Čo je to obligácia – špecifikácia, druhy

Obligácia je pôžička poskytnutá jednotlivcovi alebo spoločnosti od inštitúcie alebo vlády. Pri poskytovaní pôžičky veriteľ požaduje, aby dlžník pravidelne splácal úroky z istiny, často počas niekoľkých rokov. Čo je to obligácia? Čo sú to dlhopisy? Akú náplň práce má emitent?

Obligácia predstavuje úverový cenný papier, ktorým sa emitent zaväzuje splatiť svoj dlh, ktorý vznikol medzi ním a vlastníkom tohto cenného papiera. Platnosť obligácie je presne stanovená.

Porovnanie brokerov a investičných platforiem

Broker

Demo účet

Slovenská podpora

xtb

XTB

Demo účet

Slovenská podpora

Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

portu

Portu

Demo účet

Slovenská podpora

fondee

Fondee

Demo účet

Slovenská podpora

etoro

eToro

Demo účet

Slovenská podpora

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Čo je obligácia

Obligácia má za úlohu zaistiť, že dlžník dostane svoje finančné prostriedky a veriteľ od svojho rozhodnutia poskytnúť finančné prostriedky neupustí.

Obligácia je vystavená na meno majiteľa.

Druhy obligácie

Obligácie sa delie do niekoľkých skupín.

  1. obligácie s nulovým kupónom
  2. rizikové obligácie
  3. konvertibilné obligácie
  4. ziskové obligácie
  5. obligácie s dvojitou menou
  6. zamestnanecké obligácie

Jednotlivé druhy obligácií sú nižšie rozobrané detailnejšie.

Obligácie s nulovým kupónom

Obligácie s nulovým kupónom sú typom obligácie bez pravidelných úrokových platieb. Tieto cenné papiere s pevným výnosom sa vydávajú s diskontom z ich nominálnej alebo nominálnej hodnoty, takže investori dostanú peniaze až pri splatnosti obligácie.

Pretože obligácie s nulovým kupónom neponúkajú žiadne úrokové platby medzi dátumom vydania a dátumom splatnosti, sú ovplyvnené zmenami úrokových sadzieb viac ako kupónové obligácie. Nesú tiež vyšší stupeň rizika v dôsledku dlhšieho obdobia a nedostatku pravidelného príjmu, ale toto riziko možno do istej miery minimalizovať vyšším výnosom, ktorý ponúkajú oproti kupónovým obligáciam. Investori by mali pred investíciou posúdiť riziko a odmeny obligácie s nulovým kupónom.

Rizikové obligácie

Rizikové obligácie sú obligácie s vyšším rizikom nesplatenia ako väčšina ostatných obligácii. Keďže tieto obligácie majú vyššie riziko nesplatenia, platia aj vyššiu návratnosť, aby investorom kompenzovali dodatočné riziko.

Rizikové obligácie zvyčajne vydávajú spoločnosti s neistou budúcnosťou, ako sú spoločnosti na rozvíjajúcich sa trhoch, cenné papiere s novými technológiami, ktoré nie sú overené, alebo spoločnosti s významným ekonomickým rizikom, ktoré môže významne ovplyvniť bonitu emitenta.

Investori, najmä inštitucionálni investori, sú často priťahovaní k rizikovým obligáciam pre ich vyšší výnos ako pri bezpečnejších typoch obligáciach. Riziká spojené s rizikovými obligáciami zahŕňajú vyššie nesplácanie a vyššie úrokové riziko. Z tohto dôvodu je dôležité pred investovaním do týchto obligácii vykonať rozsiahly prieskum.

Konvertibilné obligácie

Konvertibilná obligácia je typ dlhového cenného papiera, ktorý umožňuje držiteľom obligácii previesť ich držbu obligácii na kmeňové akcie za vopred stanovenú cenu a po vopred stanovenom čase. Konverzný pomer hovorí majiteľom obligácii, koľko kmeňových akcií dostanú za každú obligáciu, ktorú prevedú.

Konvertibilné obligácie sú pre investorov atraktívne, pretože ponúkajú vyšší výnos ako typické podnikové dlhopisy a možnosť premeniť ich dlhopisy na akcie, ktoré by mohli byť ziskové, pretože akcie sa časom zhodnocujú. Tento typ zabezpečenia zvyčajne prichádza s menšími obmedzeniami ako bežné akcie, čo investorom poskytuje viac likvidity.

Spoločnosti niekedy vydávajú konvertibilné obligácie, aby získali kapitál bez toho, aby museli vydať viac svojich akcií. Konvertibilné obligácie tak znižujú riziko pre investorov, pretože ak sa hodnota akcií nezhodnotí alebo ak spoločnosť zlyhá, je pravdepodobné, že majitelia obligácií budú vyplatení späť v nominálnej hodnote.

Ziskové obligácie

Zisková obligácie je typ dlhopisu, v ktorom sú podkladovým aktívom budúce zisky spoločnosti. Výnosy z predaja ziskových obligácii investuje emitent do prevádzky spoločnosti. Emitent platí každý štvrťrok alebo rok pevnú sumu na základe výšky zisku, ktorý spoločnosť zarobí.

Tieto pravidelné platby sa zvyčajne označujú ako dividendy. Cieľom vydávania ziskových obligácii je poskytovať pravidelný prílev príjmov držiteľom obligácii.

Obligácie s dvojitou menou

Obligácie v dvoch menách sú typom finančného nástroja používaného predovšetkým medzinárodnými korporáciami a investormi, ktorý spája vlastnosti dvoch rôznych mien do jedného finančného záväzku. Sú podobné tradičným podnikovým obligáciám, s výnimkou toho, že splácanie a výplaty úrokov sa môžu vykonávať v ktorejkoľvek z mien uvedených v zmluve.

Zamestnanecké obligácie 

Tieto obligácie emituje podnik pre svojich zamestnancov.

Dlhopisy

Obligácia sa inak nazýva aj dlhopis. Dlhopis je typ dlhového cenného papiera vydaného spoločnosťami a vládami na získanie peňazí z rôznych dôvodov. Keď je dlhopis vydaný, investor súhlasí s požičiavaním peňazí na stanovené časové obdobie výmenou za platbu úrokov. Investor má tiež právo na vrátenie istiny na konci doby pôžičky.

Dlhopisy sú obľúbené medzi individuálnymi aj inštitucionálnymi investormi pre ich potenciál poskytovať stabilné výnosy a nízke riziko. Z tohto dôvodu sú dlhopisy používané spoločnosťami a vládami na financovanie projektov, rozširovanie operácií a plynulý peňažný tok. Okrem toho môžu dlhopisy poskytnúť investorom stabilný zdroj príjmu, ako aj pomôcť diverzifikovať portfólio.

Dlhopisy – využitie

Dlhopisy sa stávajú čoraz obľúbenejším spôsobom, ako investori diverzifikovať svoje portfólio na akciovom trhu. Dlhopisy sú v skutočnosti pôžičkou, ktorú si vezme spoločnosť a potom ju predáva investorom. Investori potom dostávajú pravidelné platby od emitenta dlhopisov, zvyčajne polročne, kým dlhopis nie je splatný a musí byť splatený, pričom hodnota dlhopisu sa potom vráti investorovi. Dlhopisy taktiež ponúkajú možnosť zníženia rizika portfólia či zachovať určitý potenciál návratnosti.

Emitent

Emitent je jednotlivec alebo profesia zodpovedná za vytváranie a udržiavanie finančných nástrojov, ako sú dlhopisy, akcie a iné formy zabezpečenia. Emitent má za úlohu plniť rôzne povinnosti týkajúce sa každého cenného papiera, ako je stanovenie kúpnej ceny, marketing a poskytovanie dôležitých finančných informácií investorom.

Emitent – povinnosti

Existuje niekoľko predpisov, ktoré sa musia dodržiavať, vrátane toho, že emitent musí zverejniť všetky poplatky a potenciálne riziká spojené s cenným papierom. Okrem toho je emitent zodpovedný za poskytovanie pravidelných aktualizácií investorom a vývojárom.

Aby mohol emitent vydávať finančné nástroje, musí byť regulovaný vládou alebo regulačným orgánom. Napokon, emitent musí zabezpečiť, aby všetky finančné nástroje dodržiavali etické normy a profesionálne zásady. Úloha emitenta vo finančnom svete je nevyhnutná pri vytváraní stabilného a spravodlivého trhu.

Emitent – náplň práce

Emitent je právna osoba, ktorá má na starosti cenné papiere. Jeho náplň práce je nasledovná:

  1. Vypracovať a implementovať stratégie na získavanie kapitálu pre organizáciu.
  2. Štrukturálne finančné dohody na získanie prostriedkov na dlhodobé a krátkodobé financovanie.
  3. Pripravuje účtovnú závierku a vystavte dokumenty, ako sú prospekty, ponukové memorandá a zmluvy o kúpe akcií.
  4. Viesť presné záznamy o prijatých a vynaložených finančných prostriedkoch pre organizáciu.
  5. Vytvárať a udržiavať vzťahy s investormi, obchodníkmi s cennými papiermi, investičnými bankármi a inými poskytovateľmi finančných služieb.
  6. Monitoruje a analyzujte súčasné a pripravované nariadenia, aby ste zabezpečili súlad.
  7. Orientovať sa v ekonomických a trhových podmienkach s cieľom posúdiť riziká spojené so získavaním finančných prostriedkov.
  8. Vyvíja a spravuje komunikáciu s investormi o otázkach získavania finančných prostriedkov.
  9. Prezentovať finančné informácie predstavenstvu a potenciálnym investorom.
  10. Reagovať na otázky investorov a iných zainteresovaných strán týkajúce sa finančných aktivít spoločnosti.

Emitent musí dodržiavať určité predpisy a usmernenia, aby mohol emitovať cenné papiere a aby ich mohol dodržiavať.

Investori

Investori do dlhopisov sú tí, ktorí kupujú dlhopisy ako spôsob generovania príjmu a zároveň berú na seba mieru rizika, aby mohli potenciálne získať vyššie výnosy. Dlhopisy sú úverové nástroje, ktoré môžu emitovať vlády, korporácie alebo iné subjekty s cieľom získať kapitál. Po zakúpení má investor nárok na pravidelné platby pevného úroku na základe úrokovej sadzby dlhopisu, ako aj sumy istiny, keď dlhopis dosiahne splatnosť.

Ako investor do dlhopisov môžete posúdiť riziko, mieru návratnosti a dĺžku trvania investície, aby ste zistili, či je v súlade s vašimi finančnými cieľmi. Investori do dlhopisov analyzujú množstvo výnosov a podmienok od rôznych emitentov, aby sa rozhodli, ktorý z nich ponúka najlepšiu hodnotu za ich peniaze. Investori do dlhopisov sledujú všetky zmeny, ktoré môžu mať vplyv na dlhopis, aby zistili, či je potrebná úprava v portfóliu.

Tí, ktorí investujú do dlhopisov vysokej kvality vydaných vládami alebo veľkými korporáciami, majú tendenciu mať väčšiu bezpečnosť ako tí, ktorí investujú do dlhopisov nižšej triedy. V konečnom dôsledku musia byť investori dlhopisov schopní riešiť otázky ponuky, dopytu, úverového ratingu a iných ekonomických faktorov, ktoré môžu ovplyvniť dlhopis a návratnosť investora.

Investovať do dlhopisov sa dá aj cez dlhopisové ETF, a to cez brokeri. Na Slovensku sú dostupné napr. platformy XTB, Portu, eToro, Fondee.

Brokeri – ako kúpiť akcie a ETF

Na nákup akcií a ETF sú dostupné rôzne investičné možnosti. Jedným zo správnych riešení je dlhodobé a pasívne investovanie, ktoré je najlacnejšie. Možno tak urobiť prostredníctvom brokerov alebo roboadvisorov dostupných na slovenskom trhu.

XTB

Broker XTB ponúka široké možnosti investovania pre rôzne typy investorov. Celá platforma je dostupná aj v slovenskom jazyku pre tých, ktorým robí problém angličtina.

Na investovanie je na platforme XTB možné využiť široké spektrum investičných nástrojov od akcií a komodít až po ETF. Na výber je viac než 6 000 finančných inštrumentov.

Spoločnosť má veľmi nízke poplatky. V prípade platby kartou má poplatok 0,70 %. Vklad prevodom či PayPal je zadarmo. U XTB sa dá vytvoriť investičná ETF stratégia. Investor si sám rozloží portfólio a posielaná mesačná čiastka peňazí sa zainvestuje sama podľa vlastného rozloženia portfólia.

Na vyskúšanie si platformy je dostupný aj demo účet, kde si každý investor môže s virtuálnymi peniazmi vyskúšať obchodovanie s čímkoľvek bez rizika straty peňazí.

Okrem iného XTB aktívne spravuje úroky z hotovostných zostatkov na obchodných účtoch svojich klientov. Tieto úroky predstavujú príjmy, ktoré automaticky podliehajú daňovým povinnostiam.

Jedinečnou novinkou je automatické investovanie na XTB, ktoré predstavuje jedinečnú funkciu dostupnú v rámci investičných plánov spoločnosti XTB, ktorá investorom umožňuje efektívne spravovať svoje portfólio a zabezpečiť jeho dlhodobý rast bez potreby častého manuálneho zasahovania.

Obchodovanie a investovanie na platforme XTB je vhodné ako pre začínajúcich, tak aj pre skúsených investorov. So širokou paletou investičných možností si každý vyberie tie najlepšie pre vybudovanie svojho diverzifikovaného portfólia. Ďalšie informácie sú dostupné v recenzii XTB.

Začať investovať s XTB >

Na 77 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

Portu

Portu je česká investičná platforma, ktorá ponúka svoje služby aj slovenským klientom. Nejde o klasického brokera, ide o tzv. roboadvisora (robo-poradcu). Tento pojem v skratke znamená, že investor nemusí investovať sám. Platforma čiastočne alebo úplne investuje za neho.

Portu poskytuje pre svojich klientov aj pomoc pri daňovom priznaní aj v prípade dividend, čo nie je úplne bežnou praxou. Výhody Portu sú dobré výnosytransparentné poplatky a iné. Investičná spoločnosť ponúka ročný poplatok len 1 %, pričom sa dá znížiť na 0,6 % pri fixácii na 15 rokov. Iné poplatky účtované nie sú, ani za vklad, konverziu mien či výber.

Pri investovaní cez Portu môžu investori získať aj zľavu, ktorá závisí od fixácie investícií. Investovaním cez robo-poradcu Portu môže každý získať prístup k kvalitným investičným službám s mnohými výhodami. O rôznych produktoch ponúkaných touto platformou je možné si prečítať článok o Portu.

Začať investovať s Portu >

eToro

Na investovanie sa dá použiť aj platforma eToro. Táto platforma funguje od roku 2007, pričom sa dostala takmer na úplný vrchol medzi brokermi.

Aj eToro ponúka možnosť obchodovať s akciami, ETF či komoditami. Okrem toho je táto platforma zaujímavá pre investorov uvažujúcich nad obchodovaním s kryptomenami.

Najmä pre začínajúcich investorov je dobrá možnosť demo účtu, na ktorom si možno vyskúšať obchodovanie s ktorýmikoľvek finančnými nástrojmi a tým spoznať platformu. Platforma eToro má nízke a transparentné poplatky. Výšky poplatkov vždy závisia od konkrétneho aktíva. Užívatelia sa najčastejšie budú stretávať s fixným poplatkom za výber peňazí.

Či už investor preferuje akcie, kryptomeny či ETF fondy, eToro uspokojí mnohé investičné túžby. Pri ceste za výhodným investovaním je eToro vhodným nástrojom a pomocníkom. Viac informácií sa dá nájsť v recenzii eToro.

Začať investovať s eToro >

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Fondee

Fondee je online platforma, ktorá spája investorov s rôznymi investičnými príležitosťami. Cieľom platformy je poskytnúť jednoduchý a transparentný spôsob investovania do širokej škály tried aktív. Okrem klasických portfólií Fondee ponúka aj ESG fondy a Detské účty.

Fondee ponúka širokú škálu investičných možností vrátane akcií, ETF, podielových fondov a investovanie do dlhopisov. Tento rozmanitý výber umožňuje investorom vybudovať dobre diverzifikované portfólio prispôsobené ich tolerancii voči riziku a investičným cieľom.

Začať investovať s Fondee je možné už od 40 €, čo je minimálny vklad. Fondee si za služby účtuje jeden hlavný poplatok. Predstavuje 0,9 % ročne a zahŕňa kompletnú správu investícií. Platí sa mesačne.

Samotné ETF účtuje drobný poplatok, ktorý predstavuje 0,15 % ročne. Je dôležité spomenúť, že tento poplatok sa nestrháva zo samotného portfólia, ale je súčasťou ceny ETF. Spolu s hlavným poplatkom je to teda 1,05 % ročne, pričom Fondee garantuje, že iný poplatok investor neplatí.

Začať investovať s Fondee >

Brokerov a investičných platforiem pôsobí na Slovensku viacero, takže investori si majú z čoho vyberať. Každá platforma je niečím výnimočná, a tak si môže každý zvoliť tú, ktorá mu bude najviac vyhovovať.

TOP brokeri a investičné platformy

xtb

Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

etoro

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.