Pasívny príjem – čo to je, ako ho získať

Nikto sa nemá tak dobre, aby sa nemohol mať ešte lepšie. Každý stabilný príjem sa dá obohatiť ďalšou aktivitou, ktorá človeka nebude stáť veľa času ani námahy, no za to mu prinesie odmenu v podobe financií. Ako sa dá zarobiť na pasívnom príjme, čo to je a ako ho osoba získa?

Nie vždy postačí spoliehať sa na to, čo aktuálne máme. Preto, ak chce niekto zvýšiť svoju úroveň, môže vyskúšať pasívny zárobok. Má mnoho foriem a spôsobov a je len na jednotlivcovi, pre ktorý sa rozhodne.

Na začiatku je potrebná investícia, ktorá sa však môže spätne vrátiť mnohonásobne vyššia. Aby sa tak stalo, človek potrebuje na to vynaložiť najmä čas. V konečnom dôsledku sa však oplatí čakať. Nie je nič lepšie, ako zarábať z domu a pracovať na tom stať sa milionárom.

Pasívny príjem – čo to je

Pasívny príjem je jednoducho taký príjem, na ktorý človek potrebuje minimálne úsilie. Nevyžaduje si osem až dvanásť hodinové zmeny ani skoré ranné vstávanie. Aby človek z neho vyťažil čo najviac, mal by začať čo najskôr.

Začína prvotnou investíciou a končí príjmom, ktorý, ak je investor úspešný, môže pokryť aj životné náklady. Tu sú príklady, ako môže každý dosiahnuť pasívny príjem:

 • prenájom nehnuteľnosti – jeden z najpopulárnejších spôsobov podnikania v realitách a zárobku v súčasnosti, dôležité je však sledovať trh a investovať v tej správnej chvíli
 • prenájom hnuteľného majetku – niekto môže začať uvažovať o prenájme auta alebo rôznych iných prostriedkov, ktoré iní budú využívať za poplatok
 • investovanie na finančnom trhukúpa akcií alebo investičné sporenie môže priniesť zaujímavý zárobok, pasívnou stratégiou investovania je napr. dollar cost averaging
 • P2P pôžička – jednotlivec môže prostredníctvom spoločností na to určených požičať peniaze a zarobiť tak na úrokoch
 • investícia do biznisu – niekde sa vyplatia investície do startupu či rozbiehajúcej sa spoločnosti alebo založenie niečoho vlastného
 • priestor pre reklamu – stačí, ak človek poskytne priestor na reklamu na svojej webovej stránke alebo na svojom pozemku
 • influencerstvo – vyžaduje si minimum námahy, ale dobre postavené sociálne siete dokážu priniesť nemalý finančný úspech
 • vlastné umenie – fotograf môže poskytnúť svoje výtvory do fotobaniek, hudobník svoj hlas alebo hudbu ďalším tvorcom

Možností je naozaj veľké množstvo, treba sa chopiť tej, ktoré osobe vyhovujú najviac a možno si týmto aj nájsť zmysel života. Stačí sa nájsť vo sfére sebe najbližšej, pričom človek nemusí byť absolútny expert. Niektoré si vyžadujú dôkladné premyslenie a niektoré stoja len za vyskúšanie.

Ako investovať peniaze

K investovaniu peňazí dnes osobe dopomôže aj jeho vlastná banka. Existuje niekoľko druhov investičného sporenia, ktoré po určitom čase prinesie zárobok. Medzi banky s investičným sporením patrí:

 • Slovenská sporiteľňa
 • Tatra banka
 • VÚB banka
 • 365. bank

Základom každého takého sporenia je založenie si investičného sporiaceho účtu. Všetko, čo musí jeho vlastník urobiť, je pravidelné sporenie v rôznych sumách. Zvyčajne stačí začať s dvadsiatimi eurami na mesiac.

Banky ponúkajú aj rôzne balíky, ktoré sa zameriavajú na rozličný trh. Funguje to jednoducho, človek vloží na sporiaci účet požadovanú sumu a banka s týmito financiami ďalej pracuje. Investuje do rozličných fondov, nehnuteľností a akciových spoločností.

So ziskom sa potom podelí so svojím klientom. Nejde pri tom len o pasívny príjem, ale aj o ochranu peňazí pred infláciou. Investovaním jednoducho človek svoje finančné prostriedky zhodnocuje a zároveň sa stáva akcionárom.

VÚB podielové fondy

Ak niekto uvažuje, kde investovať, môže sa rozhodnúť aj pre podielové fondy Všeobecnej úverovej banky. Ide o jednoduchú investíciu, ktorá sa začína už na 20-tich eurách.

VÚB ponúka dve služby, a to Kombiprodukt a Investičné sporenie. Kombiprodukt je kombinácia dvoch produktov: investíciu do vybraných podielových fondov Eurizon SK a dvanásťmesačný termínovaný vklad.

Kombiprodukt si vyžaduje vyššiu investíciu, ktorá sa pohybuje v sumách od 1 500 € až do 100 000 €. Z toho jedna tretina ostáva klientovi na termínovanom účte a dve tretiny putujú do podielových fondov VÚB.

Vklad si vyžaduje poplatok 2 % z investície do podielových fondov. Úroková sadzba na termínovanom vklade je 4,4 % a výsledky je možné sledovať už po jednom roku. K rozhodnutiu pomôže ich online kalkulačka alebo investičný poradca cez telefón či na pobočke.

Pre tých, ktorí na to chcú ísť postupne, je vytvorené investičné sporenie. Tu klientovi stačí, aby na sporiaci účet odosielal pravidelne aspoň 20 € mesačne. Sám si vyberie, do ktorého fondu chce svoje peniaze investovať a ako dlho. Tento druh produktu je zároveň úplne bez poplatkov.

Investovanie do nehnuteľnosti

Táto investícia si už vyžaduje väčší počiatočný kapitál a znalosť na realitnom trhu. Pred tým, než niekto investuje do nehnuteľnosti a okolnosti mu nie sú príliš známe, mal by sa poradiť s odborníkom.

Je to však zaujímavá cesta, ako sa dostať k pasívnemu príjmu a ako sa stať milionárom. Najjednoduchším spôsobom je prenajímanie. Kupcovi nehnuteľnosti sa tak splatí bývanie, ktoré môže neskôr sám využívať. Ak sa nehnuteľnosť nachádza v turisticky obľúbenej lokalite, môže z obyčajného bývania spraviť hotel.

Návštevníci radi využívajú známu službu Airbnb.sk, kde nájdu ubytovanie často lacnejšie než ponúkajú iné ubytovacie zariadenia. Vlastník nehnuteľnosti môže túto šancu využiť a použiť ju práve na tieto účely.

Alebo môže pravidelne sledovať realitný trh a byt či dom predať za oveľa výhodnejšiu cenu, za akú ju kúpil. Ďalšia možnosť si nevyžaduje kúpu bytu či domu. Ide o investície do akcií na realitnom trhu. Takzvaný REIT (realitný investičný fond) funguje na princípe akcií, preto si aj tu treba dávať pozor na jeho vzlety a pády.

P2P pôžička

Ak niekto disponuje zvyšnými finančnými prostriedkami, môže ich poskytnúť niekomu, kto to práve potrebuje. Investovaná suma sa mu vráti a zároveň získa pasívny príjem na úrokoch. Čo je to teda P2P?

Ide o spôsob požičiavania peňazí v zmysle peer to peer, a teda ľudia ľuďom. Túto službu poskytujú predovšetkým nebankové spoločnosti. Postup je jednoduchý, zväčša prostredníctvom online formulárov. Po zadaní základných údajov záujemca získa pôžičku od investora a investor časom zárobok na úrokoch. Preto ak niekto premýšľa, ako zarábať z domu, toto môže byť veľmi jednoduchá voľba.

V prvom rade si treba každú spoločnosť overiť a zistiť úrokové sadzby. Na Slovensku fungujú tieto spoločnosti:

 • Žltý melón
 • Zinc invest
 • Finzo
 • Kolektívne pôžičky
 • Redlee
 • Peer credit

Najnižší možný investičný vklad sa pohybuje na Žltom melóne už od 25 €, priemerná suma sa však pohybuje okolo 100 €. Najvyššia investičná suma je v spoločnosti Kolektívne pôžičky, kde minimum vkladu je až 5 000 €.

Prečo práve tento spôsob? Človek požičiava skutočným ľuďom a nespolieha sa na výkyvy akciového trhu. Podmienky na žiadateľov sú vysoké, čo zvyšuje dôveryhodnosť (riziko však stále existuje). Investor si zvolí vlastnú stratégiu, ku ktorej mu pomôže online investičná kalkulačka, ktorou tieto spoločnosti zväčša disponujú.

Pri výbere tej správnej spoločnosti si treba dôkladne preštudovať všetky podmienky – výnosy, dôveryhodnosť klientov a poplatky za využívanie ich služieb. Dôveryhodná spoločnosť by mala poskytovať kompenzáciu v prípade, že klient nebude pôžičku splácať.

Nápady na podnikanie z domu

Na podnikanie z domu niekedy postačí talent, zručnosť alebo vlastníctvo prístroja. Prečo to nevyužiť vo svoj prospech? Aj na Slovensku existujú platformy, kde môžu ľudia zdieľať svoje skúsenosti, zručnosti a predávať ich ďalej. Osoba tak získa nie len pasívny príjem, ale aj bohaté portfólio.

Fotografi a grafici sa nemusia spoliehať len na objednávky. Ak má niekto vo svojom počítači množstvo nepoužitého materiálu, môže ho pridať do niektorej z fotobánk. Človek tak môže čerpať z ich predplatného alebo na jednorazovom predaji ich produktu.

Svoje nápady na podnikanie z domu môže jednotlivec realizovať na platforme Ja spravím, kde je priestor pre marketérov, prekladateľov, programátorov, grafikov, strihačov aj tých, čo vyrábajú doma vlastný tovar.

Zaregistrovať sa dá aj na zahraničných platformách a zvýšiť tak príjem aj povedomie o svojej práci. Stretávajú sa tu ľudia z celého sveta a medzi najznámejšie patria:

 • Amazon
 • Etsy
 • Fiverr

Pre tých, ktorí radi trávia čas na telefóne, je tu veľká šanca získať celkom slušný pasívny príjem. Používateľské účty s vysokou návštevnosťou a pravidelnou aktivitou sú atraktívne pre spoločnosti, ktoré chcú využiť reklamu prostredníctvom influencerov. Môže ísť o jednorazovú reklamu aj o dlhodobé partnerstvá. Človek tak môže svoju záľubu využiť ako pracovnú príležitosť.

V prípade, že má niekto dokonalé znalosti v nejakej problematike, môže sa o ne podeliť ako vedúci kurzu. Aj pre nich existuje niekoľko platforiem, na ktorých sa môžu realizovať.

Spôsobov, ako zlepšiť svoju finančnú situáciu teraz aj v budúcnosti, je nespočetné množstvo. Každý by sa mal chopiť svojej šance a využiť to, v čom sa cíti najbezpečnejšie.

Brokeri – porovnanie

Na získanie pasívneho príjmu sú dostupné rôzne investičné možnosti, ako už boli v článku spomenuté. Jedným zo správnych riešení je dlhodobé a pasívne investovanie, ktoré je najlacnejšie. Možno tak urobiť prostredníctvom brokerov alebo roboadvisorov dostupných na slovenskom trhu.

XTB

Platforma, resp. broker XTB ponúka široké možnosti investovania pre rôzne typy investorov. Celá platforma je dostupná aj v slovenskom jazyku pre tých, ktorým robí problém angičtina.

Na vybudovanie pasívneho príjmu je na platforme XTB možné využiť široké spektrum investičných nástrojov od akcií, dividendových akcií po dividendové ETF. Na výber je viac než 6 000 finančných inštrumentov.

Na vyskúšanie si platformy je dostupný aj demo účet, kde si každý investor môže s virtuálnymi peniazmi vyskúšať obchodovanie s čímkoľvek bez rizika straty peňazí.

Obchodovanie a investovanie na platforme XTB je vhodné ako pre začínajúcich, tak aj pre skúsených investorov. So širokou paletou investičných možností si vyberiete tie najlepšie pre budovanie pasívneho príjmu.

Začať investovať s XTB >

Portu

Portu je česká investičná platforma, ktorá ponúka svoje služby aj slovenským klientom. Nejde o klasického brokera, no o tzn. roboadvisora – robo poradcu. Tento pojem v skratke znamená, že investor nemusí investovať sám, no platforma čiastočne, alebo úplne investuje za neho.

Pasívny príjem je možné získať aj cez túto platformu, ktorá poskytuje obzvlášť dividendové ETF fondy. Okrem toho Portu poskuje pre svojich klientov aj pomoc pri daňovom priznaní aj v prípade dividend, čo nie je úplne bežnou praxou.

Pri investovaní cez Portu môžu investori získať aj zľavu, ktorá je v závislosti od fixácie svojich investícií. O rôznych produktoch ponúkaných touto platformou je možné si prečítať článok o Portu.

Investovaním cez robo poradcu Portu môžete získať prístup k vysokokvalitným investičným službám s mnohými výhodami. Vďaka skvelým dividendovým ETF fondom sa sen pasívneho príjmu môže stať skutočnosťou.

Začať investovať s Portu >

Etoro

Posledným spomenutým brokerom, ktorého možno využiť na vybovanie si pasívneho príjmu je eToro. Táto platforma funguje od roku 2007, pričom sa dostala takmer na úplný vrchol medzi brokermi.

Opäť ako pri predošlých brokeroch a robo poradcoch, aj eToro ponúka možnosť obchodovať dividendové akcie či dividendové ETF fondy. Okrem toho je táto platforma zaujímavá pre investorov uvažujúcimi nad obchodovaním s kryptomenami.

Najmä pre začínajúcich investorov môže byť zaujímavá možnosť demo účtu, na ktorom si možno vyskúšať obchodovanie s ktorýmikoľvek finančnými nástrojmi a tým spoznať platformu.

Či už preferujete akcie, krypto či ETF fondy, eToro uspokojí mnohé investičné túžby. Pri ceste za pasívnym príjmom je eToro vhodným nástrojom a pomocníkom.

Začať investovať s eToro >