebo môže pravidelne sledovať realitný trh a byt či dom predať za oveľa výhodnejšiu cenu, za akú ju kúpil. Ďalšia možnosť si nevyžaduje kúpu bytu či domu. Ide o investície do akcií na realitnom trhu. Takzvaný REIT (realitný investičný fond) funguje na princípe akcií, preto si aj tu treba dávať pozor na jeho vzlety a pády.

P2P pôžička

Ak niekto disponuje zvyšnými finančnými prostriedkami, môže ich poskytnúť niekomu, kto to práve potrebuje. Investovaná suma sa mu vráti a zároveň získa pasívny príjem na úrokoch. Čo je to teda P2P?

Ide o spôsob požičiavania peňazí v zmysle peer to peer, a teda ľudia ľuďom. Túto službu poskytujú predovšetkým nebankové spoločnosti. Postup je jednoduchý, zväčša prostredníctvom online formulárov. Po zadaní základných údajov záujemca získa pôžičku od investora a investor časom zárobok na úrokoch. Preto ak niekto premýšľa, ako zarábať z domu, toto môže byť veľmi jednoduchá voľba.

V prvom rade si treba každú spoločnosť overiť a zistiť úrokové sadzby. Na Slovensku fungujú tieto spoločnosti:

 • Žltý melón
 • Zinc invest
 • Finzo
 • Kolektívne pôžičky
 • Redlee
 • Peer credit

Najnižší možný investičný vklad sa pohybuje na Žltom melóne už od 25 €, priemerná suma sa však pohybuje okolo 100 €. Najvyššia investičná suma je v spoločnosti Kolektívne pôžičky, kde minimum vkladu je až 5 000 €.

Prečo práve tento spôsob? Človek požičiava skutočným ľuďom a nespolieha sa na výkyvy akciového trhu. Podmienky na žiadateľov sú vysoké, čo zvyšuje dôveryhodnosť (riziko však stále existuje). Investor si zvolí vlastnú stratégiu, ku ktorej mu pomôže online investičná kalkulačka, ktorou tieto spoločnosti zväčša disponujú.

Pri výbere tej správnej spoločnosti si treba dôkladne preštudovať všetky podmienky – výnosy, dôveryhodnosť klientov a poplatky za využívanie ich služieb. Dôveryhodná spoločnosť by mala poskytovať kompenzáciu v prípade, že klient nebude pôžičku splácať.

Nápady na podnikanie z domu

Na podnikanie z domu niekedy postačí talent, zručnosť alebo vlastníctvo prístroja. Prečo to nevyužiť vo svoj prospech? Aj na Slovensku existujú platformy, kde môžu ľudia zdieľať svoje skúsenosti, zručnosti a predávať ich ďalej. Osoba tak získa nie len pasívny príjem, ale aj bohaté portfólio.

Fotografi a grafici sa nemusia spoliehať len na objednávky. Ak má niekto vo svojom počítači množstvo nepoužitého materiálu, môže ho pridať do niektorej z fotobánk. Človek tak môže čerpať z ich predplatného alebo na jednorazovom predaji ich produktu.

Svoje nápady na podnikanie z domu môže jednotlivec realizovať na platforme Ja spravím, kde je priestor pre marketérov, prekladateľov, programátorov, grafikov, strihačov aj tých, čo vyrábajú doma vlastný tovar.

Zaregistrovať sa dá aj na zahraničných platformách a zvýšiť tak príjem aj povedomie o svojej práci. Stretávajú sa tu ľudia z celého sveta a medzi najznámejšie patria:

 • Amazon
 • Etsy
 • Fiverr

Pre tých, ktorí radi trávia čas na telefóne, je tu veľká šanca získať celkom slušný pasívny príjem. Používateľské účty s vysokou návštevnosťou a pravidelnou aktivitou sú atraktívne pre spoločnosti, ktoré chcú využiť reklamu prostredníctvom influencerov. Môže ísť o jednorazovú reklamu aj o dlhodobé partnerstvá. Človek tak môže svoju záľubu využiť ako pracovnú príležitosť.

V prípade, že má niekto dokonalé znalosti v nejakej problematike, môže sa o ne podeliť ako vedúci kurzu. Aj pre nich existuje niekoľko platforiem, na ktorých sa môžu realizovať.

Spôsobov, ako zlepšiť svoju finančnú situáciu teraz aj v budúcnosti, je nespočetné množstvo. Každý by sa mal chopiť svojej šance a využiť to, v čom sa cíti najbezpečnejšie.

Brokeri – ako kúpiť akcie a ETF

Na nákup akcií a ETF sú dostupné rôzne investičné možnosti. Jedným zo správnych riešení je dlhodobé a pasívne investovanie, ktoré je najlacnejšie. Možno tak urobiť prostredníctvom brokerov alebo roboadvisorov dostupných na slovenskom trhu.

XTB

Broker XTB ponúka široké možnosti investovania pre rôzne typy investorov. Celá platforma je dostupná aj v slovenskom jazyku pre tých, ktorým robí problém angličtina.

Na investovanie je na platforme XTB možné využiť široké spektrum investičných nástrojov od akcií a komodít až po ETF. Na výber je viac než 6 000 finančných inštrumentov.

Spoločnosť má veľmi nízke poplatky. V prípade platby kartou má poplatok 0,70 %. Vklad prevodom či PayPal je zadarmo. U XTB sa dá vytvoriť investičná ETF stratégia. Investor si sám rozloží portfólio a posielaná mesačná čiastka peňazí sa zainvestuje sama podľa vlastného rozloženia portfólia.

Na vyskúšanie si platformy je dostupný aj demo účet, kde si každý investor môže s virtuálnymi peniazmi vyskúšať obchodovanie s čímkoľvek bez rizika straty peňazí.

Okrem iného XTB aktívne spravuje úroky z hotovostných zostatkov na obchodných účtoch svojich klientov. Tieto úroky predstavujú príjmy, ktoré automaticky podliehajú daňovým povinnostiam.

Jedinečnou novinkou je automatické investovanie na XTB, ktoré predstavuje jedinečnú funkciu dostupnú v rámci investičných plánov spoločnosti XTB, ktorá investorom umožňuje efektívne spravovať svoje portfólio a zabezpečiť jeho dlhodobý rast bez potreby častého manuálneho zasahovania.

Obchodovanie a investovanie na platforme XTB je vhodné ako pre začínajúcich, tak aj pre skúsených investorov. So širokou paletou investičných možností si každý vyberie tie najlepšie pre vybudovanie svojho diverzifikovaného portfólia. Ďalšie informácie sú dostupné v recenzii XTB.

Začať investovať s XTB >

Na 77 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

Portu

Portu je česká investičná platforma, ktorá ponúka svoje služby aj slovenským klientom. Nejde o klasického brokera, ide o tzv. roboadvisora (robo-poradcu). Tento pojem v skratke znamená, že investor nemusí investovať sám. Platforma čiastočne alebo úplne investuje za neho.

Portu poskytuje pre svojich klientov aj pomoc pri daňovom priznaní aj v prípade dividend, čo nie je úplne bežnou praxou. Výhody Portu sú dobré výnosytransparentné poplatky a iné. Investičná spoločnosť ponúka ročný poplatok len 1 %, pričom sa dá znížiť na 0,6 % pri fixácii na 15 rokov. Iné poplatky účtované nie sú, ani za vklad, konverziu mien či výber.

Pri investovaní cez Portu môžu investori získať aj zľavu, ktorá závisí od fixácie investícií. Investovaním cez robo-poradcu Portu môže každý získať prístup k kvalitným investičným službám s mnohými výhodami. O rôznych produktoch ponúkaných touto platformou je možné si prečítať článok o Portu.

Začať investovať s Portu >

eToro

Na investovanie sa dá použiť aj platforma eToro. Táto platforma funguje od roku 2007, pričom sa dostala takmer na úplný vrchol medzi brokermi.

Aj eToro ponúka možnosť obchodovať s akciami, ETF či komoditami. Okrem toho je táto platforma zaujímavá pre investorov uvažujúcich nad obchodovaním s kryptomenami.

Najmä pre začínajúcich investorov je dobrá možnosť demo účtu, na ktorom si možno vyskúšať obchodovanie s ktorýmikoľvek finančnými nástrojmi a tým spoznať platformu. Platforma eToro má nízke a transparentné poplatky. Výšky poplatkov vždy závisia od konkrétneho aktíva. Užívatelia sa najčastejšie budú stretávať s fixným poplatkom za výber peňazí.

Či už investor preferuje akcie, kryptomeny či ETF fondy, eToro uspokojí mnohé investičné túžby. Pri ceste za výhodným investovaním je eToro vhodným nástrojom a pomocníkom. Viac informácií sa dá nájsť v recenzii eToro.

Začať investovať s eToro >

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Fondee

Fondee je online platforma, ktorá spája investorov s rôznymi investičnými príležitosťami. Cieľom platformy je poskytnúť jednoduchý a transparentný spôsob investovania do širokej škály tried aktív. Okrem klasických portfólií Fondee ponúka aj ESG fondy a Detské účty.

Fondee ponúka širokú škálu investičných možností vrátane akcií, ETF, podielových fondov a investovanie do dlhopisov. Tento rozmanitý výber umožňuje investorom vybudovať dobre diverzifikované portfólio prispôsobené ich tolerancii voči riziku a investičným cieľom.

Začať investovať s Fondee je možné už od 40 €, čo je minimálny vklad. Fondee si za služby účtuje jeden hlavný poplatok. Predstavuje 0,9 % ročne a zahŕňa kompletnú správu investícií. Platí sa mesačne.

Samotné ETF účtuje drobný poplatok, ktorý predstavuje 0,15 % ročne. Je dôležité spomenúť, že tento poplatok sa nestrháva zo samotného portfólia, ale je súčasťou ceny ETF. Spolu s hlavným poplatkom je to teda 1,05 % ročne, pričom Fondee garantuje, že iný poplatok investor neplatí.

Začať investovať s Fondee >

Brokerov a investičných platforiem pôsobí na Slovensku viacero, takže investori si majú z čoho vyberať. Každá platforma je niečím výnimočná, a tak si môže každý zvoliť tú, ktorá mu bude najviac vyhovovať.

TOP brokeri a investičné platformy

xtb

Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

etoro

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.