Nízkonákladové ETF – ako vybrať a investovať, najlepšie

V neustále sa vyvíjajúcom prostredí investičných stratégií sa nízkonákladové ETF stali majákom pre investorov, ktorí hľadajú efektívne a cenovo dostupné spôsoby, ako vytvoriť diverzifikované portfólio. Čo sú to nízkonákladové ETF? Ako vybrať ETF najlepšie? Ako investovať do ETF?

Tieto fondy obchodované na burze, ktoré sú navrhnuté tak, aby kopírovali výkonnosť rôznych trhových indexov, ponúkajú nákladovo efektívnu alternatívu k tradičným podielovým fondom a zodpovedajú preferenciám skúsených investorov, ako aj tých, ktorí práve vstupujú do finančnej sféry.

Či už ide o skúseného investora, ktorý chce optimalizovať svoje portfólio, alebo nováčika, ktorý túži preskúmať svet investície, pochopenie nuáns nízkonákladových ETF môže byť kľúčom k odomknutiu efektívnejšej a výnosnejšej investičnej cesty.

Porovnanie brokerov a investičných platforiem

Broker

Demo účet

Slovenská podpora

xtb

XTB

Demo účet

Slovenská podpora

Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

portu

Portu

Demo účet

Slovenská podpora

fondee

Fondee

Demo účet

Slovenská podpora

etoro

eToro

Demo účet

Slovenská podpora

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Čo sú to nízkonákladové ETF

Nízkonákladové ETF alebo fondy obchodované na burze sú investičné nástroje určené na to, aby investorom poskytli expozíciu voči diverzifikovanému portfóliu aktív pri minimálnych nákladoch.

Pojem „nízkonákladový“ sa vzťahuje na relatívne nízke poplatky a náklady spojené so správou a prevádzkou ETF. Cieľom týchto fondov je kopírovať výkonnosť konkrétneho indexu, napríklad indexu S&P 500 alebo dlhopisového indexu, namiesto toho, aby sa spoliehali na aktívne riadenie, teda aktívne investovanie.

Výsledkom je, že investori profitujú z nákladovo efektívneho spôsobu, ako získať širokú trhovú expozíciu bez vyšších poplatkov, ktoré sú zvyčajne spojené s aktívne riadenými fondmi.

Hlavná výhoda nízkonákladových ETF spočíva v ich nákladovej efektívnosti, ktorá priamo ovplyvňuje výnosy investorov. Keďže tieto fondy pasívne sledujú index, súvisiace poplatky za správu sú v porovnaní s aktívne spravovanými fondmi podstatne nižšie.

Táto nákladová výhoda je mimoriadne atraktívna pre investorov, ktorí hľadajú dlhodobé investovanie, diverzifikované investície a zároveň sa snažia minimalizovať vplyv poplatkov na svoje celkové výnosy. Nízkonákladové ETF si získali popularitu medzi retailovými aj inštitucionálnymi investormi pre svoju jednoduchosť, transparentnosť a nákladovú efektívnosť.

Investori, ktorí chcú vytvoriť diverzifikované portfólio a zároveň udržať výdavky pod kontrolou, sa často obracajú na nízkonákladové ETF. Tieto fondy sú atraktívne najmä pre tých, ktorí si osvojili stratégiu „buy and hold“, pretože nižšie pomery nákladov prispievajú k výraznejším výnosom v dlhodobom horizonte.

Okrem toho rast trhu nízkonákladových ETF vyvolal zdravú konkurenciu medzi poskytovateľmi, čo viedlo k širšej ponuke investičných možností a inovatívnych stratégií, z čoho investori ďalej profitujú pri hľadaní nákladovo efektívnych a diverzifikovaných investičných riešení.

Brokeri – ako kúpiť akcie a ETF

Na nákup akcií a ETF sú dostupné rôzne investičné možnosti. Jedným zo správnych riešení je dlhodobé a pasívne investovanie, ktoré je najlacnejšie. Možno tak urobiť prostredníctvom brokerov alebo roboadvisorov dostupných na slovenskom trhu.

XTB

Broker XTB ponúka široké možnosti investovania pre rôzne typy investorov. Celá platforma je dostupná aj v slovenskom jazyku pre tých, ktorým robí problém angličtina.

Na investovanie je na platforme XTB možné využiť široké spektrum investičných nástrojov od akcií a komodít až po ETF. Na výber je viac než 6 000 finančných inštrumentov.

Spoločnosť má veľmi nízke poplatky. V prípade platby kartou má poplatok 0,70 %. Vklad prevodom či PayPal je zadarmo. U XTB sa dá vytvoriť investičná ETF stratégia. Investor si sám rozloží portfólio a posielaná mesačná čiastka peňazí sa zainvestuje sama podľa vlastného rozloženia portfólia.

Na vyskúšanie si platformy je dostupný aj demo účet, kde si každý investor môže s virtuálnymi peniazmi vyskúšať obchodovanie s čímkoľvek bez rizika straty peňazí.

Jedinečnou novinkou je automatické investovanie na XTB, ktoré predstavuje jedinečnú funkciu dostupnú v rámci investičných plánov spoločnosti XTB, ktorá investorom umožňuje efektívne spravovať svoje portfólio a zabezpečiť jeho dlhodobý rast bez potreby častého manuálneho zasahovania.

Obchodovanie a investovanie na platforme XTB je vhodné ako pre začínajúcich, tak aj pre skúsených investorov. So širokou paletou investičných možností si každý vyberie tie najlepšie pre vybudovanie svojho diverzifikovaného portfólia. Ďalšie informácie sú dostupné v recenzii XTB.

Začať investovať s XTB >

Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

Portu

Portu je česká investičná platforma, ktorá ponúka svoje služby aj slovenským klientom. Nejde o klasického brokera, ide o tzv. roboadvisora (robo-poradcu). Tento pojem v skratke znamená, že investor nemusí investovať sám. Platforma čiastočne alebo úplne investuje za neho.

Portu poskytuje pre svojich klientov aj pomoc pri daňovom priznaní aj v prípade dividend, čo nie je úplne bežnou praxou. Výhody Portu sú dobré výnosytransparentné poplatky a iné. Investičná spoločnosť ponúka ročný poplatok len 1 %, pričom sa dá znížiť na 0,6 % pri fixácii na 15 rokov. Iné poplatky účtované nie sú, ani za vklad, konverziu mien či výber.

Pri investovaní cez Portu môžu investori získať aj zľavu, ktorá závisí od fixácie investícií. Investovaním cez robo-poradcu Portu môže každý získať prístup k kvalitným investičným službám s mnohými výhodami. O rôznych produktoch ponúkaných touto platformou je možné si prečítať článok o Portu.

Začať investovať s Portu >

eToro

Na investovanie sa dá použiť aj platforma eToro. Táto platforma funguje od roku 2007, pričom sa dostala takmer na úplný vrchol medzi brokermi.

Aj eToro ponúka možnosť obchodovať s akciami, ETF či komoditami. Okrem toho je táto platforma zaujímavá pre investorov uvažujúcich nad obchodovaním s kryptomenami.

Najmä pre začínajúcich investorov je dobrá možnosť demo účtu, na ktorom si možno vyskúšať obchodovanie s ktorýmikoľvek finančnými nástrojmi a tým spoznať platformu. Platforma eToro má nízke a transparentné poplatky. Výšky poplatkov vždy závisia od konkrétneho aktíva. Užívatelia sa najčastejšie budú stretávať s fixným poplatkom za výber peňazí.

Či už investor preferuje akcie, kryptomeny či ETF fondy, eToro uspokojí mnohé investičné túžby. Pri ceste za výhodným investovaním je eToro vhodným nástrojom a pomocníkom. Viac informácií sa dá nájsť v recenzii eToro.

Začať investovať s eToro >

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Fondee

Fondee je online platforma, ktorá spája investorov s rôznymi investičnými príležitosťami. Cieľom platformy je poskytnúť jednoduchý a transparentný spôsob investovania do širokej škály tried aktív. Okrem klasických portfólií Fondee ponúka aj ESG fondy a Detské účty.

Fondee ponúka širokú škálu investičných možností vrátane akcií, ETF, podielových fondov a investovanie do dlhopisov. Tento rozmanitý výber umožňuje investorom vybudovať dobre diverzifikované portfólio prispôsobené ich tolerancii voči riziku a investičným cieľom.

Začať investovať s Fondee je možné už od 40 €, čo je minimálny vklad. Fondee si za služby účtuje jeden hlavný poplatok. Predstavuje 0,9 % ročne a zahŕňa kompletnú správu investícií. Platí sa mesačne.

Samotné ETF účtuje drobný poplatok, ktorý predstavuje 0,15 % ročne. Je dôležité spomenúť, že tento poplatok sa nestrháva zo samotného portfólia, ale je súčasťou ceny ETF. Spolu s hlavným poplatkom je to teda 1,05 % ročne, pričom Fondee garantuje, že iný poplatok investor neplatí.

Začať investovať s Fondee >

Brokerov a investičných platforiem pôsobí na Slovensku viacero, takže investori si majú z čoho vyberať. Každá platforma je niečím výnimočná, a tak si môže každý zvoliť tú, ktorá mu bude najviac vyhovovať.

Ako investovať do ETF

Investovanie do ETF (Exchange-Traded Funds) je jednoduchý proces, ktorý investorom poskytuje diverzifikované portfólio aktív a zároveň ponúka flexibilitu a likviditu obchodovania na burzách. Ak chce niekto začať investovať do ETF, prvým krokom je otvorenie maklérskeho účtu v renomovanej finančnej inštitúcii alebo v online maklérskej platforme (eToro, Degiro, XTB, Portu či Fondee)

Po zriadení účtu môžu investori vyhľadávať ETF, ktoré zodpovedajú ich investičným cieľom, či už ide o expozíciu voči konkrétnemu trhovému indexu, sektoru alebo triede aktív.

Po identifikácii požadovaných ETF môžu investori zadávať nákupné príkazy prostredníctvom svojich maklérskych účtov, podobne ako pri nákupe jednotlivých akcií. Tento proces zahŕňa špecifikáciu množstva akcií, ktoré sa majú kúpiť, a vykonanie obchodu za aktuálnu trhovú cenu.

ETF je možné nakupovať alebo predávať počas celého obchodného dňa za trhové ceny, čo poskytuje flexibilitu a realizáciu v reálnom čase. Investori by mali dbať na všetky súvisiace transakčné poplatky alebo provízie účtované maklérskou spoločnosťou, pretože môžu ovplyvniť celkové náklady na investovanie.

Na prijímanie informovaných investičných rozhodnutí je nevyhnutné vykonať prieskum vybraných ETF a zvážiť faktory, ako sú pomer nákladov, chyby sledovania a likvidita. Okrem toho sa investori môžu rozhodnúť využiť spriemerovanie dolárových nákladov (dollar cost averaging), teda investovať pevnú sumu v pravidelných intervaloch, aby zmiernili vplyv volatility trhu.

Po zakúpení akcií ETF sú tieto akcie uložené na maklérskom účte investora a hodnota investície sa mení v závislosti od výkonnosti podkladových aktív. Investori môžu sledovať svoje podiely v ETF prostredníctvom maklérskej platformy, a ak sa rozhodnú predať, môžu zadávať príkazy na predaj podobne ako pri nákupe.

Investovanie do ETF poskytuje investorom nákladovo efektívny a dostupný spôsob, ako si vytvoriť diverzifikované portfólio, ktoré ponúka expozíciu voči rôznym trhom a triedam aktív s jednoduchosťou a flexibilitou obchodovania na burze.

Ako vybrať ETF – najlepšie

Pri výbere najlepšieho ETF (Exchange-Traded Fund) je potrebné starostlivo zvážiť rôzne faktory, aby investícia zodpovedala finančným cieľom, tolerancii rizika a celkovej investičnej stratégii.

Jedným z kľúčových aspektov pri tom, ako vybrať ETF, je určiť konkrétny investičný cieľ alebo tému, na ktorú sa investor chce zamerať, či už ide o širokú trhovú expozíciu, konkrétny sektor, geografický región alebo triedu aktív. Pochopenie investičných cieľov pomôže zúžiť univerzum dostupných ETF a zamerať sa na tie, ktoré vyhovujú potrebám portfólia investora.

Po definovaní svojich investičných cieľov je nevyhnutné zhodnotiť kľúčové ukazovatele spojené s jednotlivými ETF. Jedným z kľúčových faktorov je pomer nákladov, ktorý predstavuje ročné poplatky ako percento aktív fondu.

Nižšie pomery nákladov sú vo všeobecnosti priaznivé, pretože znižujú celkové náklady na držbu ETF. Okrem toho treba zvážiť chybu sledovania fondu, ktorá meria, ako presne ETF odráža výkonnosť svojho podkladového indexu.

Nižšia chyba sledovania naznačuje, že fond účinne sleduje svoj referenčný index. Rozhodujúcim faktorom je aj likvidita – likvidnejšie ETF majú často menšie rozpätia medzi ponukou a dopytom, čo znižuje náklady na obchodovanie.

Dôkladné preskúmanie a porovnanie týchto faktorov spolu s preskúmaním historickej výkonnosti a pochopením metodiky fondu môže pomôcť pri výbere najlepšieho ETF pre investičnú stratégiu investora.

Ako vybrať ETF S&P 500

Výber ETF, ktorý sleduje index S&P 500, zahŕňa niekoľko aspektov, aby sa investor uistil, že je v súlade s jeho investičnými cieľmi. Je vhodné začať skúmaním nákladového pomeru ETF fondu S&P 500.

Keďže cieľom mnohých ETF je kopírovať výkonnosť indexu S&P 500, výber fondu s nízkym pomerom nákladov je kľúčový. Tento poplatok predstavuje ročné náklady na správu fondu v pomere k jeho celkovým aktívam.

Vo všeobecnosti sú výhodnejšie nižšie nákladové pomery, pretože prispievajú k nákladovo efektívnejšej investícii. Treba hľadať ETF s konkurencieschopným pomerom nákladov, aby sa maximalizovali investorove výnosy v dlhodobom horizonte.

Ďalším rozhodujúcim faktorom pri výbere ETF S&P 500 je presnosť sledovania. Je vhodné posúdiť historickú chybu sledovania fondu, ktorá meria, ako presne fond sleduje výkonnosť indexu S&P 500.

Nižšia chyba sledovania naznačuje, že ETF účinne odráža výnosy indexu. Okrem toho je na mieste zvážiť likviditu ETF, pretože likvidnejšie fondy majú zvyčajne menšie rozpätia medzi ponukou a dopytom, čo znižuje náklady na obchodovanie.

Celkovo možno povedať, že kombinácia nízkych nákladových pomerov, presného sledovania a dostatočnej likvidity prispeje pri výbere fondu S&P 500 ETF do investičného portfólia k vhodnému výberu.

Porovnanie fondov

Ako už bolo spomenuté, pri výbere nízkonákladových fondov je potrebné medzi nimi porovnávať. Tento článok v prehľadnej forme predstaví pár základných fondov a ich porovnania v tabuľke.

Názov ETFTERPočet firemVeľkosť fondu
Vanguard FTSE All-World UCITS ETF0,22 % 3 677 7,230 miliardy €
iShares Core S&P 500 UCITS ETF0,07 %50456,397 miliardy €
iShares Core EURO STOXX 50 UCITS ETF0,10 %513,330 miliardy €
iShares Core FTSE 100 UCITS ETF0,07 %1022,218 miliardy €
Xtrackers MSCI Emerging Markets UCITS ETF 1C0,18 %1 4804,320 miliardy €
Porovnanie nízkonákladových ETF

Ukazovateľ pomer nákladov (TER) je ročný poplatok, ktorý si účtuje poskytovateľ ETF za správu fondu. Ako je uvedené v tabuľke, všetky ETF majú mimoriadne nízky pomer nákladov, ktorý sa pohybuje od 0,07 % do 0,22 %.

Ročný poplatok sa strháva denne. To znamená, že sa z investovanej sumy, kde má investor napr. 0,07 % pomer nákladov, strhne denne 0,07 % investovanej čiastky vydelených 365 (počet dní v roku). To je za rok dokopy 0,07 % z investovanej sumy, preto je nízky pomer nákladov dôležitý.

Počet firiem v ETF predstavuje počet jednotlivých akcií alebo dlhopisov držaných vo fonde. Všetky ETF ponúkajú širokú škálu akcií a dlhopisov. Veľkosť fondu ukazuje, koľko peňazí je investovaných v danom ETF, teda akú má fond hodnotu.

Ak sa niekto sústredí výhradne na nízkonákladové ETF, môže si vyskladať svoje portfólio z vyššie spomenutých ETF fondov. Okrem týchto nízkonákladových ETF fondov sú v ponuke mnohé ďalšie, ktoré si každý môže jednoducho dohladať alebo sa poradiť so svojim finančným alebo investičným poradcom.

TOP brokeri a investičné platformy

xtb

Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

etoro

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.