Smart beta ETF – akcie, stratégia, portfólio

S vývojom investičného prostredia sa účastníci trhu obracajú k inovatívnym stratégiám na zvýšenie výnosov, riadenie rizika a orientáciu v meniacej sa dynamike trhu. Jednou z takýchto stratégií, ktorá si v posledných rokoch získala značnú pozornosť, sú Smart Beta ETF. Čo sú to Smart Beta ETFs? Aké majú Smart Beta stratégie?

Tieto investičné nástroje predstavujú spojenie výhod aktívneho aj pasívneho investovania a ponúkajú investorom príležitosť ísť nad rámec tradičných indexov vážených trhovou kapitalizáciou a využiť faktory, témy alebo stratégie, ktorých cieľom je odblokovať vynikajúcu výkonnosť upravenú o riziko.


KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE ČLÁNKU

  • Smart Beta ETF je investičný fond, ktorý kombinuje vlastnosti tradičných ETF s niektorými aktívne riadenými prvkami s cieľom dosiahnuť špecifické výsledky alebo výkonnosť.
  • Stratégie smart beta ETF zahŕňajú rôzne druhy investičných prístupov, ako napríklad váženie podľa faktorov, minimálne variabilné riziko, dividendové stratégie, a selektívne diverzifikácie.
  • Portfólio Smart Beta ETF môže investovať do rôznych aktív v závislosti od zvolenej stratégie, vrátane akcií, dlhopisov, komodít a iných investičných nástrojov, ktoré sú optimalizované podľa vybranej metódy.
  • Investori hľadajúci príležitosti na diverzifikáciu portfólia a dosiahnutie špecifických investičných cieľov môžu zvážiť investície do smart beta ETF, ktoré ponúkajú alternatívne prístupy k tradičným pasívnym investičným stratégiám.
  • Pri rozhodovaní o investovaní do smart beta ETF je dôležité porozumieť zvolenej stratégii, sledovať výkonnosť fondu a zohľadniť investičný horizont a osobné ciele.

Porovnanie brokerov a investičných platforiem

Broker

Demo účet

Slovenská podpora

xtb

XTB

Demo účet

Slovenská podpora

Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

portu

Portu

Demo účet

Slovenská podpora

fondee

Fondee

Demo účet

Slovenská podpora

etoro

eToro

Demo účet

Slovenská podpora

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Čo je to Smart Beta ETF?

Smart Beta ETFs sú typom ETF obchodovaných na burze, ktorých cieľom je dosiahnuť vyšší výnos alebo znížiť riziko v porovnaní s tradičnými ETF váženými podľa trhovej kapitalizácie.

Tieto ETF sú navrhnuté tak, aby sa riadili prístupom založeným na pravidlách a zameriavali sa na špecifické faktory alebo investičné stratégie s cieľom vytvoriť diverzifikované smart beta portfólio. Cieľom ETF Smart Beta je zachytiť výhody aktívneho investovania pri zachovaní nižších nákladov a transparentnosti spojených s pasívnym investovaním.

Jedným z kľúčových aspektov Smart Beta ETF je začlenenie faktorov alebo investičných stratégií, ktoré v minulosti preukázali schopnosť dlhodobo prekonávať širší trh. Tieto faktory môžu okrem iného zahŕňať hodnotu, dynamiku, nízku volatilitu, kvalitu, veľkosť alebo dividendový výnos.

Prevážením alebo podvážením cenných papierov na základe týchto faktorov sa fondy Smart Beta ETF snažia dosiahnuť nadmerné výnosy alebo znížiť trhové riziko. Na rozdiel od tradičných indexových fondov sa fondy Smart Beta ETF snažia využiť neefektívnosť trhu a identifikovať investičné príležitosti odchýlením sa od váh trhovej kapitalizácie.

Ďalšou výhodou Smart Beta ETF je ich schopnosť poskytnúť investorom expozíciu voči špecifickým investičným štýlom alebo témam. Napríklad investor, ktorý chce získať expozíciu voči akciám s vysokým dividendovým výnosom, si môže vybrať dividendové ETF Smart Beta, ktoré sa zameriava na spoločnosti vyplácajúce dividendy.

Podobne investori, ktorí hľadajú vyššie výnosy alebo nižšiu volatilitu, môžu vyhľadávať ETF Smart Beta, ktoré kladú dôraz na faktory spojené s týmito výsledkami.

Tým, že fondy Smart Beta ETF ponúkajú cielené investičné stratégie v rámci pasívneho investičného nástroja, poskytujú investorom ďalšiu úroveň prispôsobenia a možnosť diverzifikácie portfólií.

Smart beta ETFs sa často snažia aplikovať zložitejšie stratégie ako tradičné ETF, ktoré sa jednoducho držia určitého trhového indexu.

Smart beta akcie

Smart beta akcie neexistujú v tradičnom slova zmysle. Smart beta akcie či stratégie zvyčajne odkazujú na použitie alternatívnych pravidiel konštrukcie indexov k tradičným indexom založeným na trhovej kapitalizácii. Tieto stratégie môžu byť založené na akciových faktoroch, ako je volatilita, hybnosť, zisky alebo dividendy, ale faktory existujú aj naprieč triedami aktív.

Smart beta ETF sú teda fondy, ktoré sa riadia alternatívnou stratégiou váženia v porovnaní s tradičnými indexmi s váženým limitom, pričom využívajú kombináciu pasívneho a aktívneho investovania na zvýšenie výnosov, zníženie rizika a pridanie diverzifikácie transparentným a nákladovo efektívnym spôsobom.

Stratégie smart beta

Existuje viacero stratégií, ktoré využívajú Smart Beta ETF. Medzi najznámejšie patria:

  • fundamentálne vážené stratégie
  • rovnomerne vážené stratégie
  • stratégie založené na faktoroch
  • stratégie založené na nízkej volatilite

Okrem ETF s týmito stratégiami je možné nájsť mnoho iných, medzi ktorými si investori môžu vyberať.

1. Stratégia smart beta – Fundamentally weighted

Stratégia fundamentálne vážených ETF Smart Beta je založená na princípe váženia cenných papierov vo fonde na základe ich fundamentálnych faktorov, ako sú zisky, tržby, účtovná hodnota alebo dividendy, a nie ich trhová kapitalizácia.

Tento prístup sa snaží riešiť niektoré obmedzenia tradičného indexovania váženého trhovou kapitalizáciou tým, že zabraňuje potenciálnej koncentrácii v nadhodnotených cenných papieroch.

Vo fundamentálne váženom ETF Smart Beta majú spoločnosti so silnejšími finančnými ukazovateľmi vyššiu váhu v portfóliu, zatiaľ čo spoločnosti so slabšími fundamentálnymi ukazovateľmi majú nižšiu váhu.

Cieľom tejto stratégie je poskytnúť racionálnejšiu a vyváženejšiu expozíciu voči trhu, čím sa potenciálne zlepší rizikovo upravená návratnosť a zníži vplyv trhových výkyvov.

2. Stratégia smart beta – Equally Weighted

Rovnomerne vážená stratégia ETF Smart Beta zahŕňa alokáciu rovnakého objemu investícií do každého cenného papiera v rámci portfólia bez ohľadu na jeho trhovú kapitalizáciu alebo iné základné faktory.

Cieľom tohto prístupu, resp. stratégie, je zabezpečiť vyváženejšiu expozíciu voči trhu tým, že sa zabráni preváženiu väčších spoločností a podváženiu menších spoločností. Vyrovnaním váh sa rovnako vážené ETF Smart Beta snaží zachytiť potenciálne výhody menších, často prehliadaných spoločností, ktoré majú potenciál výrazného rastu.

Táto stratégia môže zabezpečiť väčšiu diverzifikáciu a zmierniť vplyv výkonnosti ktorejkoľvek jednotlivej akcie na celkové portfólio. Investorom ponúka alternatívu k tradičným indexom váženým podľa trhovej kapitalizácie, pričom predstavuje príležitosť na potenciálne lepšie výnosy upravené o riziko prostredníctvom stratégie, ktorá uprednostňuje rovnaké zastúpenie a širšiu expozíciu trhu.

3. Stratégia smart beta – Factor Based

Stratégia založená na faktoroch v ETF Smart Beta zahŕňa zostavenie portfólia, ktoré sa zameriava na konkrétne investičné faktory, ktoré boli v minulosti spojené s lepšou výkonnosťou. Tieto faktory môžu okrem iného zahŕňať hodnotu, dynamiku, nízku volatilitu, kvalitu, veľkosť alebo dividendový výnos.

Vážením cenných papierov na základe týchto faktorov sa fond Smart Beta ETF založený na faktoroch snaží zachytiť ich potenciálnu prémiu alebo anomáliu na trhu. Napríklad ETF založený na faktoroch zameraných na hodnotu môže prevážiť podhodnotené akcie alebo akcie s nízkym pomerom ceny k zisku.

Cieľom je systematicky využívať neefektívnosť trhu a generovať nadmerné výnosy v porovnaní s tradičným prístupom váženým trhovou kapitalizáciou.

ETF založené na faktoroch Smart Beta ponúkajú investorom možnosť nakloniť svoje portfóliá smerom k špecifickým faktorom, čím potenciálne zvyšujú výnosy a diverzifikáciu pri zachovaní výhod pasívneho investičného nástroja.

4. Stratégia smart beta – Low volatility

Cieľom stratégie nízkej volatility ETF Smart Beta je vytvoriť portfólio, ktoré sa zameriava na akcie s historicky nižšou volatilitou v porovnaní so širším trhom.

Tieto ETF zvyčajne vyberajú a vážia cenné papiere na základe ich historických cenových výkyvov, pričom ich cieľom je zahrnúť akcie so stabilnejšími cenovými pohybmi a potenciálne nižším rizikom poklesu.

Využívaním prístupu založeného na nízkej volatilite sa tieto ETF Smart Beta snažia vytvoriť portfólio, ktoré môže potenciálne poskytovať konzistentnejšie výnosy a zmierňovať vplyv poklesov na trhu. Táto stratégia môže byť atraktívna najmä pre investorov, ktorí uprednostňujú nižšie riziko a zameriavajú sa na zachovanie kapitálu.

Tým, že ponúkajú expozíciu voči akciám so zníženou volatilitou, ponúkajú fondy Smart Beta ETF s nízkou volatilitou alternatívu k tradičným fondom váženým trhovou kapitalizáciou, čo investorom umožňuje potenciálne dosiahnuť plynulejšie výnosy v priebehu času pri zachovaní výhod pasívneho investovania.

Výnosy smart beta ETF majú potenciál byť vyššie, ale to záleží na mnohých faktoroch vrátane trhovej situácie, zvolenej stratégie smart beta a efektívnosti implementácie tejto stratégie.

Portfólio Smart Beta – do akých investovať?

Pri rozhodovaní, kam investovať peniaze, ak sa investor rozhoduje medzi Smart Beta ETFs, je potrebné poznať minimálne ich stratégie a svoje preferencie. V najsledujúcej časti článku sú opísané jedny z najpopulárnejších Smart Beta ETFs:

  • Vanguard Growth ETF
  • iShares Russell 1000 Growth ETF
  • Vanguard Dividend Appreciation ETF
  • Invesco S&P 500 Equal Weight ETF

Jednotlivé ETF využívajú rôzne smart beta stratégie, ktoré im umožňujú prekonávať pasívne spravovaný fond.

Vanguard Growth ETF

Vanguard Growth ETF je fond obchodovaný na burze, ktorého cieľom je poskytnúť investorom diverzifikovanú expozíciu voči americkým akciám so silným rastovým potenciálom.

Fond investuje predovšetkým do rastových spoločností s veľkou kapitalizáciou, ktoré vykazujú silný rast ziskov a potenciál budúceho zhodnotenia kapitálu. Kritériá výberu zahŕňajú okrem iného faktory, ako je rast tržieb, rast zisku a cenová dynamika.

Fond Vanguard Growth ETF ako jeden z popredných rastovo zameraných ETF na trhu ponúka investorom nákladovo efektívny spôsob prístupu k širokej škále rýchlo rastúcich spoločností naprieč sektormi s ďalšími výhodami transparentnosti, likvidity a nízkych pomerov nákladov, ktorými je spoločnosť Vanguard známa.

Tento ETF môže osloviť investorov, ktorí hľadajú dlhodobý rast kapitálu a expozíciu voči inovatívnym spoločnostiam na čele svojich odvetví. Nákladový pomer tohto ETF je na úrovni 0,04 % p.a.

iShares Russell 1000 Growth ETF

Fond iShares Russell 1000 Growth ETF je navrhnutý tak, aby investorom poskytoval expozíciu voči rastovým akciám s veľkou kapitalizáciou na americkom akciovom trhu.

Tento ETF je založený na Indexe Russell 1000 Growth, ktorý sleduje spoločnosti, ktoré vykazujú silný rastový potenciál v oblastiach, ako sú príjmy, zisky a cenová dynamika.

Fond pozostáva z diverzifikovaného smart beta portfólia rastovo orientovaných spoločností z rôznych sektorov vrátane technológií, zdravotníctva a spotrebného priemyslu. Tento ETF ponúka investorom výhody likvidity, transparentnosti a nákladovej efektívnosti.

Vďaka fondu iShares Russell 1000 Growth ETF môžu investori získať prístup k širokému spektru vysokokvalitných amerických spoločností zameraných na rast, ktorých cieľom je zabezpečiť potenciálne dlhodobé zhodnotenie kapitálu. Nákladový pomer tohto ETF je 0,19 % p.a.

Vanguard Dividend Appreciation ETF

Fond Vanguard Dividend Appreciation ETF je populárny fond obchodovaný na burze, ktorého cieľom je poskytnúť investorom expozíciu voči americkým akciám, ktoré v minulosti dôsledne zvyšovali výplatu dividend.

Fond sleduje výkonnosť indexu Dividend Achievers Select, ktorý zahŕňa spoločnosti so záznamom o najmenej 10 po sebe nasledujúcich rokoch rastu dividend.

ETF investuje predovšetkým do spoločností s veľkou a strednou kapitalizáciou v rôznych sektoroch, pričom sa zameriava na spoločnosti so silnými základnými ukazovateľmi, stabilnými peňažnými tokmi a záväzkom vracať kapitál akcionárom prostredníctvom zvyšovania dividend.

Cieľom tohto prístupu je poskytnúť investorom kombináciu potenciálneho príjmu z dividend a potenciálu dlhodobého zhodnotenia kapitálu. Nákladový pomer tohto ETF fondu je 0,06 % p.a.

Vďaka nízkemu pomeru nákladov a povesti spoločnosti Vanguard, ktorá ponúka fondy s nízkymi nákladmi, je fond Vanguard Dividend Appreciation ETF atraktívnou možnosťou pre investorov, ktorí sa chcú vystaviť akciám s rastom dividend nákladovo efektívnym a diverzifikovaným spôsobom.

Invesco S&P 500 Equal Weight ETF

Fond Invesco S&P 500 Equal Weight ETF poskytuje investorom expozíciu voči modifikovanej verzii indexu S&P 500, ktorej cieľom je rovnomerné rozdelenie váh medzi jednotlivé akcie.

Na rozdiel od tradičného indexu S&P 500 váženého podľa trhovej kapitalizácie, kde majú väčšie spoločnosti výraznejší vplyv na výkonnosť indexu, tento ETF pripisuje rovnakú váhu každej akcii bez ohľadu na jej trhovú kapitalizáciu.

Týmto spôsobom sa fond snaží o vyváženejší a diverzifikovanejší prístup, ktorý umožňuje menším spoločnostiam výraznejšie ovplyvniť celkovú výkonnosť portfólia. Fond Invesco S&P 500 Equal Weight ETF ponúka investorom príležitosť potenciálne profitovať z výkonnosti menších, ale perspektívnych spoločností, ktoré môžu byť v indexe váženom podľa trhovej kapitalizácie zatienené.

Vďaka tomuto ETF môžu investori získať expozíciu voči širšiemu americkému akciovému trhu a potenciálne zachytiť rôzne zdroje výnosov v porovnaní s tradičnými indexovými fondmi S&P 500. Nákladový pomer tohto fondu je 0,20 % p.a.

Brokeri – ako kúpiť akcie a ETF

Na nákup akcií a ETF sú dostupné rôzne investičné možnosti. Jedným zo správnych riešení je dlhodobé a pasívne investovanie, ktoré je najlacnejšie. Možno tak urobiť prostredníctvom brokerov alebo roboadvisorov dostupných na slovenskom trhu.

XTB

Broker XTB ponúka široké možnosti investovania pre rôzne typy investorov. Celá platforma je dostupná aj v slovenskom jazyku pre tých, ktorým robí problém angličtina.

Na investovanie je na platforme XTB možné využiť široké spektrum investičných nástrojov od akcií a komodít až po ETF. Na výber je viac než 6 000 finančných inštrumentov.

Spoločnosť má veľmi nízke poplatky. V prípade platby kartou má poplatok 0,70 %. Vklad prevodom či PayPal je zadarmo. U XTB sa dá vytvoriť investičná ETF stratégia. Investor si sám rozloží portfólio a posielaná mesačná čiastka peňazí sa zainvestuje sama podľa vlastného rozloženia portfólia.

Na vyskúšanie si platformy je dostupný aj demo účet, kde si každý investor môže s virtuálnymi peniazmi vyskúšať obchodovanie s čímkoľvek bez rizika straty peňazí.

Okrem iného XTB aktívne spravuje úroky z hotovostných zostatkov na obchodných účtoch svojich klientov. Tieto úroky predstavujú príjmy, ktoré automaticky podliehajú daňovým povinnostiam.

Jedinečnou novinkou je automatické investovanie na XTB, ktoré predstavuje jedinečnú funkciu dostupnú v rámci investičných plánov spoločnosti XTB, ktorá investorom umožňuje efektívne spravovať svoje portfólio a zabezpečiť jeho dlhodobý rast bez potreby častého manuálneho zasahovania.

Obchodovanie a investovanie na platforme XTB je vhodné ako pre začínajúcich, tak aj pre skúsených investorov. So širokou paletou investičných možností si každý vyberie tie najlepšie pre vybudovanie svojho diverzifikovaného portfólia. Ďalšie informácie sú dostupné v recenzii XTB.

Začať investovať s XTB >

Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

Portu

Portu je česká investičná platforma, ktorá ponúka svoje služby aj slovenským klientom. Nejde o klasického brokera, ide o tzv. roboadvisora (robo-poradcu). Tento pojem v skratke znamená, že investor nemusí investovať sám. Platforma čiastočne alebo úplne investuje za neho.

Portu poskytuje pre svojich klientov aj pomoc pri daňovom priznaní aj v prípade dividend, čo nie je úplne bežnou praxou. Výhody Portu sú dobré výnosytransparentné poplatky a iné. Investičná spoločnosť ponúka ročný poplatok len 1 %, pričom sa dá znížiť na 0,6 % pri fixácii na 15 rokov. Iné poplatky účtované nie sú, ani za vklad, konverziu mien či výber.

Pri investovaní cez Portu môžu investori získať aj zľavu, ktorá závisí od fixácie investícií. Investovaním cez robo-poradcu Portu môže každý získať prístup k kvalitným investičným službám s mnohými výhodami. O rôznych produktoch ponúkaných touto platformou je možné si prečítať článok o Portu.

Začať investovať s Portu >

eToro

Na investovanie sa dá použiť aj platforma eToro. Táto platforma funguje od roku 2007, pričom sa dostala takmer na úplný vrchol medzi brokermi.

Aj eToro ponúka možnosť obchodovať s akciami, ETF či komoditami. Okrem toho je táto platforma zaujímavá pre investorov uvažujúcich nad obchodovaním s kryptomenami.

Najmä pre začínajúcich investorov je dobrá možnosť demo účtu, na ktorom si možno vyskúšať obchodovanie s ktorýmikoľvek finančnými nástrojmi a tým spoznať platformu. Platforma eToro má nízke a transparentné poplatky. Výšky poplatkov vždy závisia od konkrétneho aktíva. Užívatelia sa najčastejšie budú stretávať s fixným poplatkom za výber peňazí.

Či už investor preferuje akcie, kryptomeny či ETF fondy, eToro uspokojí mnohé investičné túžby. Pri ceste za výhodným investovaním je eToro vhodným nástrojom a pomocníkom. Viac informácií sa dá nájsť v recenzii eToro.

Začať investovať s eToro >

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Fondee

Fondee je online platforma, ktorá spája investorov s rôznymi investičnými príležitosťami. Cieľom platformy je poskytnúť jednoduchý a transparentný spôsob investovania do širokej škály tried aktív. Okrem klasických portfólií Fondee ponúka aj ESG fondy a Detské účty.

Fondee ponúka širokú škálu investičných možností vrátane akcií, ETF, podielových fondov a investovanie do dlhopisov. Tento rozmanitý výber umožňuje investorom vybudovať dobre diverzifikované portfólio prispôsobené ich tolerancii voči riziku a investičným cieľom.

Začať investovať s Fondee je možné už od 40 €, čo je minimálny vklad. Fondee si za služby účtuje jeden hlavný poplatok. Predstavuje 0,9 % ročne a zahŕňa kompletnú správu investícií. Platí sa mesačne.

Samotné ETF účtuje drobný poplatok, ktorý predstavuje 0,15 % ročne. Je dôležité spomenúť, že tento poplatok sa nestrháva zo samotného portfólia, ale je súčasťou ceny ETF. Spolu s hlavným poplatkom je to teda 1,05 % ročne, pričom Fondee garantuje, že iný poplatok investor neplatí.

Začať investovať s Fondee >

Brokerov a investičných platforiem pôsobí na Slovensku viacero, takže investori si majú z čoho vyberať. Každá platforma je niečím výnimočná, a tak si môže každý zvoliť tú, ktorá mu bude najviac vyhovovať.

TOP brokeri a investičné platformy

xtb

Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

etoro

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.