Na čo slúži Bitcoin – praktické využitie

Potenciálnych využití Bitcoinového protokolu je mnoho. Jeho najrozšírenejším využitím v súčasnosti je prostriedok k digitálnym platbám. Bitcoiny ako platidlo prijíma čoraz viac firiem po celom svete.

Predtým, než budete môcť Bitcoin používať, si potrebujete vybrať vhodnú peňaženku. Prečítajte si o BTC peňaženkách.

Ako to už však s novými technológiami býva, jednými z ich prvých používateľov sú kriminálníci. Bitcoin sa vďaka svojim vlastnostiam stal rozšíreným platidlom na tzv. Dark marketoch – ilegálnych e-shopoch na ktorých sa dajú kúpiť drogy a ďalšie zakázané predmety.

Bitcoin je so svojej podstaty prístupný všetkým bez rozdielu, a tak sa takémuto použitiu nepodarí úplne zabrániť. Je to podobné, ako keby sme chceli zločincom zakázať mobilné telefóny.

Vďaka svojej cenovej volatilite s Bitcoinom často obchodujú špekulanti na burzách a vďaka tomu, že jeho cena v minulosti výrazne narástla sa oň zaujímajú i investori. Tí ho využívajú ako digitálne zlato – uchovateľ hodnoty. Aktuálna cena Bitcoinu je 30 882 dolárov.

Napriek tomu, že cena Bitcoinu zažíva prudké výkyvy, investorom sa páči, že Bitcoiny môžu držať u seba vo vlastných zabezpečených peňaženkách a nemôže sa stať, že by ich o ne pripravila napríklad banka, ktorá krachuje.

Je to teda podobné, ako u zlata, ktoré máme skryté doma. Na rozdiel do zlata, Bitcoin môžeme poslať cez internet na druhý koniec sveta skoro zadarmo a v priebehu pár minút.

Bitcoin je populárnym platidlom i v online kasínach a herniach, či za elektronické služby ako VPS. Keďže nepozná hranice, je možné ho využiť na medzinárodné platby a ušetriť tak nemalé transakčné náklady.

Medzi nefinančné využitia Bitcoinového blockchainu patrí napríklad verifikácia dokumentov (projekt opentimestamps), alebo digitalizácia firemnej dokumentácie (projekt Factom). Bitcoinový fork Bitcoin Cash dokonca na svojom blockchaine prevádzkuje jednoduchú sociálnu sieť memo.cash.

Pomocou takzvaných multisig adries sa dajú vytvoriť i štruktúry, v ktorých Bitcoiny na danej adrese môže kontrolovať nie jeden človek, ale skupina ľudí, s ktorých každý drží časť privátneho kľúča.

Bitcoin pomocou svojho programovacieho jazyka Script tiež umožňuje tvorbu jednoduchých smart contractov. Tie sú však oveľa primitívnejšie než to, čo umožňuje napríklad Ethereum. Bitcoin uprednostňuje bezpečnosť a robustnosť pred komplexnosťou. Zložitejšie smart contracty sa nad BTC ale snaží tvoriť napríklad projekt RSK.

Pomôžte Bitcoinovej infraštruktúre! Prečítajte si článok o tom, ako prevádzkovať BTC bankomat.

Praktické využitie Bitcoinu

Bitcoin je digitálna mena, ktorá má praktické využitie v rôznych odvetviach, predovšetkým ako spôsob platby. Jedným z najbežnejších praktických využití Bitcoinu je medzinárodný prevod peňazí. Na rozdiel od tradičných bankových prevodov sú transakcie s Bitcoinom rýchlejšie a lacnejšie, čo umožňuje jednotlivcom a podnikom prevádzať peniaze cez hranice bez potreby sprostredkovateľov alebo vysokých poplatkov, ktoré sú s nimi spojené. Prvú oficiálnu transakciu s Bitcoinom si ľudia každoročne pripomínajú v rámci Bitcoin Pizza Day, kedy kryptomenový nadšenec zaplatil za pizzu 10 000 BTC.

Vďaka tomu sa Bitcoin stal obľúbenou voľbou pre ľudí, ktorí pracujú v rámci tzv. gig ekonomiky, pracovníkov na voľnej nohe a majiteľov malých podnikov, ktorí potrebujú uskutočňovať platby zahraničným klientom alebo dodávateľom.

Ďalšie praktické využitie Bitcoinu je ako uchovávateľa hodnoty. Bitcoin je decentralizovaná mena, ktorú nekontroluje žiadna vláda ani finančná inštitúcia. Vďaka tomu je ideálnym úložiskom hodnoty pre ľudí, ktorí žijú v krajinách s nestabilnými menami alebo vysokou mierou inflácie.

Investovaním do Bitcoinu môžu ľudia chrániť svoje úspory pred znehodnotením a hospodárskou nestabilitou. Navyše, obmedzená ponuka a deflačný charakter Bitcoinu z neho robia potenciálne výnosnú dlhodobú investíciu.

Napokon, Bitcoin našiel praktické využitie aj v elektronickom obchode. Mnohí internetoví obchodníci v súčasnosti akceptujú Bitcoin ako formu platby, čo spotrebiteľom umožňuje nakupovať za ich držbu Bitcoinu.

Vďaka tomu sa online nakupovanie stalo dostupnejším a pohodlnejším pre ľudí, ktorí namiesto tradičných platobných metód radšej používajú Bitcoin.

Okrem toho niektorí obchodníci ponúkajú zľavy alebo stimuly zákazníkom, ktorí používajú Bitcoin, čo pomohlo zvýšiť jeho prijatie ako platobnej metódy v oblasti elektronického obchodu.

Výhody Bitcoinu

  • Bitcoin je prvou úspešnou kryptomenou, ktorá si získala globálnu popularitu. Všetky predchádzajúce pokusy zlyhali. Bitcoin preto ťaží zo svojho prvenstva a je najznámejším a najpoužívanejším decentralizovaným platidlom.
  • Bitcoin je dlhodobo deflačný. Celkový počet Bitcoinov je obmedzený na 21 miliónov, takže je nepravdepodobné, že sa znehodnotí výsledkom obrovského prílivu nových Bitcoinov. Ak bude dopyt po použití Bitcoinu stúpať, množstvo Bitcoinov sa nezvýši, takže sa bude zvyšovať hodnota Bitcoinu.
  • Keďže je Bitcoin decentralizovaný, nepotrebuje žiadnu autoritu, ktorá by ho regulovala a nie je zraniteľný voči zásahom a manipuláciam vlád a centrálnych bánk.
  • Rýchlosť transakcie a transakčné poplatky sú oveľa nižšie ako pri konvenčných menách cez bankové prevody. Táto výhoda pri malých čiastkach a tuzemských prevodoch nie je veľká. V prevodoch veľkých súm a do zahraničia mimo EU však Bitcoin funguje oveľa rýchlejšie a lacnejšie.
  • Poplatky za transakcie si môžeme voliť sami, v závislosti na tom, aká priorita je pre nás rýchlosť potvrdenia transakcie.
  • Ak kontrolujete privátne kľúče k svojej Bitcoinovej adrese, nikto vám Bitcoiny nemôže svojvoľne vziať, znárodniť či zmraziť.
  • Kód Bitcoinu je (hlavne oproti mnohým iným kryptomenám) veľmi jednoduchý a robustný a ustál už mnohé útoky. Cieľom je minimalizovať riziká a spraviť sieť čo najviac decentralizovanou a bezpečnou.

Nevýhody Bitcoinu

  • Cena Bitcoinu je stále veľmi nestabilná, čo sťažuje posúdenie jeho reálnej hodnoty. Volatilita ceny sťažuje používanie Bitcoinu na platenie a zvyšuje riziko v očiach konzervatívnych investorov.
  • Pseudo-anonymita Bitcoinových adries môže povzbudzovať nelegálne využitie a nedovolenú činnosť ako napr. daňové úniky, hazardné hry, alebo obchádzanie menových kontrol.
  • Bitcoinová transakcia na blockchaine je nevratná. To znamená, že akonáhle ju raz odošlete, neexistuje mechanizmus, ktorým by sa dala zvrátiť (okrem požiadania adresáta o jej vrátenie).
  • Ak stratíte privátný kľúč k Bitcoinovej adrese, nie je to rovnaké ako keby ste stratili heslo k bankovému účtu. Nikto vám už nepomôže prístup obnoviť či heslo zmeniť a o Bitcoiny na danej adrese ste definitívne prišli. Zodpovednosť je čisto na vás.
  • V niektorých situáciach sa Bitcoin stáva pomalým a drahým, blockchainová sieť totiž môže byť zahltená. Na riešeniach tohoto problému sa ale už pracuje.

Zhrnutie

Od roku 2009, kedy bol Bitcoinový protokol spustený, dosiahol nesmierny pokrok vo svojej adaptácii a využití. Avšak stále sa jedná o experimentálnu technológiu, úspech teda nie je garantovaný.

Ďalší vývoj počas najbližších pár rokov ukáže, či sa táto momentálne najúspešnejšia kryptomena stane pevnou súčasťou globálneho finančného systému, prípadne či nájde i iné „nefinančné“ využitie, alebo či je predurčená ostať v úzadí ako okrajová záležitosť, či hračka pre technologických nadšencov a libertariánov.